Madde-Enerji dualitesi – Kur’an’da Heisenberg belirsizlik ilkesi

Elektronlara dönelim yeniden:

Elektron orbitalleri ve alt yörüngeleri var.. (Cinlerin ırkları bunlarla özdeştir.)

Elektron ise HANGİ ZAMANDA, HANGİ YERDE ve HANGİ HIZDA olduğu BELİRLENEMEYEN bir  O L A S I L I K     b   u   l   u   t   u   d   u   r   . (Belirsizlik ilkesi uyarınca bu böyledir.)

<> Heisenberg’s Uncertainty Principle

Elektron Madde ve enerjinin  S I N I R  elemanıdır. Bizdendir yani maddedendir. Ama bir yandan da enerjidendir, fludur, net değildir bulutsudur.

Maddenin kodu=DAĞ. Elektronun kodu=BULUT’tur Kur’an’da…

Ve şimdi size buna göre bir ayet: “Siz DAĞLARI sabit sanırsınız oysa onlar BULUT gibi GEÇER-GİDERLER” buyuruyor.

Bu ayetin 7 anlamından biri (En kaba ve basiti) dünyanın döndüğüdür. İkinci anlamı ise Heisenberg İndeterminizm ilkesidir. O ayeti bana bulabilir misiniz?

<> 27-Neml/88: Bir de o dağları görür, onları sabit sanırsın; oysa onlar, bulut geçer gibi geçip gider. Bu, herşeyi sapasağlam yaratmış olan Allah’ın sanatıdır. O, şüphesiz bütün yaptıklarınızdan haberdardır.

<> 27-Neml/88: Dağları yerinde donmuş gibi durur görürsün, oysa onlar bulutlar gibi geçerler. Bu her şeyi sağlam tutan Allah’ın işidir. Doğrusu O, yaptıklatınızdan haberdardır.

<> 27-Neml/88: Sen dağları görürsün de, onları yerinde durur sanırsın. Oysa onlar bulutların yürümesi gibi yürümektedirler. Bu, her şeyi sapasağlam yapan Allah’ın sanatıdır. Şüphesiz ki O, yaptıklarınızdan tamamıyla haberdardır.

Ve dostlar size BELİRSİZLİK İLKESİNİ DE Kur’an’dan takdim ediyorum. Flou kelimesinin karşılığını.

Bana bu ayeti ZORLAYARAK benzettiğimi sakın söylemeyin. Bu bana, bilime ve Kur’an’a iftira olur.

-devam edecek-

Hans von Aiberg, 17/02/2002 (061/06)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 061 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

061-06-heisenberg-belirsizlik-ilkesi-dag-bulut

Yorumlar