Niyet – Hızır/Musa/Yuşa

<> Hızır, Kehf Suresi’nde anlatılan yolculukta masum çocuğu öldürürken GÜNAH işlemiş olabilir mi? Orada onu günahtan sakıyan, niyeti; Allah’ın buyruğu değil mi?

O KONUYU etraflı yazmıştım:

  1. Musa bir ADAMI öldürmüştü;
  2. Hızır AYNI adamı ÇOCUKKEN öldürerek, MUSA‘yı katil olmaktan korudu ama bu kez kendi katil oldu derken;
  3. Zamanda geriye gitmenin bedeli olarak, Allah bu kez iyi ebeveynlerin duasını kabul ederek, o ÖLDÜRÜLEN (insan ve/veya çocuğu) İYİ BİR BİÇİMDE, iyi bir genç olarak MUSA‘nın yanına yoldaş verdi (Yuşa).

Musa Yuşa’yı öldürmüştü. Yuşa’yı daha önce HIZIR çocukken öldürerek, kendi katil oldu, ama Musa beraat etti derken…

Her ikisi de ÇOCUĞU/adamı öldürmemişlerdi, çünkü o (yuşa) MUSA ve Hızır’ın yanında yürüyordu.

<> Evet, o konuda tüm yazdıklarınızı okumuştum zaten. Burada mesele, katil olanın, aynı zamanda günaha girmemiş olması eyleminden ötürü. Çünkü niyeti İYİ. Katılıyor musunuz?

Yazdığım son on cümleyi okursan, SORUNUN yanıtını sen (ben Kur’an’dan yazıyorum) BULMUŞ olacaksın. Sadece Musa-Hızır-Yuşa üçgeni, hem katiller, hem değiller, çünkü ölen YOK misali sorularına yanıt OLDU sanırım.

Bu konunun devamı [gelecek chatte]… Konu şöyle: benim en son kaldığım yeri hatırlatıyorsunuz, ki ELİF noktalarını anlatacak, sonra da EHAD >>> MUTLAK BİR‘e ulaşacaktım. Böylece Kul Huvallahü EHAD cümlesini bitirecektik.

Sonra da “Allahüssamed” (tek kutupluluk/monome) Singularity‘sini, sonra da mutlak bir‘in niçin dört işlemi yapılamayacağını (Lem yelid velemyuled) ve devamını anlatacaktım.

Şimdi ben ne yapacağım biliyor musunuz? Gece namazımda “İhlas“ı okuyacağım. Dikkat ediniz İHLAS‘ı diyorum. Ve bunu okurken sizler de ŞU YAZDIKLARIMI düşünün. “Kul hüvallühü EHAD“ı belki bir salisede geçeceksiniz, ama o saliseye bu chat’i SIĞDIRIN. Namaza niyet etmek değil; onu İKAME etmek – fiiliyata geçirmektir ALLAH indinde ASLOLAN

Hans von Aiberg, 13/08/2003 (170/15)

Not: <> veya [] ile başlayan satırlar, [ ve ] arasındaki kesimler sayın Aiberg’e ait değildir, sohbet esnasında onunla konuşan kişilere aittir veya sonradan eklenmiştir.

önceki bölümü okusonraki CHAT’İ (171) oku

4yol-hi

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar