Din bizim için var, biz din için var değiliz – Dny-Dyn etimolojisi – Bu dünyada din yoktur – Dinlerüstü haniflik

DİN BİZLER İÇİN VAR! İSLAM İNSAN İÇİN VAR! Kök olarak aynı ve sankritçe:

 

DNY kökünden:

a) DNY = DİN’İ

b) DüNYa = Dünyevi…

DİN Öteki dünya için geçerlidir!

“Maliki Yevmüd  D İ N

(Din gününün tek sahibi)

Orası DÜNYA DEĞİL! Kıyamet ardından başka bir mekan, DİN orası için var.

Zaten son AYET bunu anlatmıyor mu? Maide-3. ayete bir bakın, ortasındaki bir paragraf son ayettir. (Bunu artık biliyor olmalıyız)

Orada O KAPANIŞTA diyor ki: “Dininizi kemale erdirdim… (Ekmeltü..) Sizin için din olarak İslamı seçtim ve bundan razı oldum!”

O kapanış ayetidir. Neden EN SONA DİN kelimesi saklandı biliyor musunuz? DİN ÖTEKİ DÜNYANIN, Kıyamet ardından gelecek olan DNY’dir.

<> 5-Maide/3: Leş, kan, domuz eti, Allah’tan başkası adına kesilenler, -canları çıkmadan önce kesmemişseniz, boğulmuş, bir yerine vurularak öldürülmüş, düşüp yuvarlanmış, başka bir hayvan tarafından süsülmüş, yırtıcı hayvan tarafından yenmiş olanları- dikili taslar üzerine boğazlananlar ile fal oklarıyla kısmet aramanız size haram kilindi; bunlar fasikliktir. Bugün, inkar edenler sizi dininizden etmekten umutlarını kesmişlerdir, onlardan korkmayın, Benden korkun. Bugün, size dininizi bütünledim, üzerinize olan nimetimi tamamladım, din olarak sizin için İslamiyet’i beğendim. Açlıktan darda kalan, günaha kaymaksızın yiyebilir. Doğrusu Allah Bagislayan’dir, merhametli olandır.

<> Bugün, inkar edenler sizi dininizden etmekten umutlarını kesmişlerdir, onlardan korkmayın, Benden korkun. Bugün, size dininizi bütünledim, üzerinize olan nimetimi tamamladım, din olarak sizin için İslamiyet’i beğendim.

İşte bu SON AYETTİ. Ve bu  S O N  ayetin sonunun başı başının sonu ise “Yevmid DİN“dir.

DİN GÜNÜ” Öteki aleme ait… Burada din günü yok.

Din var ama… Putperest, anemist, totemist’ten başlıyor ve ehli kitaba kadar geliyor. Tepeye Müslümanlık konuyor…

Fakat müslümanlık da fırka (FRAKSİYON) dini olduğundan Müslümanlığın tepesine zirveye/doruğa ise dinlerin en güzeli gelmiş geçmiş tüm dinlerin tartışmasız ve her çağların tek LİDERİ olan HANİF din konmuştur.

Allah bize Ali İmran’daki gibi “Müslüman olarak can verin” ya da son ayetteki gibi: “Size din olarak islamı beğendim ve bundan razı oldum” derken, ASGARİ MÜŞTEREK’i anlatmış oluyor.

Hafif, Hadis ve Hanif olarak ortak paydamız İSLAMİYETTİR. Ortak elçimiz Resulullah s&s efendimizdir. Kelamullah (Hadis değil, Allah kelamı) KUR’AN’DIR.

Bu ORTAK PAYDA yüzünden biz MÜSLÜMAN olarak son nefesimizi verirsek, Cennet var. Cennet her iman edene verilir. Ama iki kez iman edenlere ikinci kez Cennet verilir ve İki kez İslam olmaya ise HANİFLİK deniyor.

-devam edecek-

Hans von Aiberg, 06/01/2002 (042/07)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 042 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

042-07-din-dunya-dinler

Yorumlar