Hadis mi Kuran mı – Maun suresi kafirlere değil müslümanlara hitap eder – Cuma – Dini yalanlamak

<> Peki hadis, fıkıh kitaplarını ne yapacağız? Peygamber efendimizin sünneti ne olacak? Kur’an’a mı uyalım şimdi yani? 😉

Çok iyi bir konuya değindin. ;-))

Bazı arkadaşlar diyorlar ki: “Ataların yanlışları ile ilgili ayetleri bize vermeyin. O ayetler müşriklere aittir.” Müşrikden kasıt GAYRI müslim genelidir… Böyle bir ayet var: Adı MAUN öyle diyorlar. (Hristiyan ve Yahudilere inmişMİŞ. Bakalım öyle mi?)

<> 107-Maun/1: Dini yalan sayanı gördün mü?

<> 107-Maun/2-3: Öksüzü kakıştıran, yoksulu doyurmağa yanaşmayan kimse işte odur.

<> 107-Maun/4: Vay o salan edenlerin haline ki,

<> 107-Maun/5: Onlar ettikleri salatdan gafildirler.

<> 107-Maun/6: Onlar gösteriş yaparlar.

<> 107-Maun/7: Onlar basit şeyleri dahi vermezler.

Sırayla 1. ayetten başlayalım.

Tüm tefsirler bu surenin MÜŞRİKLERE geldiğini, müslümanları içermediğini, kapsamadığında hemfikir. Dini yalan sayan (Tekzib eden) kim olabilir acaba?

Örneğin CUMA suresi 9-10. ayetleri daha önce irdelemiştik: BİR KOCA HAFTADA Tatil olmayan tek gün’ün  C U M A  olduğunu ALLAH bildirdi.

Ama biz öteki 6 gün dururken  C U M A ‘ Y I   T A T İ L  yaparak (Bir milyar müslümanın Türkiye dışındaki tümü Cuma’yı tatil yapmıştır.) Cumayı tatil yaparak DİNİ YALANLADIK. ALLAH’I YALANLADIK. Cuma’yı tatil yapmayan RESULULLAH efendimizi yalanladık.

Buna “Haksız yere peygamberleri öldürmek” deniyor. Resulullah efendimize SÖYLEMEDİĞİNİ söyletmek, yani Hadis iftira etmek vb. HAKSIZ YERE RESULÜ ÖLDÜRMEK demektir.

Bu öldürmek gerçek anlamda değil. Hani zannederek ÖLÜ KARDEŞİNİN CESEDİNİ yemek gibi bir tür ölüm… Ölmeden ölmek gibi bir ÖLÜM.

Bunu anlıyoruz değil mi?

Allah’ı yalanlayıp, Resulü öldürenler için ayet diyor ki: “Gördün mü dini yalanlayanı?”

-devam edecek-

Hans von Aiberg, 14/11/2001 (020/06)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 020 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

020-06-maun-suresi

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar