Argo dili kökeni – Nuh tufanı – Etimoloji – Cudi – Jade

Şimdi CUDİ dağının terminolojisini araştırmak için yine SAN-S-KRİTçe’ye gidiyoruz. JUDE dağı >>>> Anlamı HAYATIN başladığı, ilk ataların bulunduğu (burada dağ) yer. (Jude yahudi kelimesiyle ilgisi yok. Jade ve Farsça Cadu diye bilinen kelimelerle ilgilidir.)

Bakınız ki bunu HİNT kökenleri de biliyor. O kökenleri anımsayınız. Arş’ın dört direğini taşıyan dört hamalei Arş meleğinin adını içeriyordu. (Nuh suresi) Boğa-Aslan-İnsan-Kartal ve bir de BUDA’nın kendisi, 5 isim vardı.

<> Vedd

Bunlar TUFANDAN önceki bir kültürün, iyi bir dinin TAHRİF edilmiş ve beş ilah halinde çoğaltıldığı bir KAYIP ÜLKE kültürüdür…

Sizden halen yanıt gelmiyor: Yağus/Aslan, Yeuke/Boğa, Nesr(nisra) Kartal, Suva = Kova veya insan.

<> Nuh/23: Dediler ki: sakın tanrılarınızı bırakmayın, ne Vedd’i, ne Suva’ı ve ne de Yeğus’u, Yeuk’u ve Nesr’i

 

VEDD ise aslında peygamber olan BUDA (Buddha) veya gerçek adıyla VEDDA. İşte bu dört direkli (saydığımız isimler) ve tepesinde de KONİK biçimde VEDD’in yer aldığı piramit/dikilitaş gibi düzeneğe JADE deniyordu. İngilizcede Jade’nin anlamını bilen var mı?

<> Yeşil taş olarak duymuştum

<> yeşim taşı

Doğru, HİMALAYALARIN yapısı! Öyle bir sıkışma oluyor ki, TEKTİT ayarında CAMGÖBEĞİ taşlar oluşuyor.

(Hani Madagaskar’dan ayrılan Dekkan yarımadası, hızla Asya’nın karnına saplanırken, düzlükleri kıvırıp en büyük yükseltileri yapmıştı ya, işte bu basınç JADE denen yeşil camgöbeği taşı tektitleri yapabiliyordu.)

Gördünüz mü CUDİ ne anlamlara geliyor. Sadece ATA (CED) kelimesi değil. Öyle bir kelime seçilmiş ki, CEDD’den dağın sıkışma kriterlerine kadar verebiliyor.

<> jade: (i.) yeşim

<> jade: (i), (f.) yaşlı ve işe yaramaz beygir, yılkı atı, cadı karı, şirret kadın, fahişe

(Jade >>>>>> CADI olarak da verilmiş >>> Farsça CADU olduğunu yazmıştım. Onun için yaşlı ve Şirret kadın bu kapsama girmiyor.)

Öte yandan YEŞİM taşı da değil! Firuze de denen yeşimtaşı MAT’tır, şeffaf değildir. Ama JADE camgöbeği gibi saydamsı bir taştır. Bu tektoniklerin oluşmasındaki şiddet hareketlerinin uyguladığı basınçlarla oluşur.

Hans von Aiberg, 19/09/2003 (191/03)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 191 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

191-03-tektit-jade

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar