Kalu bela – Alemler sayısı – Öğretmen Rabbimiz – Okumak

Şu yaşadığımız dünya hayatı, yaşayacağımız Ahıret hayatı ve cehennem-cennet-naim yaşamı. Hepsi ama hepsi KALUBELA’nın içinde… O PARANTEZDEN hiç çıkmadık! Çıkmayacağız da! Nerede olursak olalım orası kuşkusuz KALU BELA’dır.

Bize orada “OKU“tuldu!

>>>>> İLE!

+İSMİ ile

Bismi RABB ile

Bismi RabbiKE (senin) ve Alemin (Tüm alemlerin)

Alemler sistematiği var.

Allah alemlere zulmetmek istemez.

Çünkü: MisAlem var. Misal Alemi yani “ĞAYBatın” alemi var.

Tüm sistematik bir tek KALU BELA‘da toplanabiliyor. Kalu Bela kaç ilahi alemi barındırıyor biliyor musunuz? RAHMAN suresinde kaç tekrar var ise o kadar alemi barındırıyor.

Rabbimiz o tekrarlarda sözü geçen herşeyi bize en başta öğretti >> Rabb öğretmen demektir! Bize Külli şey*in’i öğretmek için, “B”nin noktasını (nun veya sıfır demek) dışa koydu. B harfiyle bir parantez açtı. İKRA dedi ve okuttu herşeyi…

Ana rahminde parmağımızı emmekten başlayarak herşeyi… Ve ikra sözü o kadar AĞIR‘dır ki, insanın hayatının büüüüüüyüüüüüüüüük bir bölümüne mal oluyor. Bir fare doğuyor ve üç ay içinde erişkin olup anne/baba olabiliyor! Yani sadece üç ayın yarısı onun bir ERİŞKİN olmasına yetiyor!

Ya insan? Bir kere nereden baksanız, en az lise okusa 17 yaşına kadar okuyor. Ancak yeni yeni öğreniyor.

Bunu anlamak için geriye gidelim: Bir bebek doğuyor ve 0 ila 7 yaş arası OKUYAMIYOR! Ancak 7 yaşından itibaren OKUMAYI sökmeye başlıyor! Yani farenin zamanıyla 12 günde yapması gerekeni 7 yılda yapamıyor!

Maymun (gelişmiş maymunlar) bunu (eğer mesela muz soyup yemek OKUMAK ise) sadece 14 haftada yapıyorlar.

Onun için “İkra sözü o kadar AĞIRdır ki, insanın hayatının büüüüüüyüüüüüüüüük bir bölümüne mal oluyor” demiştim. Ne kadar uzuuuuuuuuun bir süre olduğunu anlayabilirsiniz.

OKU sözü Allah’ın İLK komutudur! Bu söz kutsaldır! Allah’ımız -haşa- Kur’an’ı indirirken OKU (İkra) deyip sonra VAZGEÇSEYDİ -yeniden haşa, Allah vazgeçmez- bize Kur’an bir tek EMİR olarak inecekti: İKRA! Yani tek FARZ >>>> OKUMAK olacaktı! Onun için, maymun asla insan olamıyor veya aynı bağlamda OKUYA’mıyor!

Hans von Aiberg, 09/09/2003 (185/07)


önceki bölümü oku | 185 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

185-07-oku

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar