Argo dili kökeni – Sanskritçe – Tufan sonrası dünyaya yayılım- Magamiler – Finikeliler – 1

İşte KUR’AN‘da bu dilden 2000 üzerinde KÖKLÜ kelime var! Bunun için ARGO dilinin üzerinde durduk. Taaa Himalaya tepelerine gittik. VEDD dilinden Down sendromuna kadar (Mongol) gittik.

Magami kavmi çekilen sularla birlikte GÜNEYE indi! Neden güneye? Çünkü yeni dünya haritasında Himalaya kuzeyi adı üzerinde sert kuzey idi. Ama güney yamaçları ise ılımlıydı. Ve herkes denizden yüzyıllar boyunca korktu. Korkmayan, yeniden DENİZE açılan ve artık GEMİ de yapabilen tek kavim MAGAMİ‘ler idi.

Tufan fobisi atlatılmıştı. Güneyde kıyıya ulaşan Magami soyları İdris’in dilini de biliyorlardı.

Yüzyıllar içinde SANKRİT dili yanında bir tuhaf dil daha vardı: sanSkrit… Bengaldeshten İngiltere’ye (dolayısıyla şimdi de Amerika kıtasına kadar) bu dil konuşuluyordu.

Ona öteki adıyla HİNT- AVRUPA dili ya da kısaca ARYA dili deniyordu. Bunlar ikiye ayrılıyordu:

1. Hint-İran grubu;

2. Avrupa grubu.

İkisi de ARİA diliydi… Ama bir de üçüncü vardı:

3. ARGOYA dili.

Bu kavim Hindistan macerasını, HAMİLERLE birlikte yaparak, MISIR‘a geldi ve eski Mısır’da ARGO dili hakim oldu! Öyle ki Halk ile normal Kıpti diline bağlı Hiyeroğlif ile yazılırken, ARGOmania dili (özellikle Rahipler ve gemiciler) KIPTİ(egypt)nin ARGOMAN (Sonradan Roman=Çingene dendi) dilini sürdürdüler. Hiyeroğlif yerine HİYERATİK diye bir yazı dili buldular.

İşte bu dil (HİYEROGLİF İLE DEĞİL, HİERATİC ile yazılan ve Argoca konuşan bu dil) kendilerinden başka hiç bir kimse tarafından anlaşılamıyordu.

Mısır gazaba uğradı ve halkı olan Koptiler (egypt/coptic/Kıpti çingene/Argoman = Roman) dünyanın dört bir yanına dağıldılar.

Kara yolunu tercih edenler bugünkü çingeneler(romanlar)dir. Deniz yolunu tercih edenler de FİNİKE denen gemici kavimdir.

Finikeliler bugün Hami ırkını bırakıp özellikle Samilerden İbranilerle kaynaşmış ve erimişlerdir. (Phaenician/phoenix falan da deniyor) Fenike, bunu tarihten hatırladınız mı?

<> evet

Mesela Yunanlılardan daha çok Fenike kolonileri vardı. Tüccar gemicilerdi. Nasıl ki Alexander’ın kurduğu kentler olan Alexandrot ve Alexandria varsa, bu gemici Roman kavminin de kentleri vardı: Biri portakalıyla meşhur bizim bir ilçemiz. (Yukarıdaki isimler İskenderun ve İskenderiye’dir.)

Fenike >>> FİNİKE. 😉

<> Bu benzerlik çok ilginç

Şaşmamak gerekir: Alexandrot = İskenderun olabiliyorsa…

Fenikelilere en yakın kolonilerden olan ve turunçgilleri gemilerle soğuk ülkelere (Galya’ya vb.) götüren fenikelilerin, ta Amerika kıtasına Vikinglerden önce gittiği de söylenmektedir. (Kanıtlar var… Kolomb EN SONRA gitti Amerika’ya.)

Hans von Aiberg, 19/09/2003 (191/06)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 191 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

191-06-magamiler-tarihi

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar