Kolay dini zorlaştıranlar – Allah ile arasına aracı koyanlar – Dini bölenler – Haniflik farkı

<> 22-Hac/78: Allah uğrunda O’na yaraşır bir gayretle didinin. O sizi seçmiş ve dinde size hiçbir güçlük çıkarmamıştır. Babanız İbrahim’in milletini esas alın. Allah sizi, önceden de şu Kitap’ta da “Müslümanlar” diye adlandırdı ki, resul sizin üzerinize bir ŞAHİD olsun, siz de insanlar üzerine ŞAHİDLER olasınız. O halde namazı kılın, zekâtı verin ve Allah’a sarılın. O’dur sizin Mevlâ’nız. Ne güzel Mevlâ’dır O, ne güzel yardımcıdır O

“Allah uğrunda O’na yaraşır bir gayretle didinin. O sizi seçmiş ve dinde size hiçbir güçlük çıkarmamıştır. Babanız İbrahim’in milletini esas alın. Allah sizi, önceden de şu Kitap’ta da “Müslümanlar” diye adlandırdı ki, resul sizin üzerinize bir ŞAHİD olsun, siz de insanlar üzerine ŞAHİDLER olasınız. O halde namazı kılın, zekatı verin ve Allah’a sarılın. O’dur sizin Mevla’nız. Ne güzel Mevla’dır O, ne güzel yardımcıdır O”.

Allah uğrunda O’na yaraşır bir gayretle didinin

“Bugün Allah için ne yaptın sorusunun yanıtıdır bu”. “Allah’ın anıldığı evlerde Allah’ı haşyetle ve vecd ile andık”. Buna AŞK denir ama korktuğumuz için aynı zamanda SAYGI denir.

Biz didiniyoruz neden? Yazmıştım:

Hocam beş vakit namaz kılsam daha iyi olur“.

Bununla kalmaz ki:

Hocam ne olmuş yani orucu yarım saat önce açmışsam?

Hocam ne olmuş yani dört ay yerine dört gün hacca gitsem?

Hocam ne olmuş yani………..

Elinin körü olmuş! Tut bütün Kur’an’ı, al değiştir baştan yaz. Uydur hadislere göre bu dini… Sonra da “Hocam iyi olmuş mu?” diye maaşlı papazlarına ve benim teptiğim her şeytani makama dünden razı olan Şeyhlere sor. Sana aferin desinler. Los Bravos!

O sizi seçmiş ve dinde size hiçbir güçlük çıkarmamıştır

2 rekat üç vakit, teyemmüm bile var.

Babanız İbrahim’in milletini esas alın. Allah sizi, önceden de şu Kitap’ta da “Müslümanlar” diye adlandırdı

Evet, tüm dinler tüm kitaplar ve vahyedilen hitaplar, cinlenden beri MÜSLÜMANLIK!

Ama siz müslümanlığı ÖRNEK almayın! Tek örneğiniz şu >>> “Babanız İbrahim’in milletini esas alın

resul sizin üzerinize bir ŞAHİD olsun, siz de insanlar üzerine ŞAHİDLER olasınız

MİSAK RESULÜDÜR bu, sakın Efendimiz sanmayınız! Ayetteki Misak resulüdür.

O halde namazı kılın, zekatı verin ve Allah’a sarılın. O’dur sizin Mevla’nız. Ne güzel Mevla’dır O, ne güzel yardımcıdır O.

Evet, namazı (kolay olan diyor ayet) ve de İbrahim’den söz ediyor. Demek ki İbrahim’in ve misak’ın NAMAZINI (üç vakit ikişer rekat) kılacaksınız. Bunu ayetten İYİ  O K U dunuz mu? Okudunuz mu iyicene? Direkt bu anlamı gördünüz mü?

<> evet

Ve zekat verin

Kurban kesin demiyor! Dikkat zekat verin! Onu okudunuz mu??

<> evet

Ve bunları yaptıktan sonra sırada >>>>>>>> “ve Allah’a sarılın. O’dur sizin Mevla’nız.

Allah’a/ipine nasıl sarılınır? Nasıl? Kolay: Din’i Allah’a has ve halis kılın. Yukarıdan bir ip iner. O Allah’ın ipidir.

Öteki ipler Allah’a has ve halis değildir. Şeyhin meyhin kuyruğudur, kuyruğu tutmuşsunuzdur. Önünüzdeki eşeğin kuyruğunu tutan, bin deveden oluşmuş kervanları anımsayınız!

Biz deve miyiz? Eşeğin peşinden gideceğiz cehenneme!

Hayır, kaldır başını yukarı bak. “Lebbeyk” (tut elimden) yarabbi. Ben deve değilim, ben senin kulunum! Ben İbrahim milletinin tuttuğu ipi isterim. Sünni, Alevi, Şafii, Nakşibendi falan değil! Ben şeyhime teslim olmam. Ben Allah’a teslimimdir! Allah’a teslim >>> MÜSLÜMAN demek!

<> 2-Bakara/131: Rabbi ona, “Bana teslim ol!” emrini verince, “Alemlerin Rabbine teslim oldum,” dedi.

Ve sakın ha evliyaların ipiyle cehenneme gönüllü olmayın; çünkü, “ve Allah’a sarılın. O’dur sizin Mevla’nız“.

MEVLAMIZ, yani gerçek ve tek VELİ Allah’tır! O’ndan başka yardımcımız ve yarimiz ve de yarenimiz yoktur! O’nun yardımını istemeyenin yurdu Cehennemdir.

Allah’a sarılın. O’dur sizin Mevla’nız. Ne güzel Mevla’dır O, ne güzel yardımcıdır O.”

Topluca Allah’ın ipine tutunun. Sakın mezheblere bölünüp başka iplere tutunmayın.

 

SELAM SELAM diniyle gönüllerimiz uzlaşır ve de bizler, selama KARDEŞ, iki kez selama ÖZBEÖZKARDEŞ oluruz! Aksi halde bir cehennem uçurumunun kıyısında aşağı uçmaya hazır oluruz.

Aranızda bunları emreden ve bunların tersinden sakındıran bir grup çıksın. Bir MİLLET çıksın. Ayrılsın. İbrahim nasıl ayrıldıysa, sizler de ayrılın! (Ali İmran 102 ila 104) Ayrılın şu Müslümanlardan. SİZ HANİF müslümansınız!

<> yed’une, bir avuç ayrılsın.

Evet burada bir avucuz! Ya da incir çekirdeği kadarız. Zeytin çekirdeği kadarız.

<> 3-Ali İmran/102: Ey iman edenler! Allah’tan, kendisinden korkmaya yaraşır biçimde korkun. Müslümanlar olmanın/Allah’a teslim olmanın dışında bir hal üzere sakın can vermeyin.

<> 3-Ali İmran/103: Hep birlikte Allah’ın ipine yapışın, fırkalara bölünüp parçalanmayın; Allah’ın üzerinizdeki nimetini hatırlayın. Birbirinizin düşmanı idiniz, Allah kalplerinizi uzlaştırıp kaynaştırdı da O’nun nimeti sayesinde kardeşler haline geldiniz. Ateşten bir çukurun kenarında idiniz; sizi oradan kurtardı. Allah size ayetlerini bu şekilde açıklıyor ki, doğruya ve güzele yol bulasınız.

<> 3-Ali İmran/104: İçinizden hayra çağıran, doğruluk ve güzelliği belirlenene özendiren, kötülük ve çirkinlik belirlenenden sakındıran bir topluluk olsun. Kurtuluş ve zafere erenler işte onlardır.

“Allah size ayetlerini bu şekilde açıklıyor ki, doğruya ve güzele yol bulasınız.”

“Allah size ayetlerini bu şekilde açıklıyor ki, doğruya ve güzele yol bulasınız.”

“Allah size ayetlerini bu şekilde açıklıyor ki, doğruya ve güzele yol bulasınız.”

Hans von Aiberg, 11/05/2004 (227/04)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 227 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

227-04-dinde-kolaylik

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar