Peygamberin 2 eksiği – Yaratılış – Alak – Vahy – Temizlik

Resulullah’ın iki önemli eksiğini bulmak için, rica etsem önce bir Müzemmil’in ilk birkaç ayetini copy/paste edebilir misiniz?

<> 73-Müzemmil/1-4: Ey örtünüp bürünen! Gecenin yarısında, istersen biraz sonra, istersen biraz önce bir müddet için kalk ve ağır ağır Kuran oku.

“Ey örtünüp bürünen! Gecenin yarısında, istersen biraz sonra, istersen biraz önce bir müddet için kalk ve ağır ağır Kuran oku. – Doğrusu Biz sana, taşıması ağır bir söz vahyedeceğiz. – Şüphesiz, gece kalkışı daha tesirli ve o zaman okumak daha elverişlidir. – Çünkü gündüz, seni uzun uzun alıkoyacak işler vardır. – Rabbinin adını an; herşeyi bırakıp O’na yönel”

Resulullah bir KEHF ehli gibi bir koza içine (gece bu anlamda) konuyor. Üstelik bu ağır bir yük ve ağır ağır sabırla dokunacak yani kusursuz bir koza örülecek… Tıpkı ALAK’taki embrio gibi.

O zorunlu süreçte (Mağarada) kış uykusundan kalkmasını istiyor “İleride gündüz=Kelebek olacaksın” diyor.

Seni uzun uzun işler (Çalışma, peygamberlik, komutanlık vb. aklınıza gelen tüm GÜNDÜZ işleri) bekliyor, fırsat bu fırsat ikinci EMBRİO (Cenin, dölüt) dönemini ALAK’lığını yaşıyorsun.

Oku o seni bir ALAK’tan yarattı. ALAK neymiş gördük mü? Bir çiğnemlik et demek değilmiş.

“Rabbinin adını an, her şeyi bırakıp yalnız O’na yönel.”

“İkra bismi rabbike=Rabbinin adıyla oku” dikkat ederseniz burada da var. (Müzemmil’i yazıyorum.)

Sonra bu süreç içinde tüm korkularından endişelerinden sıyrıl ve kanadını ör çıkınca kozadan Rabbinin pusulasına uy…

Ve bu ayeti acaba Resulullah anladı mı anlamadı mı? Bunu Müddesir ile bildirdi.

(Müttesir değil, Müddesir=KOZASINI yırtan, Yumurta kabuğunun içinden çıkan, Gün-ışığını gören (Ana rahminden doğan), Yarı yarıya aralayan ve yeni bir civciv gibi “ŞAŞKIN” olan…)

Ve Müddesir:

“1- Ey örtüsüne bürünen (Peygamber)! – 2- Kalk artık uyar. – 3- Sadece Rabbini yücelt.”

“Elbiseni temiz tut”

Örtü yırtıldı. Tırtıl kanatlandı ve uçacak. Sürüngendi şimdi kelebek oldu Rabbine uçacak… Ama ELBİSESİNİ temiz tutacak… Resulullah bunun için ALLAH’a borçlandı… Çünkü Kur’an’a Kozadan çıkıp da temizlenmişlerden başkası eremez.

<> “lâ yemessu hû illâ el-mutahherûn”

Evet [candaş] sağol dostum.

<> Rica ederim Dr.

Taharet iki türlü ama hep bize hadesten teharet’i dayatmışlar. Orada anlatılan necasetten teharet denen bölümü… Üçüncüsü de var Hulusikalub tahareti… (Ardniyetsiz Kur’an okumak: Yani bir ateist gibi ya da Taliban gibi Kur’an’ı okumamak.)

 

“Elbiseni temizle. – 5- Pislikten sakın. – 6- Yaptığını çok görerek başa kakma. – 7- Rabbin için sabret.”

Pislikten sakın. Elbise temizlenecek ve pislik ile ilişkimiz kesilecek… Her medeni insan bu ayetleri Allah’a zahmet ettirmeyecek kadar TEMİZ olmalıdır.

-devam edecek-

Hans von Aiberg, 07/12/2001 (030/09)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 030 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

030-09-peygamber-koza-kelebek

Yorumlar