Sınav – İshak-Yakup-Yusuf – Huri

<> selam selam kaptanımız

 

selam candaşlar selam. Biraz geç ve güç oldu ama girdik kanala. Devre mülklerde ADSL bağlantısı bir problem. :((( Gidip 15 günlüğüne de olsa üzerinize almanız gerekiyor. Bu işi yapmamışım, benim gibi bir kaç kişi de mağdur oldu, bağlantımız kesildi. Gece 02’ye kadar uğraştım, sağa sola koşturttum ama olamadı. :((

Bugün ise tatil olduğu için sallamak istediler (PTT malum devlet kuruluşudur) Hayatımda çooook ender torpil kullanmışımdır. Asla iltimas ve ayrıcalık istemem, ama bu sefer yaptım: “Bir tanıdık” aracılığıyla hattım “Yarın açana kadar” kaydıyla “Geçici olarak” açılmış bulunuyor. Kendimden nefret ediyorum. Ben de düzenbaz düzene uydum gibiyim.

<> Bizim için yaptınız, kendiniz çıkarınıza değil. Günah yükü yüklenseydi, ben yüklenmek isterdim bunu

Teşekkür ederim. Eğer bu mümkün olsaydı ben HERKESİ üzerime alırdım.

Dün bir fitneden söz etmiştim. Çözümsüz bırakılmıştı: İshak ve Yakub kan bağı. Bünyamin kimin çocuğu? Yusuf kimin çocuğu? Bünyamin ve Yusuf kardeşler mi??? İshak ve Yakub KARDEŞ mi? Yoksa baba oğul mu? Neden Yakub’un adı/namı “İsrail”? İsmail’in kuzeni kim? İsrail mi (Yakub)? Yusuf mu?

Kur’an’daki bizi imtihan eden ayetler topluluğundan biriydi. Bu konuda doğrudan yorumlarınızı beklerken sanırım ADSL olayı başıma patladı. (Devre mülklerde external modem kurum malı)

Şimdi sizlerin yorumunu bekliyorum. Bu konuda mutlaka çalışmalarınız ve düşünceleriniz olmuştur.

<> Yusuf 4 ila 101. ayetlerde, Yakub’un Yusuf’un babası olduğuna dair doğrudan açıklamaya rastlamadım

Evet, devam ediniz ltf. “Yusuf’umun kokusunu duyar gibiyim” diyen hangi resul?

<> 12-Yusuf/6: İşte böyle! Rabbin seni seçip yüceltecek, olayların ve sözlerin tevilinden, sana bir şeyler öğretecek, hem senin hem Yakub soyunun üzerinde nimetini tamamlayacaktır. Tıpkı bundan önce ataların İbrahim ve İshak üzerine o nimeti tamamladığı gibi. Şu kesin ki, senin Rabbin Alim’dir, Hakim’dir.

Yakub’un babasının adı ne?

<> Sadece 12/68’de Yakub geçiyor, ama kesin delil olmuyor. “Yusuf’umun kokusunu” diyen İshak mı?

İşte böyle! Rabbin seni seçip yüceltecek

Bu ayet kime söyleniyor, kimi muhatab alıyor?

<> “hem senin (Yusuf) hem Yakub soyunun (israiloğulları)”

<> Söyleyen İshak, muhatabı Yusuf ise.

🙂

 

“hem senin hem Yakub soyunun”

“hem senin hem Yakub soyunun”

SEN ve YAKUB diye iki soy var (iki ayrı gen).

<> Söyleyen İshak, muhatabı Yusuf ise ayette sen (Yusuf) ile al-i Ya~qub ayrı yarı geçiyor, buña göre Yusuf, Yakup soyundan olamaz.

<> “ataların İbrahim ve İshak”

<> “iki atañ İbrahim ve İshak”

“Tıpkı bundan önce ataların İbrahim ve İshak üzerine o nimeti tamamladığı gibi

İbrahim ve İshak

İsmail etti üç. Yakub dört. Yusuf 5.

Yakub soyunu temelli olarak YUSUF’tan ayırıyor >>>> İsrail diyor Rabbimiz. Yani İsmailoğlu araplar ve İsrailoğlu İbraniler dışında ÜÇÜNCÜ GEN var.

<> Evet Yusuf için Nuh zürriyetinden diyor ayrıca (6/84).

Nuh zaten YY idi. 🙂 Ama eşi ve dört çocuğu değildi!

<> 6-Enam/84: Bundan maada ona İshak ile Ya’kub’u da ihsan ettik ve her birini hidayete irdirdik, daha evvel Nuh’u irdirmiştik, zürriyyetinden Davud’u da, Süleyman’ı da, Eyyub’u da, Yusüf’ü de, Musa’yı da, Harun’u da, işte muhsinlere böyle mükafat ederiz.

İbrahim’e, İshak ve Yakub “İHSAN” edilmiş.

<> Vehbedilmiş.

Evet.

<> 21-Enbiya/72: Ve ona İshak’ı ihsan ettik, fazla olarak Ya’kub’u da ve her birini salihinden kıldık.

<> 19-Meryem/49: İbrahim, onlardan ve Allah dışında kulluk ettiklerinden uzaklaşınca, ona İshak’ı ve Yakub’u bağışladık ve hepsini peygamber yaptık.

Bundan sonra çözüm (hatta yazı asarak tartışmalarımız) sizlere kalıyor.

Bu konuda tek açıklayacağım sır (önceden de bildirmiştim) YUSUF‘un huri oluşudur. Yusuf’a bağlı asla bir KABİLE (aşiret, klan) olmamıştır.

-devam edecek-

Hans von Aiberg, 30/08/2004 (248/01)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki CHAT’i (247) oku | 248 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

248-01-ishak-yakup-yusuf-3

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar