Akıl nedir?

>>>>> Akıllı insanın en büyük özelliği nedir?

 

Akıllı insanın en büyük özelliği şudur:

Allah'ı bilme borcu olan BİLİMİ yine Allah'ın misalleri kitabına dayanarak alıp-üretip-verendirAkıllı insan bilmediğinin peşine düşmezBilmediğini deşifre ettiktenSONRA, yani bilmediğini BİLDİKTEN sonra kendini ortaya kor. (Benim 40 yaşıma kadar bekleme nedenim).

Akıllı insan, tüm "Ya Eyyühelleziyne amenü…" ile başlayan ve "Salih ameller" diye sayılan ve Takva elbisesi giyen insan olmakla başlar.

 

"Rabbi zıdni ilmi" diyerek akıllı insan olmaya niyetlenir.

 

Akıllı insan merhamet (Allah'tan alınan rahmet) ile donanır (takva elbisesi) ve buna bir deBİLİM denen "Allah'ı bulma-bilme borcunu" ekler.

Akıllı insanın yanılması son derece zordur. Akıllı insan çok bildiğinden AZ yanılır. (Atasözünün tersi). Önemli olan da az yanılmak değil midir?

 

Akıllı insan aklını KUL gibi değil, "Allah'ımızın, Yaratanımızın AKLINDAN NE GEÇİYOR" diye sorgulayan insandır. Allah'ın "AKLINDAN" ne geçiyor???

İşte bu HANS'ın bakış açısıdır!

 

Çünkü Aklı yaratan kuşkusuz en AKILLI olan ALLAH'ımız'dır. O en ALİM'dir, bizler de oPAYDA'nın minik paydalarıyız.

 

 

Akıllı insan, öncelikle ve özellikle, H A N İ F olandır. Çünkü aklımız diyor ki: "Allah'ın huzurundaki en güzel ve tek din olan HANİFLİĞİ seçiniz"!

Bunu seçen akıllıdır. Diğerleri de kanallara taş tıkayan ukalalardır. Akıllı sanırlar kendilerini. Herkes gidip kendi aklını alırmış ya! Yani akıl pazarlansaymış, herkes yine kendi aklını alırmış.

 

Aklın en büyük afeti kendini beğenmesi (Kibir) ve aklın en güzel nimeti"Melami/mütevazı olmak"tır. O zaman akıl kendini beğenmez. O zaman akıl "Daha akıllı nasıl olabilirim?" diye sorar durur (Araştırır).

 

Aklın kaynağı ÇİFTTİR:

1. Mütefekkir olarak BEYİN

2. Sanatçı olarak KALB (Gönül).

Aklın kaynağı İKİDİR, bu ikisi birden akıldır. Yoğun düşündüğünüzde, BEYNİNİZE yük bindiğini hissedersiniz. Ama bir YANIT bulduğunuzda, hemen beyninizdeki yoğunluk, taaaaa kalbe taşınır ve orada HEYECAN olur.

 

1474609_613479592021515_1772449336_n

 

Aklın bileşenleri de ÜÇTÜR:

1. Akıl

2. Zeka

3. Mantık.

Bu üçü de ayrı ayrı şeylerdir.

Mantık MELEKLERİN akıl yordamlama biçimidir.

ZEKA şeytanın "Şu insanları nasıl daha çok günahkar yapar, öcümü alırımfelsefesigibi KÖTÜ'ye çalışır.

Ama AKILkalubela'da verilmiş olan AKLI KÜLL'ün ürünü Aklı Cüz'dür… O İlahidir. Orada şeytan parmağı yokMantık da olmadığı için MELEK parmağı da yok. Pekiyi ne var? Orada SALT AKIL VAR! O nedir?

Eğer Allah'ımız MELEK (Mantık) ve Şeytan (Zeka) ikilisini yaratmasaydı, SALT ve sadece aklımızla bizler YİNE ALLAH'ı bulurduk.

Aklın mantık ve zekaya ihtiyacı yoktur. Çünkü dilerse Rabbimiz en baştan melek ve şeytan zıt önermelerini yaratmazdı. Ama akıl, akıl olarak kalırdı.

Akıl evrenin SEVGİ kadar dokusudur. (Aklı olan sever, sevgide ahmaklık yoktur).

 

 

Allah aklı VAHYETTİ ama şöyle:

1. Cansızlara (örneğin kuantla) DOĞA YASALARI diye…

2. Canlıların tümüne İÇGÜDÜ diye…

3. İnsan'a da bunu bir üst planda AKIL diye verdi…

Akıl en büyük nimettirDELİ veya akıl hastası olan CENNET'e bile giremiyorÇünkü AKLEN Allah'ı bulmak zorundayızNaklen vb değil. Akıl ile ilgili bu kadar söyleşi yeter mi? (Sabaha kadar bitmez yoksa)…

 

 

>>>>> cinlerde Akıl var mı?

 

Evet cinlerde akıl var. Çünkü cinler biz insanların (maddenin) HIZLANDIRILMIŞ biçimidir. Yani evren o hızda titreşseydi cin-insan farketmeyecekti, akıllı olacaktık.

Ama bir daha anlatmamda yarar var:

Akıl eşrefi mahlukat olan insanın;

* Zeka denen akıl türü Cin-şeytanın ve

* Mantık denen Akıl formu da Meleklerin formatlarıdır.

Bizlerde Üçü de var. Meleklerde Zeka yok, mantık var.

Cinlerde mantık ve akıl yerine ZEKA var. Cinlerin masumiyeti yokturİyi cin vardır mesela zekasını bu yönde kullanır. Ya da kötü cin vardır, kasa hırsızıdır!

Cinlerle ilgili bir sır var! Ayet diyor ki "içimizdeki Ahmak…" (Cin suresi). İşte bu ahmakkelimesinde AKIL'ın değil ZEKANIN olduğunu görürsün!

 

 

>>>>> Cinn/1: De ki: "Cinlerden bir topluluğun dinleyip şunu söyledikleri bana vahyolundu 'Gerçekten biz, hayranlık verici bir Kur'an dinledik."

 

>>>>> Cinn/2: "Doğruya ve hayra kılavuzluyor. Biz de inandık ona. Artık Rabbimize hiç kimseyi asla ortak koşmayacağız."

 

>>>>> Cinn/3:"Rabbimizin adı / kudreti / işi / gayreti çok yücedir. O, ne bir dişi dost edinmiştir ne de bir çocuk."

 

>>>>> Cinn/4: "Doğrusu, bizim beyinsiz, Allah hakkında saçma lakırdı ediyormuş."

 

>>>>> Cinn/5: "Biz sanmıştık ki, ne insanlar ne de cinler Allah hakkında asla yalan söylemezler."

 

 

Evet Cinn-4. Bu kelimeye dikkat "BEYİNSİZSefih >>> ZEKASIYLA katekulliyle kandıran demek! Soyguncu bankerler gibi, kasa hırsızları gibi… Önce uyanamazsın, sonra anlarsın…

 

Şimdi ayetlerin derinine bir girelim:

 

"Gerçekten biz, hayranlık verici bir Kur'an dinledik".

Çünkü Kur'an SADECE AKIL SAHİPLERİNE gelmiştirSadece AKIL EDENLERE gelmiştirSadece AKIL sahiplerine hitap eder… Akıl ise yalan söylemez (Bilimin doğruları ebedi kalıcı ve dosdoğrudur).

 

"Doğrusu, bizim beyinsiz, Allah hakkında saçma lakırdı ediyormuş".

Ama BEYİNSİZ (Şeytan) akıllı değildi; zekiydiAkıllı olsaydı Cennet haznedarı melek olarak orada EBEDİ kalırdı. Akıllı olsaydı, Allah kendisine secde et ve de tevbe et diye teklif ettiğinde "Ben tevbe ve secde etmem, illa ki intikam isterim" diyerek en büyük akılsızlığını yaptı! Şeytan AKILSIZ olduğu için ŞEYTAN oldu!

 

Kim diyebilir ki şeytanın aklı var diye? Akılsız SEFİH yaratığın biridir şeytan! Zekasına güvenir, aklına değil! "Şu insanları nasıl baştan çıkarırım da cehenneme sokarım" diye…

 

Ben tersini düşünen AKILLI biriyim: akıllıyım, çünkü insanları, değil Cennet'e, onun üstündeki Naim (SabıkunCennet'e adresliyorum.

 

Demek ki bende zeka yok! Bende olan AKIL'dan ibaret! Eğer zekam olsaydı, bugün çok zengin bir tüccar olur ve ekonomi imparatorluğunun bir üyesi olarak hep sömürmeyi düşünürdüm. Zeka ile dünya nimetlerini alırdım kuşkusuz!

Fakat AKLIM ile BİLİM'i aldım.

 

Zeka ile bilim alınmazAkıl ile bilim alınır.

Zeka ile bilim alınsaydı, Cin-Şeytan'ın bir ilim dehaları ve ileri teknolojileri olurdu. Onların ve maymunların bu AKILLIĞI yok!

 

Akıl sadece bizdeBiz çok akıllı, bundan daha az mantıklı ve bundan da daha az zeki olmalıyız.

 

Yani akıl en büyük nimettir.

 

 

 

Zeka ve mantık Kur'an'da teklif edilmez:

örneğin "Bu Kuran'ı ZEKİ olanlar anlar" demez.

Ya da "Bu Kur'an'ı MANTIKLI olanlar anlar" denmez.

 

"Bu Kur'an'ı AKILLI olanlar anlar" diye kesin hükme bağlanmıştır.

 

Mesela Allah'ın tüm insanlara verdiği Kur'an+misallerini "Abidleranlar demez, "Zahidler anlardemez! "Zakirler anlardemez! "Mü'min/müslimler anlardemez! "Veliler, şeyhler, Arifleranlar demez!

 

Ya ne der?

1. Alimlerden başkası anlamaz!

2. Kulları içinde yalnızca Alimler Allah'tan korkar.

3. Sadece Korkanlar Akıllıdır!

 

Anlayana kısa kısa yazdım! (Sonuç Alimler akıllıdır).

 

 

 

Hans von Aiberg, 29 temmuz 2003

 

>>>>> ile başlayan kesimler Aiberg'e ait değildir.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar