Fatiha suresi hakkında hatalar – İlk surelerin iniş sırası

[Z]?

<z> Buyrun

Besmelenin bi…..ismillahirrahmanirrahim oluşu gibi ARAYA giren bir BÖLÜM içeren sureden yani FATİHA’dan şimdi senin söz etmeni istiyorum.

Şöyle ki: BİRİNCİ BÖLÜM: ElhamdülillahiRabbil Alemin. Errahmanirrahim. Maliki yevmiddin. Burada Fatiha besmelenin Bİ’si gibi.

İKİNCİ BÖLÜM: Fatihanın diğer kalan devamı… İyyake nabüdü ve iyyake nestain… gibi.

 

<z> “İyyake neabüdü ve iyyake nestain, ihdinassıratal…” sonuna kadar olan bölüm ise EBİ LEHEB suresinin başıdır.

Evet doğru…

İniş sırasına göre Kur’an önce İKRA (Alak) suresinin ilk beş ayeti

Sonra Kalem’in (Nun-kalem) baş ayetleri

Müzzemmil

sonra Müddesir

Sonra FATİHA’NIN BİRİNCİ bölümü

Sonra Ebi leheb suresinin çook uzuuun bir bölümü

ve en sonra da Ebi Leheb ardına eklenen Fatiha’nın ikinci bölümü…

Böylece kur’an’ın da İLK BÖLÜMÜ tamamlanmış oluyor.

<z> Bu konu için:

[] https://hanifislam.com/other/004.htm Ondan sonra namazda “DİLEDİĞİNİZ BİR SURE” okunur. Fatiha diye DAYATMAYINIZ. İlla ki Fatiha derseniz, tuhaf olacaktır ve bidat olacaktır. Fatiha için bir tek delil vardır: “Andolsun sana şu yediyi verdik”. Ama bu da delil değildir. Neden değildir?

[] 1. Adı Fatiha=Açılış=İlk sure. Acaba Allah ilk sure olarak neyi gönderdi? Alak. Ne oldu şimdi ? Alak=Fatiha. Birinci sure, ardından kalem, müzemmil, Müddesir ve sonra HAMDELE geldi. Hamdele=Şu bizim fatiha ve beşinci sure.

[] 2. Açın bakalım Kur’an’ı Fatiha kaç ayet? 7 mi? Hayır 6 ayet! “BESMELEHEPSİNİN BAŞINDA VAR. Neden Fatiha’nın başındaki AYET oluyor? Asr suresi 3 ayet… O zaman besmeleyi de sayalım olsun 4 ayet. Ya hepsine uygulayalım ya hiçbirine…

[] Üçüncü olarak. Fatiha dikkat edin “İKİ AYRI BÖLÜMDÜR“. Maliki Yevmiddin ile ilk bölümü biter. İkinci bölüm birden DUA olur, “İyyake neabüdü ve iyyake nestain, ihdinassıratal…” sonuna kadar olan bölüm ise EBİ LEHEB suresinin başıdır. Yani tek başına Sure değildir Fatiha. Üstelik olsa bile 6 ayettir.

[] Hani “Andolsun şu 7…” Fatihaydı? Elbette Fatiha dediğiniz HAMDELE de okunacaktır. Ama illa ki daima, hep, sürekli ve sadece O okunacaktır” derseniz, Haniflikten uzaklaşıyorsunuz demektir. Bunun bir “MAAŞ ALAN İMAMIN ARKASINDA SÜREKLİ DAİMA NAMAZ KILMAK İLE” aynılığı vardır, Allah korusun!

Evet, sağol [Z].

-devam edecek-

Hans von Aiberg, 16/02/2002 (060/08)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 060 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

060-08-fatiha-inis-sirasi-2

Yorumlar