Diller evrimi – Platon – Antik Mısır – Nuh Tufanı – Atlantis

<> İngiliz Arkeolog Peter James “Batmış Krallık: Atlantis’in Sırları Çözüldü” isimli kitabında, Atlantis’in Manisa’da olabileceğini iddia ediyor. Büyük uğraşlar sonucu, Atlantis’in soyağacını çıkaran yazar, soyağacının sonunda noktayı koydu: Anahtar, Tantalis Kenti ve Tantalos’tur. Dünyada yazılı kaynaklara ve söylencelere göre Tantalos’un Manisa’da olduğu savı ağırlık kazanmaktadır. Araştırmaya devam etmek için 1998’in Eylül ayında Peter James Manisa’ya gelmişti. Belli kanıtlar malesef bulamadı. Fakat yakın bir zamanda Atlantis’in sırları kesin çözülebilir!

Derken İstanbul’dan gelmiş bulunuyorum.

<> hoşgeldiniz

Yarım saat mola verince geciktim. Özür diliyor ve başlıyorum.

<> Ben de özür diliyorum buyrun.

Yook ben bir şey okumadım. Çünkü yeni açtık. En son cümle Atlantis=Nuh Tufanı.

<> Slm&Slm

<> Bu arada benim bir misafir doktor arkadaşımın bir sorusu var

Slm ve slm. İstanbul’a gittim ve ancak gelebildim. İstanbul’da işlerin tamamını hallettim. Hava muhalefeti yüzünden geciktim. Yollarda kar temizleniyor. Aslında 19.00’da burada olacaktım. Bayağı yavaş geldik. Yollar karbuz ve kavun.

Bu arada beni duyan var mı?

<> evet

<> izliyoruz dr

Neyse varmış. Espri yapmıştım da…

<> Yunanlı filozof Platon’um peygamber olduğu rivayeti doğru mu? Ayrıca Atlantis ve Nuh Tufanı?

Baladun.

Bu kişi peygamber olmasa da çok bilge biri olabilir. 12.000 yıl öncesindeki bir TUFAN’dan söz ediyor. Bu MISIR telaffuzudur. Muhtemelen Sais ve Thebes Rahipleri bu konuda “Baladun’a sen çocuksun” diyor.

Şurası çelişik: Baladun tufandan hemen sonraki Ham’ın soyundan gelen biri… Ama Platon “Ondan 12 bin yıl sonra gelmiş” biri… Platon gerçek adı olmayabilir.

Analizine baktığımızda “Düzlüğe çıkmış ya da Pluton’un kutsadığı ya da Ölümsüzlük otu” gibi adları var. Bu tanımlar sanki “Platon” isminin bir “Lakap” olduğunu ima ediyor. Çünkü ciddi bir isim değil gibi duruyor.

Baladun’un Platon olma ihtimali belki var. O zaman peygamberdir denebilir. Yani adı Baladun ise… Bunu etimolojik olarak bir tek veri destekliyor: Örneğin Ptolemeois ya da Ptolemeos diye bir astronom var. Eski Yunanlı belki duymuşsunuzdur.

<> Batlamyus

Evet Batlamyus…

Platon=Baladun ise o zaman peygamber olduğunu ileri sürebiliriz. Ama sadece bir tek kanıtımız var: Ptoleme=Batlamius analojisi sadece… Araplar ise tam tersine Batlamyus’u kabul edeceklerine onu Eflatun diye çevirmişler.

Fakat Sais ve Thebes rahipleri (Daha sonra Luxor Rahipleri) sadece din sınıfının okuduğu bir Hiyeratik geliştirmişlerdir. Bunlar halen de Açık Hava Müzelerinde Memphis’de vb. duvar kabartmalarında bulunmaktadır.

Hiyeratik bir şifre yazıdır, numerolojiktir ve TAROT gibi kombinasyonlar kurularak okunmaktadır. Hiyeroğlif ise kolaydır.

Sözgelimi Cleopatra okuduğumuz ismin yanlış telaffuz edildiğini Hiyeratikler bize anlatıyor: Eklebon-utur.

Evet aynen böyle… Zehir içerek kendini öldürten kraliçe… Anlamı Çingeleneler kraliçesi…

Kleopatra ismi bu kadar büyük telaffuz değişikliklerine uğramışsa belki de Baladun Platon’dur o zaman da peygamberdir. Değilse peygamber de değildir ve Tufan’dan 8 bin yıl sonra oraya gitmiş Thebes rahipleri ile konuşmuş ve diyalog kitabını yazan bir antik Yunanlıdır.

Criatis de Tantalos’ludur zaten. (Zamphyr diye bir ada) Timeus tiplemesi ise tam bir sırdır…

Zaten bu isimleri verenler antik Mısır rahipleridir. Yani isimlerin telaffuzu tam olmayabilir.

Çinliler de Cücen türklerine “Yü-e-Chi” (Yecüc) demektedirler. İşin tuhafı Avar, Jiujiu olmaktadır. İyi de neden resim yazılarda bu kadar inanılmaz büyük “Telaffuz değişiklikleri” oluyor?

Mesela Bjutrus Gali. Butrus=Petros, Gali=Galile=Celile. (Kutsal kasaba) Yani arapçası Celileli Butrus. Yunanca’sı Galile’li (Bir gölün adı) Petros. Bildiğimiz Aziz Peter (Pier vb.)

Mısır’lı bir Kıpti Rahibinin oğludur Butrus Gali ve monofizist bir hristiyan ayrıca siyonizmin de en yakın adamlarından biridir.

<> Ok tşk.ler hocam bu kadar detaylı bilgi misafirim doktoru şaşırttı ve 2. soru sormaya teşvik etti.

Elbette hoşgelmişler.

<> 18. sülale mısır firavunu Akheneton (Atosun oğlu) hakkında bilginiz var mı?

 

-devam edecek-

Hans von Aiberg, 21/12/2001 (035/01)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki CHAT’i (034) oku | 035 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

035-01-piramit

Yorumlar