Cuma namazı – Cumartesi laneti

Cuma namazı için “Gelecek” benden fetva istiyor. Ama bunu yapmayacağım. Cemaat iki kişiden başlıyor. Kelime kökü biliyorsunuz “CEM” etmek. Aynı kökten CUMU’A (Cuma) ise iki kişiden FAZLA anlamında. Kaç kişi?

Cuma gününe Cuma adı konmadan önce “Es Sitte” idi. Yani 6. gün. Es Sebit=Yedinci gün (Cumartesi); El Ehad (birinci gün=Pazar) gibi. Es-Sitte gününe CUMA dendi.

Bakın Cemaat başka, Cuma başka. Tıpkı, Fark/Faruk/Furkan/Fırka/tefrik gibi. Cuma’nın da böyle anlamı FARKLI, cemaat kelimesini reddedip yerine CUMA kavramı getirmiş. 6. gün kaldırılıp yerine CUMA getirilmiş. Ve bunun sırrı da 7. günde… Sebataycılıkta yani… CUMARTESİ GÜNÜ azgınları… Ayeti hatırladınız mı?

<> evet

<> 2-Bakara/65: Andolsun, sizden cumartesi (günü) yasağı çiğneyenleri elbette biliyorsunuz. İşte biz, onlara “Aşağılık maymunlar olun” dedik.

<> 7-Araf/163: Bir de onlara, o deniz kıyısındaki şehrin başına gelenleri sor. O sırada onlar cumartesi yasağına riayet etmiyorlardı. Cumartesi günü balıklar akın akın geliyorlardı, yasak olmadığı gün gelmiyorlardı. Yoldan çıkıp sapıklık yaptıkları için biz de onları işte böyle sınıyorduk.

Allah’ımızı böylesine celallendiren bu CUMARTESİ (es-sebit) yasağı nedir? Bilen var mı?

<> haddi aşma

CUMARTESİ yasağı nedir?

<> iş yapma yasağı, çalışma yasağı

Elbette çalışma yasağı vardı. Ama sorun bu değil! Sorun bizimkiyle aynıydı. CUMA çalışmaları isteniyordu. Ertesi gün de TATİL yapmaları. (Tadilat yapmak)

Hristiyanların Pazar’ı da onların TATİLİ‘dir. Onlarda da sorun aynı: Pazar günü 09.00 cıvarında kiliseye HUTBE‘ye giderler. Ama sorun şu: O GÜN TATİL değildir! HUTBE günüdür. (Pazar ayini ve vaazi) TATİL yapılmayacaktır. Ama yapıyorlar.

Biz katolik ve ortodoks müslümanlar da aynı durumdayız. CUMA günü bizim HUTBE günümüz. O gün TATİL yapılmayacak, çalışılacak! Ama bir buçuk milyar müslüman tatil yaparak, diğer Ehli Kitab kafirler ile aynı kafirliği paylaşıyorlar.

(Unutmayınız biz de EHLİ KİTABIZ, kafirlik kavramından müstağni değiliz.)

AYNI HATA:

1. Pazar günü HUTBE var ve iş günü >>> HRİSTİYAN TATİL yapıyor.

2. Cuma günü Hutbe var ve iş günü >>> MÜSLÜMAN tatil yapıyor!

İkisi de Allah’ın emrine KARŞI geliyorlar. İkisi de İŞGÜNÜ EMRİ verilmiş iken TATİL yapıyorlar. Bunu iyice farkettik mi?

<> Evet

<> 62-Cuma/9: Ey inananlar! Cuma günü, namaz için çağrı yapıldığında, Allah’ı anmaya/Allah’ın Zikri’ne koşun! Alış-verişi bırakın! Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır.

<> 62-Cuma/10: Namaz kılınınca hemen yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan nasibinizi arayın! Allah’ı çok anın ki, kurtuluşa erebilesiniz.

Dolayısıyla PAZAR ve CUMA’nın tatil olduğuna inanan, zanneden veya dayatma yapan herkes EHLİ KİTAB KAFİRDİR.

Erbakan veya öğrencisi Erdoğan olsun, farketmiyor. Rabbimiz, parti (Fırka) başkanlarına TORPİL yapmıyor!

Ehli Kitab kafirlik kavramı içinde biz de varız! Müslüman olmak KURTARMAYACAK! Hatta daha sorumlu kılacaktır öteki dünyada…

Hans von Aiberg, 14/09/2003 (188/06)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 188 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

188-06-hutbe-tatil

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar