Allah neden Biz der 4 – Allahın işleri – Mülk kimindir

Onun kendisi değil, İŞLERİ (Affairs) yukarıdan aşağıya doğru (melekler örneği hiyerarşiyle) yürütülür.

Dikkat ediniz: ALLAH’ın kendisi YUKARIDA derseniz, bir mekan/zemin oluşturur ve bu uzay-zamana oturtursunuz. Allah’ın kendisi değil; Ayetler diyor ki:

ALLAH

İŞLERİNİ

Yukarıdan aşağı ======= HİYARARŞİ ile

yönetir.

Yani Allah’ı yukarı koymayın. Çünkü bizler aşağıların en aşağısındayız. Yani Allah’ımız da bizimle birlikte, esfeli safilin’de… Çünkü >>> ŞAHDAMARIMIZDAN da yakın burada… Bu Allah’ımızı “Aşağılamak, sefil kılmak” değildir. Anlatabildim mi??

<> evet

<> 32-Secde/5: Gökten yere kadar bütün işleri O kontrol eder. Sonra sizin saydığınızdan bin yıla eşit bir gün içinde kendisine yükselirler.

<> 50-Kaf/16: İnsanı biz yarattık ve onun kendi kendine neyi fısıldadığını iyi biliriz. Biz ona şahdamarından daha yakınız.

Bir de şu var: Allah’ımız tek iken, hiçbir şeyi yaratmamışken, ancak kendisine BEN diyebilir. Ama bir ŞEY yarattığı anda BİZ oluverir. Artık Rabbimiz de kendisine BEN değil BİZ demektedir.

TEK olarak kaldığında bile (Kıyamet arkasında): “Bugün MÜLK KİMİNDİR?” diye sorar. Ve yanıtını yine kendisi verir: “Bugün mülk Vahidül Kahhar olan Allah’ındır.”

Bakın dikkat ediniz.

“Mülk BENİMDİR” demiyor.

Bir daha dikkat ediniz.

Kendisinden  “Hüvellahi… O Allah ki…” diye söz ediyor. ENE demiyor. Hüve (O) diyor…

<> 40-Mümin/16: O gün onlar ortaya çıkarlar. Hiçbir şeyleri Allah’a gizli kalmaz. Kimindir bugün mülk/saltanat? O Vahid ve Kahhar olan Allah’ın!

“Allahü hüvellahi hayyül kayyum…” derken dikkat ediniz. “Allah odur ki, o Allah hayy ve kaim’dir.” Bakınız burada bir tek BEN kelimesi var mı? (Ayetel Kürsi; İhlas vb. “kul/HÜVE ALLAHİ EHAD…” gibi) Netleşti mi??

<> evet

Şunu da aklımızda tutalım: Allah tek idi (ENE); O HALLAK (Halik, yaratan), yaratıkları/yarattıkları ise MAHLUK veya HLF.

Allah tek iken kendisine bir mahluk (melek) yaratır. Önceki HaLiFe takyonlardır. Sonraki halife ise Luxonlardır (Cinler, enerji vb.). EN sonraki halife ise İnsandır (Tardyon).

Bu durumda ENE, sonra İNNA olmak zorunda. (Allah asla mantık hatası yapmaz.)

Dolayısıyla mesela: “BEN melekleri yarattım” dercesine, sonra melekler ve ben (Onlar ve ben veya  k ı s a c a  BİZ) cinleri yarattık.

BEN, BUNLAR (melekler) ve ŞUNLAR (cinler mesela), ADEM’in (Onların) yaratıldığına tanık oldular. Bu kargaşaya yer vermemek için Allah bütün ŞAHİTLERİNİ topluyor ve ben-sen-o demeden  İ N N A  >>>>> BİZ(ler) diyor.

Bunu da iyice anladık mı candaşlar?

<> evet

O halde sorulan soruyu ve ayetleri anladık.

Hans von Aiberg, 25/05/2004 (231/04)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 231 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

231-04-mulk-kimindir

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar