Sosyoloji – Birey ve toplum – Yaratılış – Kimya – Din için yaşamak mı – Haniflik

<> Misafirimin bir sorusu var: Sosyal ve Siyasi parçalanmanın sonunda ne olur? diyor.

Tarihsel sürece bakınca bunu görürsünüz. Ama bunun bir sosyolojik formülasyonu da var. O da quantum teoremi istatistik ve olasılık matematiğinden (Dinamik değişkenler gibi) geçiyor… Fakat sonuç şu: “Bir kavim kendini düzeltmez ıslah etmezse ALLAH da onları ıslah etmeyecektir.”

Niyet bireyde başlar. Önce bir NEFİS kendini ıslah eder. Sonra bu tekillik çoğul olur. “Bir kavim (Zümre, inanç grubu) kendini ıslah etmeye yönelir”. Ya da yönelmez ve ıslah/salih olanın karşısına İBLİS gibi dikilir.

İnsanın bireyselliği psikolojik; fakat İnseyn=İki insan olarak SOSYOLOJİK toplumdur.

Temelden bir örnek verirsek: Bir H atomu ile bir O atomu “Hidroksil kökü=Hidroksit”tir. (OH) 2 H atomu da bir moleküldür ve iki O da…

Dikkat ederseniz Sosyalleşmede DEĞİŞİK EĞİLİMLER oluşmaya başladı.

Bununla da kalmıyor: 2 H bir O ile birleşiyor ve BAMBAŞKA bir şey SU oluyor… H2O2=Hidrojen peroksit de var… H2O3 asit kökleri de var. Su var, ağır su (Deuterium ve tritium) da var…

İşte bunlar SOSYAL AYRILIKLARIN, parçalanmaların ta kendisidir…

Ama kalıcı değildir! İyonize olur mesela… (Ölüm ya da göç gibi.)

<> Kavimlerin helakı gibi mi hocam?

Bir kavim nasıl helak olur?

1. Başka bir topluluğa memluk/köle olur ve içinde asimile olur. (OH köklerinin bağlanması gibi)

2. H2O yararlı iken…

3. H2O2 ise O3 (Ozon ailesi) gibi AŞIRI TEMİZLEYİCİ=Öldürücüdür. Deterjan çamaşırımı yıkar tertemiz olur AMA o temiz çamaşırı giyecek olan sahibi ise ÖLÜR. (Yaralanır, elleri tahriş olur)

Eğer DİN için yaşarsanız bu örneğimdeki gibi ÇAMAŞIR (Afganistan) temiz ama giyecek olan maalesef KİRLİdir. (Ölüm bir kirlenme değil midir? Hangi mezar MİS gibi kokmuş ki?)

Bırakın DİN sizin için yaşasın… Siz din için yaşamayın.

(Millet mi devlet için vardır; devlet mi millet için vardır?)

<> Sosyal-cinsel-ticari-hukuki ahlaksızlıklar had safhada ise gibi mi, ad-semud-sodom-gomora vs. hepsinin dejenerasyonu farklı konularda aşırılık göstermiş ama ortak paydaları atalarının dini ve töreleri.

Allah’ın en güzel dini HANİFLİKİ N S A N ” için vardır. Ama müslümanlık adına işlenen ve arkadaşlarımızın sözünü ettiği/sorduğu o çürümeler şöyle der:

“Siz din için varsınız köleler…” Kadınlar çift kat peçe takacaklar. Alışveriş yaparken “Konuşmayacak” istediklerini bir kağıda yazıp tezgahtara (Sailmen) verecek. Paranın üstünü elden almayacak. Tezgaha konacak ve oradan alacak. Eğer pazarlık vb. söz konusu ise erkek çocuk ya da 8 yaşından büyük kız çocuk götürecek. Soruları kulaktan kulağa bu çocuklar soracak…

İşte Kaide örgütünün kaideleri bunlar…

Ama bunların hiçbiri HANİF AKAİD’i değil… O halde DİN BİZİM İÇİN VAR! (Dinsizlik de, hürüz biz.)

<> Evet Afganistan da bu kategoride maalesef. Tek başına bir kadının can ve ırz güvenliği yok Afganistan’da

-devam edecek-

Hans von Aiberg, 28/12/2001 (038/02)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 038 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

038-02-birey-toplum-sosyoloji-hidrojen-cift

Yorumlar