Yesevi – Bektaşilik – Haniflik – Protestant İslam – Şairlerin intikamı

Yesevi ve öğrencilerini ve de Yesevi’nin öğretmenini ÇOK SEVİN candaşlar.

Aslında o gün HANİFLİK tarihi atılabilirdi ama, Süfyanilik bunu engelleyip, bizi Tarikatçı, şeriatçı, Sünneti Muhammedist ve HADİSÇİ şeytan oyunlarıyla aldatıp GERÇEK ŞAİRLER yerine ŞEYTANI ŞEYH EDİNMİŞ ve HALEN DE EDİNEN VE EDİNECEK olan Şuara ile Haniflik filizini bitirdiler.

BİZ HANİFLER onların İNTİKAMI için ALLAH tarafından VAR EDİLDİK, onlardan ayrıldık (A.İmran 104) ve Önceki dinlerden ayrıldık (A.İmran 114).

Hristiyanlıkta da PROTESTANTLIK  h e m e n  yeşeremedi. Yüzyıllık bir yatırımdır ve gizlice seyrederek ve de 6 milyon insanın ölümüyle biten mezheb kavgalarıyla ortaya çıktı. Yani “KİNİNİZLE GEBERİN” diyen bir kişi de Pierre Calvin idi. (Martin Luther ve King Henry anglikanizmi gerçek protestantlık değildir.) O kişi CALVİN idi… Ve başaramadı (Kalvenist çoooooooook azdır dünyada.)

Neden Calvin’den söz ettim? Çünkü tarih tekerrürdür. CALVİN=YESEVİ “Gibi”ydi. YEŞEREMEDİ YESEVİLİK=HANİFLİK! Allah bugüne kadar ERTELEDİ! Bula bula bizi buldu!

Yesevi’yi çok sevin artık siz PROTESTANT(hanif) MÜSLÜMANLARSINIZ: Onun öğretmenlerini ve öğretmenlerinin öğretmenini de sevin.

<> HIZIR

Ben CBaşkanı ve Bakanlara kadar sevdirdim. Siz de Yesevi’yi sevdirin. Benim sayemde Ortaasya’da/Kazakistan’da “HOCA AHMED YESEVİ ÜNİVERSİTESİ” var. Mütevelli heyeti başkanı ise Namık Kemal Zeybek! O Üniversiteyi BEN kurulmasına ARACI oldum. Çünkü HANİF‘tim.

Haniflik tarihçesinde ilk İbrahim, ikinci YESEVİ vardı! Özal ve Zeybek çok sevdiler Yesevi’yi… Kendilerini şükran ile anıyorum.

Bu da benim AYETTEKİ bir İNTİKAMIM oldu. Yesevi sadece bir tarihi TÜRBE değil! İşte bir ÜNİVERSİTE! İntikamımı ALDIM! Çünkü KARASANCAK O KENTE ÇEKİLECEK, ilklerden en en en en en ilk!

AĞLIYORUM, çünkü ayeti gerçekleştirmeye vesile oldum. İŞTE Yesevi’nin intikamını aldım. Yazar mısınız o ayetleri! Şeytanların kimin üzerine indiğinden, tasavvufçu geçinen Hindu Nirvanacı

<> Ahmet Yesevi, binlerce yıllık Türk Töresi’nin verdiği doğru ölçülerle de donanmış bir kişi olarak; İslamı doğru anlamış ve dosdoğru anlatmıştır. Milliyetin temeli “dil” ve “din” ise, biz dilimizin edebi hayatiyetini ve Müslüman oluşumuzu ve hatta Müslümanlık anlayışımızı geniş ölçüde Ahmet Yesevi’ye borçluyuz. Ahmet Yesevi anlayışında kadın ve erkek işte, üretimde birlikte olduğu gibi, mescitte, mecliste ve dergahta da birlikte olmuşlardır. Kadın, hayatın [dışına itilmemiştir Ahmet Yesevi anlayışında dinin on temelinden biri de bilimdir.] Ahmet Yesevi’nin anlayışında İslam’a içtenlike sarılmak, onu yaşatmak; ancak başka din mensuplarına ve bütün insanlara da şefkat ve hoşgörüyle bakmak vardır;

[Candaş]??? Ağzından bal akıyor!

<> copy-paste

Hans von Aiberg, 02/09/2003 (182/08)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 182 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

182-08-ahmet-yesevi-uni

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar