Doğru namaz

Bazı arkadaşlarımız, namazın üç vakit ve iki rekat olduğu hakkında şimdi bilgi istiyorlar.

<> Siteye girsinler… Burada daha önce anlatılanların hepsi orada var. “Namaz” başlığı altında sitede var.

<> https://hanifislam.com/other/index.htm 10, 14, 16, 35, 40, 43 numaralı chatler namazla ilgili.

<> Aklıma takıldı 2. rekatın sonunda hangi sureyi okuyorduk selam veriyorduk

(İkinci rekatın sonunda ZAMMI sureyi okuyoruz).

Allahümme sallileri NAMAZ BİTİNCE namazın dışında, elimizi açtığımızda, yani selamdan sonra okuyorum. (Bu benim tarzım), ama NAMAZ İÇİNDE farz olan  K I R A A T  (Kur’an’dan ayet) farzını yapmak zorundayız. Oturduğumda bu gece 3:81’i okudum.

<> Namaz içinde hangi sureleri okumayla ilgili bir ayet biliyor musunuz? ya da var mı?

Allah bize “Kur’an’dan olmak şartıyla işinize gelen en KOLAYI ve KISAYI okuyun” diyor ayette. :)) Hatırladınız mı?

<> 73/20: Rabbin, senin gecenin üçte ikisinden daha azında, yarısında ve üçte birinde kalktığını, seninle beraber bulunanlardan bir topluluğun da böyle yaptığını biliyor. Gece ve gündüzü Allah takdir eder. O, sizin onu sayamayacağınızı bildi de sizi affetti. Bundan böyle Kur’ân’dan size ne kolay gelirse okuyun. Allah, içinizden hastalar, yeryüzünde gezip Allah’ın lütfunu arayan başka kimseler ve Allah yolunda savaşan daha başka insanlar olacağını bilmiştir. Onun için Kur’ân’dan kolayınıza geldiği kadar okuyun, namazı kılın, zekatı verin ve Allah’a güzel bir borç verin (Hayırlı işlere mal sarfedin). Kendiniz için gönderdiğiniz her iyiliği, Allah katında daha hayırlı ve sevapça daha büyük olarak bulacaksınız. Allah’tan bağış dileyin. Kuşkusuz Allah bağışlayandır, merhamet edendir.

2 rekat x 3 vakit…

ZAMANINDA kılmak (yani zamanı geçirip kazaya bırakmamak, KAZA YOK). İşine gelen en kolayı fakat KUR’AN’DAN olanı okumak. (Amin bile dememek.  A m i n  kur’an’da hiç bir yerde geçmez).

Namaz sonrası Resulullah amin demiştir ve dedirtmiştir. Hem de NAMAZ dışındaki fatihalarda topluca amin demiştir ve dedirtmiştir, namaz dışında amin’i ilk kullanan da Hz. İbrahim atamızdır. Fakat namaz içindeki fatiha’ya amin demek (ayet olsaydı bozmazdı) namazı bozar.

Diyelim birinci rekatta bozulmadı, ama ikinci rekatta ikinci kez amin dediğinde NAMAZ iade ediliyor sahibine… Yani iki kez hata yapılmıyor, hele ki, topluca namazda “amiiiin” diye bağırıyoruz. Eyvah!

<> Ama peki bunun farkında olmayanlar? Yardım edemez miyiz onlara?

Burada  Y A R D I M  için varız. Biz onları çok seviyoruz, biliyorsun ki çoooook seviyoruz (ümitsiz aşktır bu, onlar bizi sevmiyorlar).

<> Ama çoğu müslüman başta namaza yeni başladığını öğrendiğim babam sonra anneannem. hepsi 5 vakit kılıyor ve de sure sonunda amin diyor

Onu söylüyorum zaten… Çooooook seviyoruz dediğim “anneanneler” elbette.

Bu ata dini. Hindular da budistler de öyle. Mesela budistler ellerinde bir çan gezerler (bu da onların AMİN‘i). Gerçekten AMİN demek (“Om mani padme hum” derler). Yani bizim de amin dememiz bir tür ÇAN/ÇINGIRAK çalmak değil mi?

Amin’i kullanın, 24 saat kullanın, fakat 6 rekat namaz içinde kullanmayın.

6 rekat içinde amin yok, amin diye bir ayet yok.

Rabbena Atina, Rabbenağfirli, Ettehiyyatü, Kunut duaları, Allahümme Salli… En başta Sübhaneke denen afet yoktur. Semiallahü limen Hamideh, Rabbena Lekel Hamd… Bunlar AYET DEĞİL, ilahi, şiir vb. Ben tamamını NAMAZ DIŞINDA okuyorum. Allahümme Salli’yi namaz bitince okuyorum. Çünkü ilahidir, şiirdir AYET değildir…

Zaten ayet olmayanı oraya koyduğunda ikinci bir hata daha var: “Allahümme salli ala… Muhammed” dediğinde. Bu ayet olmadığından Resulullah’ı Allah’ın NAMAZI içine monte ederiz ve ŞİRK koşmuş oluruz… NAMAZ SADECE ALLAH’a matuftur, tek mercii Allah’tır.

Resullullah’a ait kasideleri, naat ve şiirleri korsak, bu kuralı çiğnemiş oluruz. O zaman biri çıkar ve der ki, Süleyman Çelebi’nin mevlidinden “Şefaat Ya Rasulullah… Amine hatun…” vb ekler…

Resulullah’ın ANNE ve BABASI MÜSLÜMAN DEĞİLLERDİ, bunu unutmayınız. Resullullah doğmadan önce vefat eden babası nasıl müslüman olur, 40 yaşına gelmeden önce ölen annesi Amina hatun nasıl MÜSLÜMAN olur ve nasıl MELEKLER SAF SAF GÖKTEN İNERLER? Kabeyi tavaf ederler? Ve Amina hanım’a “Ol nurdanesi… dürdanesi”… Resulullah’ı anlatırlar?

Hans von Aiberg, 2002-01-25, chat 051den

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.

namaz

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar