İhlas suresi – Samed – Tek kutupluluk – Allah’ın bizleri kuşatması

Böylece SAMED‘i anladık. TEK KUTUPLU EŞSİZ BENZERSİZ YARATICI KUTUP. Samed’i artık BÖYLE kavrayınız, o klasik terimleri geçiniz.

Şimdi SAMED işlevini nasıl yapıyor? Samed’in fonksiyonel olması nasıl?

Elimizdeki verilere bakalım: Allah bizlere ŞAHDAMARIMIZDAN da yakın. (Yakın bile uzak sayılır; yakından da yakın) (Yakından da yakın uzak sayılır. SONSUZ YAKIN)

Allah bizleri:

1. İhata eder >> HER YÖNDEN kuşatır.

2. Allah bizlerin İÇİNDEDİR (sadrımızı, önümüzü arkamızı, içimizi bilir).

3. Allah Arş’ı Âlâ’dadır. Z dikmesindedir, O’na 50 bin yıl eşdeğerli bir tek günde gidilir.

4. Allah bizleri İSTİLA etmiştir.

5. Allah bizleri İSTİVA etmiştir.

6. Allah bizleri İÇ-DIŞ olarak

7. Allah bizleri TERS-YÜZ olarak KENDİ BENZERİNDE yaratmıştır.

(Son iki maddeyi başka bir güne bırakalım, çünkü inanılmayacak kadar güzel ve uzun. Hatta dört maddeyi ERTELEYELİM.)

Şimdi fonksiyonlara bakalım:

1. Allah’ımız rızkımızı (herşeyimizi)

2. Zaman içinde / nefes nefes / öğün öğün hayır ve şer olarak VERMEKTEDİR. (Samed’in 1. fonksiyonu. Buna zamana bağlı fonksiyon demekteyiz. (Perakende))

Allah’a BİR TEK GÜNDE ruh yükselir AMA Allah’ı ORADA bulmak için. Yoksa ALLAH hep buradadır ve/veya oradadır. İHATA budur! HER ZAMAN HERYERDEDİR!

HERZAMAN dedim > Zamandan bağımsız.

HERYER dedim > Zeminden de bağımsız.

Bağımlılık bizdedir. Allah rızkına DÖRT BOYUTLU uzay zamandan bağımlılık…

İşte ihata (kuşatma, abluka) eden O’dur. Önümüzü-ardımızı/içimizi-dışımızı/sadrımızı-kalbimizi mutlak bilendir.

Bunların HİÇBİRİNİ kiramen katibin melekler dahi bilemez. (Onlar tanrı mı?) Meleklerimiz İÇİMİZİ bilemezler, ancak YÜKSEK SESLE (fısıltı dahil) SÖYLEDİĞİMİZDE veya söylemeyip YAPTIĞIMIZDA öğrenirler.

Hiçbir şey söylemeden birini öldürebilirsiniz. Bunu içinizden geçirdiniz. Bilen ALLAH, melekler ise siz EYLEME geçince hesap defterine görüntüyü aldılar. Bu nedenle İNSAN meleklerden daha ALİM’dir.

Meleklerin İÇİNDEN hiçbir şey geçmez. DOĞALARINDA yoktur! Onlar jelatin gibi İÇİ/DIŞI birdir. Meleklerin ÖNÜ-ARKASI da yoktur! Kimi zamanda ileri-kimi geri giderler vb.

Meleklerin KALBİ ve SADRI da yoktur. (Kalb değil GÖNÜL MEKANI vardır.) Melekler GÖĞE çekilmezler onun için SADR’ları da yoktur. Kavilleri ise vardır. Örneğin: “Yeryüzünde yeni bir fesat mı yaratacaksın?” diyebilir. Ama kavlini dayatması için NEFS gerek, o da yoktur.

Zaten meleklerden kim BEN (nefsim) DE VARIM derse Allah onu Cehennemin (BigBang sonsuz sıcaklığı) ile cezalandırır İDİ. Ama nefsi yok, dolayısıyla cezası da olmayacaktır. (İblis’in NEFSİ HEP VARDI.)

Buraya kadar NET anladık mı?

<> evet

Hans von Aiberg, 19/09/2003 (190/04)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 190 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

190-04-sadr

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar