Zülkarneyn – Sebep-Sonuç

83 ve 84. birleşik olarak yazıp bir daha okuyunuz.

<> Kehf/83: Sana Zülkarneyn’den de sorarlar: De ki: “Size ondan bir hatıra okuyacağım.” – 84: Biz onun için yeryüzünde güç ve saltanat hazırladık ve ona herşeyden bir sebep verdik.

Ve 84’e geldik: “YERYÜZÜNDE (her iki yeryüzünde/izdüşümlü yeryüzünde ve her iki zamanda) GÜÇ (geleceğin teknolojisi ki Macid = Mucidi Allah’tır) ve SALTANAT hazırladık.

(Bir not; GÜÇLÜ SALTANAT, saltanattır ve yeryüzüne hakimdir. Güç ise bilim-teknoloji gücüdür.)

ve ona herşeyden bir sebep verdik“.

SEBEP????? (Daha önce anlatımlarımızda basitçe yol-rota idi. Ama şimdi ikinci anlamını yazıyorum ki, artık basit değil.)

Causality/Nedensellik der ki, zamanın iki ucu vardır: (Zülkarneyn bu iki ucu tutan anlamında). Bu iki uç >>>>>>>>>>>> önce (NEDEN =  S E B E P  ) ve sonuç (Netice/Tehir).

Gelecekte DOĞACAK birinin SONUÇ olması için; geçmişte o kişinin SEBEP olması gerekiyor. Her nedeni izleyen bir sonuç vardır.

Zülkarneyn de zamanda geriye gelenlerden. SONUÇTAN geriye SEBEBE geliyor.

Tıpkı Hızır dedemizin Musa-Yuşa’daki SEBEP’leri gibi… (Sebebini sorma deyip azarlıyordu: Sebebini bilmediğin şeyin BEN SONUÇLARINI değiştirmek için SEBEBİNİ de geriye dönüp değiştiriyorum” diyordu. Hatırladınız mı?)

<> evet

<> Kehf/70: Dedi: “Bak, eğer bana uyarsan, ben sana kendisinden bahis açıncaya değin hiçbir şey hakkında bana soru sorma!”

Kehf suresi “SEBEPLER” üzerine kuruludur. Ehli Kehf’in de sebepleri vardı hatırlayınız. Ama onların sebepleri ZAMANDA İLERİYE gittikleri için, Hızır ve Zülkarneyn’inki gibi değil… Bu ikisi ise zamanda –GERİYE– gidiyorlar ve sebep ile sonuç arasındaki ok yönü tersine dönüyor.

Biz onun için yeryüzünde güç ve saltanat hazırladık ve ona herşeyden bir sebep verdik.” 85 lütfen.

<> Kehf-85: O da bir sebebi izledi.

 

ÜÇ SEBEP verilmiş. ÜÇ SEBEBİ izleyecek.

Hans von Aiberg, 26/08/2003 (178/05)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 178 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

178-05-neden-sonuc-hi

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar