Hanif islam devlet modeli – Kul hakları – Salih ameller

<> Hanif İslam Devleti Modeli nedir, ayetlerde belirtilen cezalar anayasada yer alması devleti Şeriat devleti yapmaz mı?

Hanif islam devleti modelinde:

1. DİN ALLAH‘a has/Halis/Mahsus ve özgü kılınır. Yani sistem üstüdür, dünya üstüdür. (Siyaset içi değildir, bir rejim biçimi değildir)

2. Din Birey için inmiştir. Din BİREY için vardır. Birey din için yoktur!

3. Din=Allah’ımızın ta kendisi değildir. Din Allah’ın basit sistemidir:

a) Besleneceksin, çalışacaksın. ÇALMAYACAKSIN. ÇALMAK haramdır. Çalan hırsızdır. Çalışan makbuldür.

<> cezaları kim uygulayacak? Zina, hırsızlık (mp3 vb)

(Bunun cezasını zaten HUKUK sistemi veriyor.)

b) Savunacaksın (Selam=Barış) SALDIRMAYACAKSIN. Saldırının her türlüsü HARAMDIR.

c) Üreme içgüdüsü: Nikah (Miras hukuğu, Çocukların eğitimi vb.) baba ve anneyi bilme hakkı kutsaldır. Nikah yoluyla ÜREYECEKSİN. Başka anne ve babalara Zina/fuhuş yoluyla tecavüz etmeyeceksin.

On emir gibi bir şeyler (Komşunu sayacaksın, yardımlaşacaksın, anne ve babanı sayacaksın Üf bile demeyeceksin, Haksız yere adam öldürmeyeceksin, iftira atmayacaksın, yalan söylemeyecek ve münafıklık (200lülük) yapmayacaksın.)

Yani Kur’an’da tek tek bildirilen tüm SALİH AMELLER DİNİN ta kendisidir ve DİN DEVLETİ, TEOKRASİ gerektirmiyor. Mehdi bir DİN devleti ile gelmeyecek, Mesih İsa da öyle…

DİN BİZLER İÇİN VAR! İSLAM İNSAN İÇİN VAR!

 

-devam edecek-

Hans von Aiberg, 06/01/2002 (042/06)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 042 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

042-06-hanif-devlet-din

Yorumlar