Antik Mısır – Firavun – Akhenaton – Musa-Yuşa-Hızır serüveni

<> Ok tşk.ler hocam bu kadar detaylı bilgi misafirim doktoru şaşırttı ve 2. soru sormaya teşvik etti.

Elbette hoşgelmişler.

<> 18. sülale mısır firavunu Akheneton (Atosun oğlu) hakkında bilginiz var mı?

 

Athen, Athon, işte o bir peygamber ve Musa’dan tam bin yıl önce “TEK TANRILI” bir MISIR dininin kurucusu…

<> Hyksoslarla ilgili mi?

Hiksoslar 120 yıl egemen olmuş bir kavimdir. Nereden geldiklerini ve Mısır’ı niye işgal ettiklerini normal tarih bilmez. (Bilmediklerini de itiraf ediyorlar zaten.)

MÖ. 1580’de Ahmes (Firavun) onları ülkeden attıktan sonra yeniden “Tanrının oğlu Firavun” dönemi başlatıldı. Hiksoslar ise “TEK TANRILI” bir dinin sahibiydiler. Hatta Tebai kentinde “Tektanrı” için bir mabet yaptıkları da biliniyor.

Tebai=Thebes eski başkent idi. Tüm tarih kayıtları orada tutulurdu… Back-up’larından biri Menfis de. Daha sonra (İskender İskenderiye kentini kurduktan sonra) İskenderiye’de büyük bir kitaplık yapıldı. Sonra da yakıldı. Bize nasihat kaldı sadece… O kundaklama olayında bir GEÇMİŞ tarih yok oldu.

<> Profesör Kehf suresindeki Hz. Hızır konusunu bu gün hızlandırılmış monolog ile tamamlayabilir miyiz?

O konu bitmemiş miydi? Yani Hızır konusu? Pekala: Bugün nur suresini işleyecektim ama, isterseniz Hızır konusuna dönebiliriz.

Evet ne yapalım… (Bende yok yok… Reklamları izlediniz)

<> siz nasıl isterseniz hocam, nur da olur

Belki şunu söylememişizdir: Hızır’ın öldürdüğü çocuk.

<> Batan gemi ve yetim çocukların geleceği için ördüğü duvardan bahsetmediniz

Yuşa Musanın öldürdüğü çocuk değildi. Onun “Yol arkadaşı” olan 17 yaşındaki genç idi. Musa ve Hızır ZAMANDA 17 yılı aşkın bir süre geri gittiler… Zamanda 17 yıl geri gitmek demek Yuşa’nın “HİÇ DOĞMAMIŞ” olması anlamında…

Musa ise bu tarihten yaklaşık 8 yıl önce birini öldürmüş ve katil olmuştu. Hem de haksız yere öldürmüştü… Taammüden, isteyerek ve planlı olarak… Bu çok iğrenç bir suçtur aslında… O kişi zalim biriydi ama ölümü haketmiyordu. Sinsi bir tuzak kurarak Musa onu öldürmüştü…

Çok kalleşçeydi ve “Allah adına=Vallahi” yemin ederek kendisine güvence vermişti. Ona inanan o zalim kişi Musa’yı bu yemin üzerine emin kişi bularak geldi ve Musa onu sırtından hançerleyip öldürdü…

Allah’ın adını vererek yemin etmesi ve emanete ihanet etmesi bir Resul için gerçekten iğrençtir. Sonra bunun acısıyla kıvrandı ve inanılmaz bir vicdan azabı yaşadı. Allah dualarını kabul etmedi Musa’nın…

<> Yahudiler ise yumrukla kazara öldürdüğünü iddia ettiler hep

-devam edecek-

Hans von Aiberg, 21/12/2001 (035/02)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 035 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

035-02-akhenaton

Yorumlar