Argo dili kökeni – Sanskritçe – Etimoloji – Magamiler

Tektit’i niye aradık biz? JADE taşı olduğunu göstermek için. YEŞİM/Firuze değil! Cudi isminde TEKTİT‘in adının saklandığını göstermek için.

Demek ki CUDİ >>>>> TEKTİT dağı da demekmiş. Demek ki çok büyük bir sıkışma sonucu olan bu tektit taşı, sadece HİMALAYA’larda bol miktarda var. Ve ona VEDD (Buda) JADE adını veriyor.

SanSkritçe’nin güzelliği burada işte…

<> evet dr 🙂 çok güzel

İlla ki KUR’AN’daki kelimelerle alakalı. Hatta Kur’an’ın ikinci bir dili var: Bu da Kur’an’ın ARGO’su… Ona MİSALLER dili deniyor. Müteşabih dil / Misal dili / ŞİFRE dili / Kriptoloji-Cifir dili…

Demek ki ARGO alt bir kültürün değil; tam tersine BİLİMSEL bir dil…

Size ilginç bir argo dili yazacağım: Bakın ne çıkacak?

Argote Rajan

Sanskritçe olan Romanş’tan Türkçe’ye çeviriyorum: Erkete ve Racon!

“Erkete”yi biliyorsunuz, gözcülük demek.

Rajun. (Raca/Mihrace kuralı)

<> Bu işin RACONU böyledir abii 🙂 gibi

Gidiniz Macar ovasındaki Çigan boylarına ve soylarına, bunu aynen anlayacaklar. Gidiniz Sıkkım ve Nepal krallığına bunu aynen anlayacaklar. Ve gelin tophane külhanbeylerine Argote’yi bilmezler Raja kelimesini bilmezler ama size erkete ve Racon’u bülbül gibi kullanırlar.

Demek ki elimizde ilginç bir dil var: Bu dil Kur’an’da var. Bu dil nereden geldi? CUDİ zirvelerindeki yayılmadan kaynaklandı. Sular çekildikçe, insanlar da üredikçe, dağlardan aşağı iniş başladı.

Ve MAGAMİ kavmi… Bunu da Noah (Nuh) ile birlikte acaba Web search edebilir misiniz? Magami

<> Bunu bir ara search etmiştik, evet

Ne bulmuştuk?

<> Nuh’la alakalı gemi yolculuğu ile alakalı bir İng. site bulmuştuk

Pekala, o sitede hatırınızda kaldığı kadar, ne diyordu?

<> ama Megami diye geçiyordu

Megami de olabilir. (Ne haber de olabilir n’aber de…)

<> Down sendromu taşıyan MONGOL (Magami-Mecüc ile yakın) YAMM ise kısa ve yuvarlak bir cüce idi ve gözleri çekikti, boynuzları ise alnına değil; elmacık kemiklerine kaçmıştı. Bir şekilde Yamm gemiye alınmadı ve boğularak öldü. Ama MELEZ çocukları dedeleri Nuh tarafından gemiye alındı. (31 Temmuz 2003)

<> MONGOL >>> DOWN SENDROMUDUR. Irkdan çok 47 kromozom içerdiğindendir. Unutmayın Budizm, VİDD (Veda) dinidir, Yani İlahi kitap ve peygamberleri verilmiştir. Ve Nuh kavmi içindeki Magamiler Veddalardır (Budistlerdir). Evrensel bir mirası korumuşlardır (Vidd, Yağus, Yeuke. Nuh suresinden hatırlayınız). Bu şifrelere daha sonra Babil’e inen iki melek AKSİYON yani yaptırım gücü (Büyü) eklemiştir. (Bakara 102). Magamiler, Nuh’a inanmış, sonradan islam olmuş, VİDD’lerdir (Budist+Hindular). (24 Ocak 2003)

<> Bootha: “Bugün Magamilere Bootha’lar da deniyor. Buda >>> VİDD anlamında, Bothia kelimesini araştırınız, Tibet adının buradan geldiğini göreceksiniz. Ve Lama’lar oradan hiç ayrılmadılar. Nuh’un gemisi Tanrı dağlarına oturduğu günden beri ilk ayak bastıkları yerdeler. Lord Bhutan adı da Bothi’dan geliyor”.

(Evet, Bootha’lar bir kavimdir. Tibet’in BET’i >>> Bootha kökündendir.)

Web’den search ltf. MEGAMİ olarak arayınız. Bizim dışımızda WEB’de bilgi var mı? Megamiyi TÜRKÇE google’da arayınız, belki çıkar. Olmazsa İngilizce google…

<> türkçe yok

Aslında var ama, bunu da sonra ararız artık.

 

GEMİCİLER >>>>> ARGONOT kavmi. Yani Magami… GEMİ kelimesi içinde size el sallıyor. “Ma” da su! Ayrıca Sami dillerinde MU- önektir. (Haberden Muhabir gibi)

Ve dünyanın her yerinde bir gemicinin ne demek istediğini ZOR anlarsınız.

İşte Türkçeden bir örnek: “Pupa’nın kasarası baştarde oldu”.

Evet türkçedir bu! Tamamen Türkçe…

“Miço kumanyayı çinekop ile hazırladı”.

Gidiniz başka yerlere yine GEMİCİ konuşmasını anlayamayacaksınız. İngilizce, Norveççe… farketmez anlamakta zorluk çekersiniz.

Demek ki ÖZEL BİR DİL var! Bu dil de GEMİCİLERE (me-gami) ait. Hiç yıpranmamış ve gizli devamlılığını sürdürmüş ve tamamen GEMİCİLERE mal olmuş bir dil. Tüm GEMİCİLERİN dili. Milliyet gerektirmiyor… Bunu farkettiniz mi?

<> Evet

Balık isimleri bile sanki RUMCA duruyor. Ama değil! Rumlar da bu ARGONOTLAR içinde zaten! Onlar da Argo dilinin bir üyesi…

İstavrit RUMCA değildir. Çünkü Rumlar o balığa stavrit falan demezler. Kolyos Rumca değildir. Ama OS var ya soneki, sanki Rumca gibi duruyor. Fakat değil! O Argo dili!

İşte KUR’AN‘da bu dilden 2000 üzerinde KÖKLÜ kelime var! Bunun için ARGO dilinin üzerinde durduk. Taaa Himalaya tepelerine gittik. VEDD dilinden Down sendromuna kadar (Mongol) gittik.

Hans von Aiberg, 19/09/2003 (191/05)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 191 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

191-05-tibet-bhutan

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar