Kuran okunması – Müzik – Şiir – Ezan – Saba makamı

İb+Rahim gibi Anne+Rahim+i gibi, bilmeliyiz bu gizemlerin açılımlarını, OKU emri bunlardan ibarettir.

Yoksa size bir hafız gibi Kur’an da okur kasete-VCD’ye falan çektiririm Arapça ve teğanniyle okurum. (Aynı zamanda şarkıcı olduğumdan bunu da çooook iyi yaparım.)

<> :)))

<> öylesini de isteriz hocam

 

Kur’an bir eğlence değildir derken, İslam ülkeleri arasındaki “Kurra, Hafız, güzel ses ve muğanni yarışması” demek değildir. Kur’an Han duvarları şiiri gibi, Maria şiiri gibi, Pertev Tunaseli’nin okuduğu gibi, Arada bir şarkı aralarında bir şiir vardır ya… İşte şarkı gibi değil o ŞİİR gibi okunur…

<> Anladım

Orson Welles’i hatırlayanınız var mı? “I know what is to be young… But you don’t know…”

<> evet

<> yaşlılık

Evet “Ben gençliğin ne demek olduğunu bilirim (evlat dercesine), fakat sen yaşlılığın ne olduğunu bilemezsin…” diyor ve o muhteşem ses tonuyla, o titrek anlamı yükleyerek.

<> Arattıralım mı hocam, web-search yapalım mı?

Evet aratalım, o melodi, tüyleri diken diken edecek kadar güzel bir beste aynı zamanda… Üstelik Londra bilmem ne korosu eşliğinde… İşte Kur’an öyle okunmalı.

[] http://www.youtube.com/watch?v=koGnZg2kzxY Orson Welles – I know what it is to be young

Soytarı Cat Stevens rezil ediyor güzelim Kur’an’ımızı. OKUYAMIYOR… Arabi makama çevirmiş ve rezil etmiş…

Bütün dünya bilir ki, örneğin Ezan… Dünyada en zevksiz, tatsız tuzsuz, modüle makamsız okuyan tek millet araplardır. Zevksizliğin adını makamını “Arabi makam” diye bize yutturmuştur.

Halbuki Sabah ezanını ASLA Saba rüzgarı olan Sabai makamdan ŞAŞMAM. Mahmur mahmur camiye giden adımlarıma sorun onu. Çok severim onu…

Sabah yürüyüşü, alaca karanlık… Allah’ın evi… İmama uymam, cemaatle kılmam. (Aynı anlamda söyledim, imam ücretliyse arkasında duran cemaatle birlikte saf tutulmaz, o namaz ölmüş bitmiştir.) İki rekat farzı kılıp geriye gelirim.

<> İstanbul’da bu makamda okuyan cami var mı?

O ezan Tüm İstanbul camilerinde sabah O makam ile okunur zaten… Münir Nurettin Selçuk bile o makamı ve ezanı “Aziz İstanbul” adlı şarkısında giriş olarak kullanmıştır. (Bülent Ersoy da aynısını güzel taklit etmiş doğrusu.)

[] https://www.youtube.com/watch?v=6NVyC54tSiE Münir Nurettin Selçuk – Aziz İstanbul

[] https://www.youtube.com/watch?v=P4S_uVrnr7k Bülent Ersoy – Aziz istanbul

[] https://www.youtube.com/watch?v=RDZskBRIycE Kani Karaca – Saba makamı ezan

<> Orson Wells’in şiirinin tam adı neydi?

Şiirin tam adı uzun: I know what is to be young. Orson Wells değil sanırım Orson Welles olacak. (Walsh=Welch=Galler ülkesinden demek Welles, zaten ülkenin adı da Wales=Galler.)

<> Ok

-devam edecek-

Hans von Aiberg, 09/12/2001 (031/15)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 031 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

031-15-sabah-ezan

Yorumlar