Cosmos-Nesne – Chaos-Özne – Etimoloji – Ben ve Özüm

Nesne ne demek?

<> cisim        

<> Somut     

<> madde

<> eşya

Kelime kökü NE İSE‘den geliyor. Cansız için kullanılıyor. Canlı için ise KİMESNE (Kim+se) deniyor, bunu bileniniz vardır mutlaka. Yani birine NE İSE (cansız) ötekine KİM İSE (canlı) sorusu üzerine kurulmuş.

Gelelim ÖZNEL‘e.

(Analiz etmeden sentez edemezsiniz, sizlere düşünce yöntemimi ve mantığımı sesli olarak anlatıyorum. Çünkü daha bir isim koymadım.)

BEN demek İkinci dönem Turancısında ortaya çıkıyor. Ondan önceki dönemde BEN yerine ÖĞÖZ deniyor. (Kaynak: Kazım Mirşan) Bu evrensel Sanskrit BEN’inin ta kendisi.

Yani EGO (yunanca idi), IO (İtalyanca). ÖZ’e benzer biçimde JE (jö okunuyor) fransızcaydı. Yo ispanyolca, Jog (Yoğ okunur) Skandinav dillerinde, Jeg (yeğ okunur) Danimarka dilinde. İch Almanca, İK: Flamanca. Old English iy. Şimdi I (ay). Pekiyi BEN nedir?

<> nefs

Ben mesela fransızca iyelik ifade eden MON ve MA gibi, yani BENİM niyetine bir kelime, Ben+İM‘ den bozma BEN olmuş. To Be, Bin, Ben gibi yardımcı fiil içeriyor. Aslında BEN, fakat ÖZÜM değil! Mesela to be (am, is gibi), ich bin, ik ben (Flamanca, nederlands) gibi…

BEN aslında AFAK terimi… Ama Azeriler bunu Kıpçakça etkisiyle çok iyi ayırmışlar: Men(ben) ayrı, Öz/özüm AYRI anlamda konuşuluyor. Örneğin menem misafirem derken konuk olduğunu gösteriyor. Ama Özüm seni sevdi derken “MEN” demiyor. Bu fark çok önemli öyle değil mi?

<> evet

Yunus ise şöyle demeliydi. Bir öz var bende benden içeri. Yani BEN=BEDEN/NESNEL ama ÖZ(üm)=NEFS/Ruh yani ÖZNEL. Mantığım DOĞRU MU DEĞİL ?

<> doğru

O zaman SÜBJE=ÖZÜM, OBJE=BEN (bedenim/cesedim, nesnem, eşyam).

Hans von Aiberg, 04/09/2003 (183/16)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 183 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

183-16-bir-oz-var-benden-iceri

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar