İçinizden bir grup ayrılsın – Haniflik – Cuma namazı

Gelelim CUMA KAÇ KİŞİYLE kılınır sorusunun yanıtına! CUMA:

1. CUMAYI TATİL YAPAN

2. MAAŞ ALAN YERLİ PAPAZ ARKASINDA OLMADAN, kılacak kişiler arasından SEÇİLİR! Yani birbuçuk milyar müslümandan bir AVUÇ kadarıyla…

Dedim ya Leblebiden sayınız. Ellerinizi dua eder gibi tutun. Ama göğe doğru değil. İşte avucunuza NE KADAR LEBLEBİ sığıyorsa, ortalama olarak, CUMA o kadar kişiyle kılınır.

Buna YED’UNE >>>>> AVUÇLAMAK/avuçtakini saymak deniyor! Ama ben bu konuda fetva vermem. Çünkü FIKIH kelimesine inanmıyorum ki Müftülüğe/fetvacılığa inanayım!

Parmak ucundaki çimdiğe >>> NEBZE deniyor. (Bir çimdik tuz atmak gibi) El içine sığana da YED’EN deniyor. (Yedune bu kökten).

Ben leblebi dedim. Sen belki mercimek dersin daha çok OLUR!)

Ali İmran 104’deki Yed’une’nin diğer anlamları:

1. El üstünde tutmak. (Atatürk’ü el üstünde tutarım… gibi)

2. Avucu silme (mesela un) ile doldurmak, silme doldurmak.

3. Yed’une: Eliyle iterek ayrılmak, reddetmek!

4. (Sağ elinle yazmamıştın ayetindeki MİSAL ile) “Sen daha önce sağ elinle yazmamıştın…” Ankebut’taki bir ayettir. [Ankebut/48]) Yedune “DİĞER ELDE” demek! (Bir diğer elde…)

5. UĞURLU olan el (ötekinden uğurlu olan)

6. Matematikteki ELDE; ELDE VAR BİR gibi…. Bu kesirli sayılarda ise TAM SAYI olarak kullanılıyor. Bir buçuk gibi 1, 1/2 gibi… Payın paydadan büyük olma hali de ELDE VAR BİR gibidir.

7. ELİYLE ÖZGÜR İRADEYLE SEÇMEK! KENDİ İRADESİYLE SEÇMEK!

Şimdi lütfen bir daha Ali İmran 104’ü yazar mısınız?

<> İçinizden hayra çağıran, doğruluk ve güzelliği belirlenene özendiren, kötülük ve çirkinlik belirlenenden sakındıran bir topluluk ayrılsın. Kurtuluş ve zafere erenler işte onlardır.

Şimdi o yedi anlamı birden “Ayrılsın” yerine yazar mısınız? Topluluk yerine de AMME ÖRGÜTÜ diyorsunuz.

<> İçinizden hayra çağıran, doğruluk ve güzelliği belirlenene özendiren, kötülük ve çirkinlik belirlenenden sakındıran bir AMME ÖRGÜTÜ ayrılsın. Kurtuluş ve zafere erenler işte onlardır.

 

Ayrılsın yerine de:

1. EL ÜSTÜNDE TUTULMAK ÜZERE

<> İçinizden hayra çağıran, doğruluk ve güzelliği belirlenene özendiren, kötülük ve çirkinlik belirlenenden sakındıran bir AMME ÖRGÜTÜ EL ÜSTÜNDE TUTULMAK ÜZERE. Kurtuluş ve zafere erenler işte onlardır.

 

2. SİLMECE

<> İçinizden hayra çağıran, doğruluk ve güzelliği belirlenene özendiren, kötülük ve çirkinlik belirlenenden sakındıran bir AMME ÖRGÜTÜ SİLMECE. Kurtuluş ve zafere erenler işte onlardır.

 

3. ELİYLE İTİP REDDETSİN

<> İçinizden hayra çağıran, doğruluk ve güzelliği belirlenene özendiren, kötülük ve çirkinlik belirlenenden sakındıran bir AMME ÖRGÜTÜ ELİYLE İTİP REDDETSİN. Kurtuluş ve zafere erenler işte onlardır.

 

4. DİĞER ELDE (in the other hand) bulunsun

<> İçinizden hayra çağıran, doğruluk ve güzelliği belirlenene özendiren, kötülük ve çirkinlik belirlenenden sakındıran bir AMME ÖRGÜTÜ DİĞER ELDE bulunsun. Kurtuluş ve zafere erenler işte onlardır.

5. Uğursuzlardan ayrılsın (Sağ el uğurlu sayılmış)

 

<> İçinizden hayra çağıran, doğruluk ve güzelliği belirlenene özendiren, kötülük ve çirkinlik belirlenenden sakındıran bir AMME ÖRGÜTÜ UĞURSUZLARDAN AYRILSIN. Kurtuluş ve zafere erenler işte onlardır.

 

6. ELDE VAR BİR! (kazanç)

 

<> İçinizden hayra çağıran, doğruluk ve güzelliği belirlenene özendiren, kötülük ve çirkinlik belirlenenden sakındıran bir AMME ÖRGÜTÜ ELDE VAR BİR!. Kurtuluş ve zafere erenler işte onlardır.

 

7. Aklıyla, gönlüyle, özgür iradesiyle, ilmiyle YOLUNU SEÇSİN (on his/her way)

<> İçinizden hayra çağıran, doğruluk ve güzelliği belirlenene özendiren, kötülük ve çirkinlik belirlenenden sakındıran bir AMME ÖRGÜTÜ Aklıyla, gönlüyle, özgür iradesiyle, ilmiyle YOLUNU SEÇSİN!. Kurtuluş ve zafere erenler işte onlardır.

İşte ümmet+Yed’une kelimeleri…

Hans von Aiberg, 14/09/2003 (188/15)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 188 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

188-15-bir-avuc-dolusu

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar