Dabbet – Kuranı anlatmak – İmamlar nasıl olmalı – Çocukların başını okşamak

Bu arada bir ibret verici olay… Dün gündüz bir (emekli imam) getirmiş. Ailesi getirmiş… (Annesi halen sağ) Kur’an’ı dinlemiş ama demiş ki: “Şu adama 10-20 milyon verin gitsin, Hans’ımı çağırın da Kur’an’ı anlayayım.”

Emeklimiz parayı almış gitmiş ve ben çıktım oraya. Chatteki gibi Kur’an söyleştik. Sordum “İmam nereyi okudu?” diye, gösterdiler yerini: Vakıa suresini…

Oturdum anlattım.

Tabii son derece halsiz kendinden geçene kadar anlattım. Türkçe ve Arapça birlikte ANLATTIM.

İmamlar da bunu yapmalı. İmam denen kişiler şu şartla olmalı: HEM mesela Kuantum fizikçisi hem de İlahiyat bilimcisi olan DUBLE imamlar… Nitelikli ve kaliteli imamlar. Bilgisayarının başında olan imamlar… Dünyayı ayaklarınıza getiriyor .NET… İmam bunu yapmalı.

İmam Üniversitede ders vermeli ve sonra da namaz kıldırmalı. Üniversitede verdiği dersten KAZANMALI imamlıktan değil…

Bunu konuşmuştuk biliyorsunuz…

Dünyanın en cahil insanları “İMAMLAR”dır. Kim beni yalanlayabilir?

Mirasyedi dini bilgileri var. O da TAMAMEN yanlış. Bildikleri tek siyasi görüş AK & Saadet Parti… Tüm tanıdığım imamlar Taliban’ı ve Usame 1000 Ladin’i şiddetle savunuyor. Arapça dahil dünya görüşleri mutlaka çok cılız.

Bunlar imamlara iftira değil… kendileri ÖYLELER

Ben de imamım mesela kendim gibi imamlar istiyorum. Bu benim hakkım ya da Hanif İslamın HAKETTİĞİ güzel konum değil mi?

<> Hocam 30 dakika müsaade istiyorum; kızımı dersten getireceğim…

Oldu benim yerime BAŞINI OKŞA. (Baş okşamak farzdır)

<> Başüstüne hocam…

Çocukların başını okşamak ALLAH emridir. Allah emretti mi, buyurdu mu o  F A R Z  olur. Büyüğün eli neyse, küçüğün ise başını okşamak aynı şeydir. Bunu yapınız lütfen… Hatta size kedilerin köpeklerin de başını okşamanızı öneriyorum. Onlara bakarak ne haz duyduklarını anlayabiliriz.

-devam edecek-

Hans von Aiberg, 24/12/2001 (036/05)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 036 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

036-05-imam-bilim

Yorumlar