Abese suresi – Peygamberimizin azarlanması – Yaratılış – Vahy mekanizması

Konuya dönüyorum: VAHY. Vahyi anlatmak isterim.

<> Lütfen prf.

Vahy Allah’tan Levhi Mahfuza oradan Sidretül Münteha’ya (Cebrail’e) ve oradan da dünya semasına (Kadir gecesi inilen yer; buranın yönetici meleği MİKAİL’dir) oradan da RESULLERE iner…

Hızır’ın yeri Levhi Mahfuz olduğundan TÜM KİTAPLARIN orijinalini ŞAHİD olarak bilmektedir.

Oraya Cebrail çıkamamaktadır. Levhi Mahfuzdan [Hızır Sidretül Münteha’ya, oradan da] Cebrail onu alıp Resulullah’ımıza indirmektedir. (İki kez de Mikail getirmiştir vahyleri. Çünkü Kadir uzayı meleğidir, dünya seması ondan sorulur.)

Vahy bir günü 50 bin yıl uzunluktaki bir yoldan gelmektedir. Bu, mirac dikmesidir. Kur’an’ın boyu budur: Perçemi Arş altında Topuğu da Hira dağında mağarada… Bu Kur’an denen  R U H ‘un AMPLİTÜDÜ’dür.

(Birden türkçesini hatırlayamadım amplitüd’ün, genlik diyesim geliyor, bilen varsa bana yardımcı olsun lütfen.)

<> Dalga boyu?

Evet, sık ve BOYU ÇOK DİK BİR DALGA diyebiliriz. (Öyle ağlarsam böyle oluyorum, hoşgörün.)

Cebrail vahyi getiriyor. (Yolu yordamı daha sonra tartışırız, hani İsra suresinde miydi, Necm’de miydi, İki yay mesafesi ve tüm ufku kapladığı vb. yazılıydı.)

<> Bu gece Kadir gecesi hükmünde diyebilir miyiz?

Kadir gecesi için iki gün üstüste chat yapacağım İnşAllah. Çok önemli şeyler anlatacağım…

<> İnşa-Allah

Evet Vahy mutlaka bir aracı ile geliyordu. Gelirken de kendini bir migren ağrısı gibi çok önceden belli ediyordu. Örneğin 4 saat önce Resulullah “Bir tuhaf oluyordu”.

Bir kere herşeyi göze alıp yola çıkmıştı da dört saat kadar sonra vahy deve üzerinde gelmişti… Deve dizkapaklarının üzerine kadar kuma batmıştı, bir başka zaman ise deve pestil gibi çökmüştü…

Vahy gelmeden dört saat önce kendini haber veriyordu. Giderek artan bir dozda artıyordu. Sonunda Resulullah vahyin etkisine giriyordu. Yani dört saat önceden haberdar oluyordu bilenler…

Ama O GÜN GARİP BİR ŞEY OLDU, hatta üç şey:

-devam edecek-

Hans von Aiberg, 30/11/2001 (027/14)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 027 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

027-14-vahy-etaplari

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar