Akıl Mantık ve Zeka farkı – Nefs

Şeytan ise akıllı değildir. Tilki için Akıllı der misiniz??

<> kurnaz deriz

K U R N A Z .  Yani “tikli o kadar akıllı ki, aya gitmek için mekik icat etti” der misiniz?

<> hayır kaptan

Öyleyse şeytan akıllı değildir. Melekler de öyle. Zekavet ayrı, akıl ayrı şey. Hiçbir melek tutup da bugüne kadar atomu parçalamadı laboratuarda.

Eğer melekler AKLETSEYDİ >>>>>> en başta “Bizi insan klasmanından yarat Yarabbi” derlerdi. Allah da o ruhu temsil edeni belki de komşumuz Ahmet bey olarak yaratırdı.

Melekler AKIL EDEMEMİŞTİR >>>>>>>> İnsan olmayı. Hiçbir melek Paul Cezanne değildir, çizemez. Kompüter programlayamaz. Uçak yönetmeye kalksa aklı durur. Hele hele nefsi yok, evlense çoluk çocuğa karışsa, pedagoji vb ilmi öğrenmeye kalksa kafayı yerdi. “Aman kalsın ben melek kalayım” derdi.

Fakat insan emaneti (=AKLI, uygarlığı) üstlenmiştir. İnsandan başka hiçbir canlı bunu üstlenmemiştir. (Dağlar bile…) İnsan olmak (Biraz faşistçe ama) bir EN-ÜSTÜNLÜKTÜR -Allah(tan sonra).

Fakat insan bıçak sırtında >>> NEFSİ var (72 şeytan kuvvetinde) Bir de üstüne üstlük Şeytan tebelleş olmuş. İnsanın insan olması için kendini 73 kere YENMESİ gerekiyor.

İşte size bir sır. İbrahim atamız “Tevvab” ismini 73 kez kullanırdı. Tevbe odur ki, “73 iç düşmanına karşı” bir tek insanın mücadelesidir. Ne mutlu ki İNSANIZ!

Melekler kiramen (ikram edilmiş onurlu kullardır) AMMAAAAAAAAAA Bir de NEFS verelim bakalım meleklere???????????????????????? Kafası bozulan melek çoktan kıyameti koparmıştı, biz ahırete çoktan gitmiştik.

Melek olmak iyi ama ucuz iş, NEFSİN yok kardeşim, yani cehennemden kurtuldun, tevbeden kurtuldun.

Ya Hans ne yapacak? Nefsim üç yalan söyletti az önce. Nefsim misafir kovdu.

Cebrail Eminimize nefsimi verelim, bakalım neler olacaktı misafiri gelseydi! Eminim derdi ki: “Be kardeşim Allah katından Resullere indirdiğim Kur’an’ı konuşuyoruz burada, randevusuz gelme”.

Der miydi demez miydi? Ya da nezaket icabı yalan söyleyecekti.

Der miydi demez miydi?

Der miydi demez miydi?

Der miydi demez miydi?

<> derdi

Allah BİZ GİBİ bizler gibi “AFFEDİLMENİN NE OLDUĞUNUN, AFFIN BİLİNCİNİN MAHİYETİNİ BİLEN” kullarını affeder. Şeytanın kandırması gerekmez.

Size AFFIN şuurunu sundum birazcık ucundan…

Hans von Aiberg, 05/05/2004 (224/06)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 224 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

224-06-akil

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar