İslamın şartları Kurandan önce, İbrahimden beri vardır –  Besmele – Lailaheillallah – Hanif geçen ayetler

Bir gün doğru namazı yazalım. Kabul eden kılsın.

<> Peygamber (sav) efendimiz nasıl kılmıştır namazı? Kaç rekat kaç vakit

 

Resulullah kendiliğinden hiçbir şey yapmadı. İslam’ın 5 şartı kendisinden 200 kuşak önce Hz. İsmail’e miras kalmıştı zaten. Hz. İbrahim’in ORUCUNU aynı dönemde yani  R A M A Z A N D A  ve 29 gün olarak tutuyoruz. Orucu tutuyoruz. Oruç da yeni değildir.

Ak iplik ile kara ipliği ayırt etmek sözü Kur’an’a ait değildir, önceki kitaplardan Kur’an’ca tastik edilmiştir.

Örneğin besmele önce ve ilk ve de tek olarak Hz. İbrahim’e indirilmiştir. Ama kime sorsanız, size besmele ile ilk kez Kur’an aracılığıyla tanıştığımızı söyleyecektir.

Zaten Kur’an’da besmele BİR TEK yerde geçmektedir. 113 tanesi aslında yoktur. Onun nerede geçtiğini hatırlayan var mı?

Hani “İnne min Süleymane ve inne hu Bismillahirrahmanirrahim”, bu ayeti anımsayanınız var mı?

Besmele olarak yazıp aratınız karşınıza çıkacaktır.

<> Doğru namazı bugün yazalım namaz konusu çok önemli kaç vakit ve kaç rekat kılınacak?

Önce bazı şeylerin kanıtlanması gerekir. Besmele çok önemli şimdi. Çünkü besmele olmazsa euzü’sü de olamazdı.

Yani kimse bulamıyor. Bari ben bir arayayım. Bana biraz izin verin.

<> 27-Neml/30: Mektup Süleyman’dandır, “rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla”dır.

Çok teşekürler. Sen de olmasan yanmıştım. Bütün Kur’an’ı şimdi tarıyordum.

Orada Arapçasında aynen “BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM” diyor.

Buna İncil “Euzü billahi”yi de eklemiştir.

Süleyman’a bir kitap inmediğini biliyorsunuz. Demek ki besmele kendinden önce gelmiş bir ayettir. Babası Davud’a besmele süregeldi. Yani Besmele Hz. İbrahim’in 50 sayfalık kitabına gelmiştir. Davut, Süleyman onun İsrailoğulları dalıdır.

BESMELE Hz. İbrahim’indir.

LA İLAHE İLLALLAH diyen de odur.

Haccı bulan ve Kabe’yi onararak, ilk haccı koyan da odur.

Zekatı ilk verendir ve miktarını da belirlemiştir.

Aynı orucu halen tutmaktayız. İftar-sahur saatlerimiz 6000 yıl önceki İBRAHİM’in koyduğu biçimdedir.

Oruç 6000 yıl sonra bir tek kolaylık almıştır. (Daha önce itikaf vardı ve ramazan boyunca eşler birlikte yatmazlardı. Bu adeti Kur’an bir ayetle oruç süresi dışında cima etmeyi bize serbest bırakmıştır.)

<> 2-Bakara/183: Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.

Resulullah’a 5 ibadetin beşi de gelmemiştir. Besmele dahil, hiç bir yeni yepyeni bir şey inmemiştir. Tam tersine EN ESKİ OLANA uyulması istenmiştir: Yani Atasının dini olan HANİFLİĞEESKİYE uyması istenilmiştir, Resulullah’tan.

Şapkamızı önümüze koyalım ve düşünelim. Resulullah’a “MÜSLÜMANLIK İLE YETİNME! HANİF OL! ÇÜNKÜ TÜM DİNLER İÇİNDE HANİF DİNDEN DAHA GÜZELİ VAR MIDIR?” diyor ayet…

Müslümanlık yetmez, kesmiyor beni. Usame 1000 Ladin de müslüman, Hizbullah da 200’lü. Ben onlardan biri olamam. Ben MÜSLÜMAN olmayı eksik ve noksan buluyorum.

<> İslamiyet (İbrahim’den itibaren gelen) ?

 

Bütün dinler zaten müslümanlık üzerine kuruludur. Bütün dinler müslümanlık ise o zaman bütün dinler içinde HANİFLİKTEN GÜZEL OLANI VAR MI? diyorsak boşuna değil!

Bu arada gelecek chat’in gün ve saatini belirleyelim, burada açıklayalım, o gün “KEHF suresinin” MUSA bölümüne devam edelim. Çünkü [Z] geçen haftaya da bağlı bu konuyu edit ediyor ve editör olarak yazıyor. Bundan önceki Chat’te zaten OSMOS yani denizin ikiye ayrılması mekanizmasını vermiştim. Burada da denizin nerede ve neden ikiye ayrıldığını anlatırız. Böylece Kehf suresinin Hızır bölümü bir bütünlük içinde [Z] tarafından toplanarak siteye asılmış olur.

<> “HANİF DİNDEN DAHA GÜZELİ VAR MIDIR?” hangi ayet?

Ayetleri bulayım. Her işi bana yaptırıyorsunuz.

<> estafurullah hocam biz bulalım

[] 2-Bakara/130: Nefsini (özbenliğini) beyinsizliğe itenden başka kim, İBRAHİM’in MİLETİ’den yüz çevirir? Yemin olsun ki biz onu dünyada seçip yüceltmiştik. Ve o, ahırette de barış ve iyilik sevenlerden biri olacaktır elbette.

<> 2-Bakara/135: (Yahudiler ve hıristiyanlar müslümanlara:) Yahudi ya da hıristiyan olun ki, doğru yolu bulasınız, dediler. De ki: Hayır! Biz, hanif olan İbrahim’in dinine uyarız. O, müşriklerden değildi.

[] 2-Bakara/135: “Yahudi ya da Hıristiyan olun ki, doğru yolu bulasınız,” dediler. De ki: “Hayır! Biz, HANİF İBRAHİM’in MİLLETİ’ne uyarız. O, müşriklerden değildi.”

<> 6-Enam/79: Ben hanif olarak, yüzümü gökleri ve yeri yoktan yaratan Allah’a çevirdim ve ben müşriklerden değilim.

[] 6-Enam/79: “Yüzümü, HANİF olarak, gökleri ve yeri yoktan yaratan Allah’a çevirdim ve müşriklerden değilim.”

<> 10-Yunus/105: “Ve (bana) hanif (Allah’ın birliğini tanıyıcı) olarak yüzünü dine çevir; sakın müşriklerden olma, diye (emredildi).”

[] 10-Yunus/105: “Ve yüzünü, HANİF olarak DİN’e çevir; sakın müşriklerden olma!”

<> 22-Hac/31: Kendisine ortak koşmaksızın Allah’ın hanifleri (O’nun birliğini tanıyan müminler olun). Kim Allah’a ortak koşarsa sanki o, gökten düşüp parçalanmış da kendisini kuşlar kapmış, yahut rüzgar onu uzak bir yere sürüklemiş (bir nesne) gibidir.

[] 22-Hac/31: Allah’a şirk koşmayan HANİFLER (olun)! Kim Allah’a şirk koşarsa, sanki o, gökten düşüp parçalanmış da kendisini kuşlar kapmış, yahut rüzgar onu uzak bir yere sürüklemiş (bir nesne) gibidir.

<> 30-Rum/30: (Resulüm!) Sen yüzünü hanif olarak dine, Allah insanları hangi fıtrat üzere yaratmış ise ona çevir. Allah’ın yaratışında değişme yoktur. İşte dosdoğru din budur; fakat insanların çoğu bilmezler.

[] 30-Rum/30: Yüzünü, HANİF olarak DİN’e, Allah insanları hangi fıtrat üzere yaratmış ise ona çevir. Allah’ın yaratışında değişme yoktur. İşte QAYYİM (dosdoğru ve eskimez, dimdik ayakta duran) DİN budur; fakat insanların EN ÇOĞU bilmez.

<> 98-Beyyine/5: Halbuki onlara ancak, dini yalnız O’na has kılarak ve hanifler olarak Allah’a kulluk etmeleri, namaz kılmaları ve zekat vermeleri emrolunmuştu. Sağlam din de budur.

[] 98-Beyyine/5: Halbuki onlara ancak, dini yalnız O’na has/halis kılan HANİFLER olarak, Allah’a kulluk etmeleri, namaz kılmaları ve zekatı vermeleri emrolunmuştu. QAYYİM (dosdoğru ve eskimez, dimdik ayakta olan) DİN işte budur.

Ayetlere teşekkürler…

Bu ayetlerin tümü zaten İbrahim’in kitabına indirilmişti.

[] Kaptan bir süre yazmadı

Ben sizi beklettim, ama gelen misafir sayısı, sizden daha fazla. Yarın tatil diye “Bir sabahlıyalım” diyerek 12 kişi geldi. Hatır sordum, izin aldım ve oturdum kapatmamız gerekiyor. Saat iki oldu. Hoşkalın

<> Neden yol geçen hanı gibi durmadan geliyorlar?

Misafir berekettir. Kendi rızkıyla geldiği için size hiçbir yükü yoktur.

<> Ama küçük çocuklarınız nasıl uyuyabiliyorlar gürültüde. Gürültü yapmıyorlar mı gecenin bir saati?

Şu anda hem seninle hem onlarla konuşuyoruz. Gürültünün bini bir para. Hepsi öğretmen, kaşarlanmış Üniversite öğretim görevlileri ve üyeleri…

<> İyi geceler

İ.g. Allah’ımıza emanet olunuz.

<> Görüşmek üzere

-sohbetin sonu-

Hans von Aiberg, 19/10/2001 (011/07)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 011 anasayfasına dön | sonraki CHAT’i (011b) oku

011-07-ibrahimden-gelen-islam-sartlari

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar