Kader – Özgür irade

<> Eğer ki bu dünyadaki hayatımız bir nevi düş (hologramik varoluş) ise, o halde, ceza niçin edime endeksli olarak verilsin ki? Mühim olan (Allah açısından da) niyet değil midir? Zira, kötü bir niyetle kazara iyi bir şeye sebebiyet verdiğimizde, allah nezdinde iyi bir şey mi yapmış oluyoruz ki? Bunu sizin hafsalanız nasıl alıyor. Evet, Hıristiyanlıkta örneğin, günah ve sevabın oluşması için yalnızca düşünce/niyet baz alınmıştı.

Allah bizlere 5 temel üzerinde denetleyemeyeceğimiz bir yazgı verdi: nerede doğacağın, hangi zamanda doğacağın, hangi geni alacağın, rızkın, sayılı nefesin vb. BUNLAR KADER, yani  D E N E T L E Y E M E Y E C E Ğ İ M İ Z.

Bunun dışında bize (soluk, su, protein vb.) günbegün kaza ediliyor >>> GÖNDERİLİYOR, yani pilimiz dolu. AMA bu beş şey dışında ÖZGÜRÜZ. (Akvaryum içinde balıklar özgür dolaşırlar). İstediğimizle evleniriz, istersek bilgisayarın üzerine su döker, onu mahvederiz. ÖZGÜRÜZ oğlu ÖZGÜRÜZ. İstersem kahve, istersem çay içerim vb. vb.

Beslenme, savunma, üreme içgüdülerimi DOĞRU yönde kullanırsam (mesela çalışıp çalmazsam, hırsızlık yapmazsam, savunacağıma saldırırsam) bunlardan GÜNAH SEVAB kavramı çıkıyor. İŞTE bu da benim ÖZGÜR iradem. (Mutlak özgür değil, ama alabildiğince ve olabildiğince ÖZGÜRÜM)

Mutlak özgür olamayışımın başlıca nedenlerinden biri de GELECEĞİ bilememek! Eğer geleceği bilseydim, bir çok hatayı yapmazdım ve/veya şeytanınki gibi SIRF hata yapardım. Geleceği bilseydim, SON NEFESİMİ de bilmiş olurdum. Onu bilince de “Kalu Bela”da verdiğim ve bana yaşam boyu unutturulmuş olan KULLUK borcumu da hatırlamış ve böylece SINAV‘dan kurtulmuş olurdum. vs. vs.

Bir günü de bu özgür iradeye ve kulluk performanslarımıza ilişkin söyleşilere ayıralım. Allah bizlere KUR’AN‘da: “YAPTIKLARINIZDAN” mes’ulsünüz der. NİYET bizi BAĞLAMIYOR. Çünkü niyetimizi ALLAH’dan başkası bilemez. (Hakim nereden bilsin de bizi mahkum etsin -veya savcı-)

Hans von Aiberg, 13/08/2003 (170/13)

Not: <> veya [] ile başlayan satırlar, [ ve ] arasındaki kesimler sayın Aiberg’e ait değildir, sohbet esnasında onunla konuşan kişilere aittir veya sonradan eklenmiştir.

önceki bölümü okusonraki bölümü oku

catallanan-yollar-hi

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar