İnşallah kelimesi – Kuranda burçlar

Soru ???? Yeni soru var mı?

<> “Bir başka gün HOURİ  S I R R I N A  değineceğiz. Niçin İbrahim atamızın çok ileri Yaşlarda çocukları oldu, niçin eşi HACER’e “KIZKARDEŞİM” dedi!? Bunların tümü HOURİ sırrında yatıyor -uzun mu uzun-“

 

Jana yarın bizim tarihi terkedip 51 yıl sonraya gidecek. Onun anısına HOURİ‘yi de erteleyelim. Bu defalık…

<> “Hıtta” ne demek? Bakara 58’de geçiyor.

Arapça “Hıye Hıtta” gibi mi? “HıyeHıtta matleıl fecr” gibi mi?

<> Nabatça, arapçası bende yok, olan arkadaşlar yazabilirler mi acaba?

Türkçe HATTA (Misali pekiştirmek için olanı Nebatice.)

<> 2-Bakara/58: Ve iz kulnedhulu hazihil karyete fe külu minha haysü şi’tüm rağadev vedhulül babe süccedev ve kulu hyttatün nağfirleküm hatayaküm* ve senezydül muhsinyn

<> 2-Bakara/58: Bir vakit “Şu şehre girin, nimetlerinden dilediğinizce bol bol yeyin ve secdeler ederek kapıya girin ve ‘hıtta’ deyin ki size hatı’elerinizi mağfiret ediverelim, muhsinlere ise daha artıracağız” dedik.

 

HATTA kelimesi >>>>> İNŞAALLAH‘ın eski biçimi. İkisini kaynaştıran bir örnek: “Yarın hatta, yarından da yakın” gibi… “TA” ki diye karşılığı da var.

<> oldu. Bakara 73 ölü ineğin bir parçasının ölüyü dirilttiğini söylüyor:

<> 2-Bakara/73: Bunun için de: “Ona (cesede) bir parçasıyla vurun” demiştik. Böylece, Allah ölüleri diriltir ve size ayetlerini gösterir; ki akıllanasınız.

 

fekulnadrübuhü biba’dıha” olan yerin Hıtta ile ne ilgisi var? Ben soruyu anlamadım sanırım…

<> Bu 2. sorum

Pardon özür. O ayet, Bakara’ya adını veren ve FIKRA gibi olan ayetlerin sonuncusu… Hani Yahudiler bir inek kurban etmemek için fıkra gibi şeyler yapmışlardı ya, o ineğin kurban edilmesinin amacı, bir ÖLÜYÜ diriltmek MİSALİ için…

<> anladım

Kur’an’ı şimdiki gibi dizdirenler maalesef Önasya BURÇ bilgisine/gizli öğretisine göre dizdiler.

Fatiha >>> 21 Mart HAMEL gibi.

Bakara >>> 21 Nisan SEVR (Boğa) gibi. (Sevr=Taurus ile aynı kelime)

Ali İmran >>> CEWZA (ikizler) (Ceviz kelimesi de ikiz demektir.)

<> Sevr, Thawr, Taur

Nisa >>> SERATAN (Yengeç/Kadınların DOĞASI olan evcimenlik burcu, yuva burcu. Nisa, kadın demektir.)

23 Temmuz >>>>> ESED (aslan) Zenginlik, bereket, sofra anlamında. MAİDE

24 Ağustos >>>>>> SÜNBÜLE veya En’am gibi bir dizi tertip ettiler.

(Kureyş daima ve illa ki Kurayza’dan akıl alırdı.)

Bakara (Boğa/inek) burcuna gelen ikinci surenin aslı, “Musa’nın kavminden bir inek kurban edilmesi” bölümünden başlıyor ve 73 ile bitiyor. Bakara bu kadar! Ondan sonraki “Sümme kaset kulubihüm” olan bölümü BAŞKA bir surenin devamı, Bakara ve konu ile ilgisi yok. 74’de verilen örnek (MİSAL), bu bakımdan müfessirlerce bir önceki 73’e bindirilmiş.

<> 2-Bakara/74: Bundan sonra kalpleriniz yine katılaştı; taş gibi, hatta daha katı. Çünkü taşlardan öyleleri vardır ki, onlardan ırmaklar fışkırır, öyleleri vardır ki yarılır, ondan sular çıkar, öyleleri vardır ki Allah korkusuyla yuvarlanır. Allah yaptıklarınızdan gafil (habersiz) değildir.

 

Bakara’yı sanki YAHUDİ TARİHİ yapmak için toplamışlar. Oysa Amazonlarda bana bizzat Dedem bazı ayetler okudu ve ağzından şunu kaçırdı: “Sana okuduğum İsra…” Bu da gösterir ki, Bakara’nın sonları İSRA suresine aittir.

Yani Kur’an nasıl becerdilerse karmakarışık olmuş. Bu karmaşayı ayıklamak için 1 ve 0 ikilisini kullanarak ve/veya kapılarını kullanarak canım çıkıyor.

<> Niçin İbrahim atamızın çok ileri yaşlarda çocukları oldu, niçin eşi HACER’e “KIZKARDEŞİM” dedi!

Önce buna mı yanıt vermeliyim, yoksa SIĞIR etiyle ölülerin diriltilmesine mi? Siz karar verene kadar ben bir SelfServis çay almalıyım.

<> Soru daha önce açıklanmıştı, huri genler konusunda

<> SIĞIR

Whoop/hüüüp+OHHH! Elh. Sallama çay olsa da çay çaydır. Kahrolsun zehir zakkum Kahveler! Yarın oruç tutmayacağım için, ferryboat’ta bol bol çay içmeyi planladım bile…

<> Yok kahrolmasın kahveler

İçim dışım KOYU kahve oldu!

<> Ben her gün en az 1 litre içiyorum.

Afiyet olsun. 🙂 Herşey yerinde güzel. Şu anda Portekiz (Atlantiğe karşı) BUZ gibi soğuk… Kahve içilir… Ama daha birkaç gün öncesine kadar EKVATOR’dan gelmiş ve sürekli yaz yaşayan biri olarak KAHVE içmek iğrenç bir şey! Bir de mecburiyetten (çok bol ve ucuz hatta hediye) kahve içtim. Bir daha ağzıma sürmemeyi dilerim.

O tok karnına güzel gidiyor. Acı hatıraları oldu kahvenin bende… Hava sürekli 40-43 derece sıcak. O sıcakta kahve hiç çekilmiyor. Kahve tıpkı Sahlep gibi KIŞIN KAR AYAZINDA içilmeli gibime geliyor.

Saat 23.08, doğru mu (GMT)? Yani dakika doğru mu?

<> 01.08

Ok. teşekkür. İki saat fark var. O zaman size göre Sahur kaçta başlıyor?

<> 05

Yani sizde 07 olduğunda ben Sahur’a kalkmış olacağım gibi… Saatler allak bullak ediyor insanı. 24 Ekim’de miydi neydi, bir de saatler ileri alındı. İçimdeki biyolojik saat altüst oldu. Halen kendime gelemedim.

Hans von Aiberg, 03/11/2003 (197/07)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 197 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

197-07-burclar

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar