Zülkarneynler – Barış – Hanif ahlak

<> Kehf-86: Nihayet güneşin battığı yere vardığı zaman, güneşi, (sanki) kara bir balçıkta batıyor buldu. Bir de bunun yanında bir kavim buldu. Biz ona dedik ki: “Ey Zülkarneyn! Onları ya cezalandırırsın veya onların hakkında iyi davranırsın.”

<> bu ayetteki zülkarneyn yetkilerinden ‘cezalandırma’ sizi de kapsıyor mu?

Zülkarneyn’lerin CEZA verme yetkisi EVET VAR! Bu çok ayrıntılıdır: MIB‘den tutun, SÜFYANİLERİN TAMAMINI HİÇ ACIMADAN yoketmeye kadar var bu yetki…

<> Kehf-86: Sonunda güneşin battığı yere kadar ulaştı ve onu kara çamurlu bir gözede batmakta buldu, yanında bir kavim gördü. Dedik ki: “Ey Zu’l-Karneyn, (istiyorsan onları) ya azaba uğratırsın veya içlerinde güzelliği (geçerli ilke) edinirsin.”

<> Kehf-87: Dedi: “Zulmedene azap edeceğiz; sonra Rabbine döndürülecek; O da onu görülmedik bir azaba çeker.”

<> Kehf-88: “İman edip hayra ve barışa yönelik iş yapana gelince, onun için ödül olarak en güzeli var. Ve ona, buyruğumuzdan, kolay olanı söyleyeceğiz.”

Ama BARIŞÇI/SELAM SELAM diyen bir Zülkarneyn’in nasıl olur da KATİL olmasını bekleriz? “KİNİNİZLE GEBERİN” noktasına gelinceye kadar BARIŞ‘ın tüm yollarını denemeliyiz. BARIŞARAK utandırırsınız.

Kötülüğe kötülükle karşılık verirseniz, KİN ve KAN gütme doğar ve rakibiniz asla pişman olmaz. Ama kötülüğe iyilikle yanıt verdiğinizde O UTANIR, size yaptığına utanır, insanlığından utanır, kan ve kin gütmekten vazgeçer.

HANİFler önce utandırmalı, Allah’ımız buyuruyor ki: “Kolay olanı tavsiye edin, nefret ettirmeyin sevdirin“. İyiliği emredin, Ehli kitab kafirlere bile GÜZELLİKLE davranın, Hayır ve barış için yarışın, koşuşturun… Allah bunları emreder. Ta ki CİHAD emri inip de “KİNİNİZLE GEBERİN” denen D-Day gününe kadar…

<> Araf-199: Sen af (veya kolaylık) yolunu benimse, (İslam’a) uygun olanı emret ve cahillerden yüz çevir.

Evet cahillerden hemen dönüp gitmek gerekir. Cehalet ile barış aynı yerde durmaz. BARIŞ >>> İLİM ile gelir. Çünkü kişi bilmediğine DÜŞMANDIR. Düşman nereden bilsin ki BARIŞ nedir? İLİM SAHİBİ “BİLİR” ve bilgiyle DOST olur, yani barışıktır. Hoşgörün, ayıpları örtün, kimsenin açığını yakalamaya gitmeyin, tam tersine ÖRTÜN ayıpları…

Allah bunları EMREDİYOR!

O yüzden ZÜLKARNEYN(ler) ellerindeki imkan ile bunu başarabilirler, her kötü toplumu genocyd derecesinde yok edebilirlerdi.

Hans von Aiberg, 20/08/2003 (174/04)

Not: <> veya [] ile başlayan satırlar, [ ve ] arasındaki kesimler sayın Aiberg’e ait değildir, sohbet esnasında onunla konuşan kişilere aittir veya sonradan eklenmiştir.


önceki bölümü okusonraki bölümü oku

174-04-zulkarneyn-gucu-hi

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar