Haniflik – Süfyanilik – Sınav – Anne-babası üf dememek – 40 yaşı – İbrahim

“3/120: Size bir iyilik dokunsa bu onları rahatsız eder. Size bir kötülük dokunsa bununla sevinir, ferahlarlar. Eğer sabreder, sakınır/korunursanız onların tuzakları size hiçbir şekilde zarar veremez. Allah, Muhit’tir, yapmakta olduklarını çepeçevre kuşatmıştır”.

Ve sizin iyiliğinizi istemezler.

Ve iki gündür [A] bilgisayarını annesinin evine götüremiyor, YASAK çünkü. Ve bilgisayar [M] hanımda bekliyor.

Anneye üf denir mi? Hem evet hem hayır? EVET çünkü anne baba kemikleşmemiş genç iseler ÜF deyiniz. Ama yaşlandılar mı artık onlar betonarme’dir, o andan itibaren ÜF diyemezsiniz!

40 yaş bir önemli dönemdir. Bu yaştaki anne ve babaya Üf denebilir. Ama 40 yaş geçti mi denemez! 40 yaşından sonraki İHTİYAR öyle bir mes’uldur ki, keşke kırkına girmeden daha masum ölseydi diye temenni edersiniz.

Lütfen ÜF ayetini yazar mısınız?
\n
<> 17/23: Rabbin, yalnız kendisine kulluk etmenizi ve anaya babaya karşı iyi davranmanızı emretti. Onlardan biri veya ikisi yanında yaşlanırsa onlara “Öf” bile deme ve onları azarlama. Onlarla güzel bir biçimde konuş.
\n

“Onlardan biri veya ikisi yanında yaşlanırsa onlara “Öf” bile deme”

“Onlardan biri veya ikisi yanında yaşlanırsa onlara “Öf” bile deme”

“yanında yaşlanırsa”

“yanında yaşlanırsa”

“yanında yaşlanırsa”

“yanında yaşlanırsa”

“yanında yaşlanırsa”

\n
<> 46/15: Biz insana, ana ve babasına iyilik etmesini öğütledik. Anası onu zahmetle taşır, zahmetle doğurur. Ana karnında taşınması ile sütten kesilmesi otuz ay sürer. Nihayet olgunluk çağına erince ve kırk yaşına varınca: “Rabbim, bana, anama ve babama verdiğin nimete şükretmeğe ve razı olacağın yararlı işler yapmağa beni yönelt. Benim soyumu islah et. Ben tövbe edip, sana teslim olanlardanım,” demelidir.
\n
Yaşlılığın limitini de ayetten alalım:

40 yaşı geçince kemikleşme başlıyor. 40 yaşına kadar ZİNDE ve anlayışlıyken, bundan sonra zalimlerden oluyor yaşlılar. Gelin kaynana kavgaları, baba oğul kavgaları, töre cinayetleri ve hamıklık başlıyor.

Allah ayette diyor ki:

Nihayet olgunluk çağına erince ve kırk yaşına varınca: “Rabbim, bana, anama ve babama verdiğin nimete şükretmeğe ve razı olacağın yararlı işler yapmağa beni yönelt. Benim soyumu islah et. Ben tövbe edip, sana teslim olanlardanım” demelidir.

Yani diyor ki: 40 yaşından sonra bu kişiler, “Tevbe ettim, namaza başladım, hacı oldum, Hadisleri öğrendim vb.” diyorlar. Mafya babası gibi babalar birden dindar oluyorlar. Ama nasıl dindarlık? Hayatında ilk kez keşfetmiş dini. (Yani hadisleri ve şeriatı) Mezheb taassubunu din sanmış. Camiye yardım yaparak cenneti hak ettiğine inanmış. Özetle, 40 yaşında tevbe etmiş kişilerin haline bakınız.

Bu ayeti iyice ÖZÜMSEDİNİZ ? Hatta yaşadınız mı canlı bir film gibi…
\n
<> evet
\n
40 yaşına kadar ÜF diyebilirsiniz >>> Tartışıyorsunuz çünkü. Birbirinizi bıçaklamıyor, terbiyesizlik etmiyorsunuz.

“Baba anne, siz işi yanlış biliyorsunuz. Bırakalım bu sütüm haram olsun emeğim haram olsun ağızlarını… Baba anne, ben eve bir bilgisayar almak istiyorum. Bunu bana Allah gönderdi. Sen niçin istemiyorsun?”

“-O zaman bilgisayarını da al, pılını pırtını topla ve git bu evden!”
\n

Anası onu zahmetle taşır, zahmetle doğurur.”

Anası onu zahmetle taşır, zahmetle doğurur.”

amaaaaa

Sizi sarpa sardırıp perişan etmekten çekinmezler. Size sıkıntı vercek şeyi pek severler. Ağızlarından nefret ve öfke taşmaktadır. Göğüslerinin saklamakta olduğu ise daha büyüktür. Eğer aklınızı işletirseniz Allah size ayetlerini açık-seçik göstermiştir.”

3/119: Siz öyle kişilersiniz ki, onlar sizi sevmedikleri halde siz onları seversiniz.”

Sizi sarpa sardırıp perişan etmekten çekinmezler. Size sıkıntı vercek şeyi pek severler. Ağızlarından nefret ve öfke taşmaktadır. Göğüslerinin saklamakta olduğu ise daha büyüktür. Eğer aklınızı işletirseniz Allah size ayetlerini açık-seçik göstermiştir.”

3/119: Siz öyle kişilersiniz ki, onlar sizi sevmedikleri halde siz onları seversiniz.

NEREYE kadar? Ya da örneğimiz kim? Kur’an’dan örnek arayalım.
\n
<> Ankebut/8: Biz insana, anne ve babasına (karşı) güzelliği (ilke edinmesini) tavsiye ettik. Eğer onlar, hakkında bilgin olmayan şeyle bana ortak koşman için sana karşı çaba harcayacak olurlarsa, bu durumda, onlara itaat etme. Dönüşünüz banadır. Artık yaptıklarınızı size haber vereceğim.

<Yarola> hz. ibrahim ss

<> Babasına…
\n
Evet Yarola (İbrahim atamız da sana yar ola).
\n
<Yarola> amin
\n
Babasına dayağa karşı ibrahim atamız ne yaptı 10-12 yaşındayken? 10-13 yaşları arasında??? ÜF demedi ama öyle bir şeyler yaptı ki, kuantum tüneli bir rahmetle geldi, bir geldi pir geldi.

[A] candaşımız annesine (veya babasına) İBRAHİM olmalıdır, o ahlakla PROTEST olmalıdır. (Hanif)
\n
<> Enbiya/52: O babasına ve kavmine: Şu karşısına geçip tapmakta olduğunuz heykeller de ne oluyor? demişti

<> Şuara/70: Hani babasına ve toplumuna şöyle demişti: “Siz neye ibadet ediyorsunuz?”

<> 60/4: İbrahim’le, beraberinde olanlar da sizin için çok güzel bir örnek vardır. Hani, onlar toplumlarına şöyle demişlerdi: “Biz sizden de Allah dışında ki kulluk ettiklerinizden de uzağız. Sizi tanımıyoruz. Sizinle bizim aramızda, siz Allah’a, yalnız Allah’a inanıncaya kadar, sürekli düşmanlık ve nefret olacaktır.” Ancak İbrahim babasına şöyle demişti: “Senin için hep af dileyeceğim ama Allah’tan sana gelecek şeyi geri çevirme gücüm yoktur. Ey Rabbimiz! Yalnız sana güveniyoruz, yalnız sana yöneliyoruz! Dönüş yalnız sanadır!”

<> 21/69: Biz de şöyle dedik: “Ey ateş, İbrahim’e serin ol, selam ol!”
\n
Allah’ımız İbrahim’in HANİF KURGUSUNUN FORMATLAMASINI kabul etmiştir. Babasını, kafir komşu ve akrabalarını kurtarmasını değil. Bu ADL olan Allah’a yakışmazdı. (NUH’un büyük oğlunu anımsayınız.) Yani “Kendisinden başkası” için geçmişte hiçbir ricasını kabul etmemiştir Allah.

İbrahim sebebini sorunca (50 sayfa indirilmiştir) Allah şöyle buyurdu:

“İndirdiğim kitabda Kema barekte… ile senin tüm Soyuna peygamberler vereceğim, ki bu haksızlık olmasın diye, senin yolundan giden ve kan bağın olmayan kıyamete kadar çıkacak tüm Haniflerin de MİLLETİN olarak dualarını kabul edeceğim. Ama baban ve diğer putperest akrabaların için benden sakın Af dileme. Rabbin seni dost edinmiştir.”

Azer’i (babası) değil! Şahidin gözleri o kitabı okudu. Ana kitaptan indirilmiştir aslı, tahrif ve tahrib yoktur, orijinaldir. Şahidin gözlerine kurban olurum! Eş-ŞEHİD’e
\n
[A] gitmiş sorusu yanıtlanmamış halen. :(( Gerçekten çok gevezeyim, biri beni tutsun!
\n
<> est

<> zevkle izliyoruz

<> birimiz [A]’yı tutabilseydik keşke
\n
Candaşım evine bilgisayar gitti, Geri çevrildi. Birisi [A]’nın üf diyemediklerini tutsa…
\n
Son 25 dakika, çünkü gerçekten 01.00’de işim var. (Yine chat)
\n
<> efendim, dinlenme molanız olsun bu 25 dk bence

<> beliniz yine ağrımıştır
\n
Mümkün değil. 25 dk’ya daha ne kadar bilgi sığar. (Kesin bilgi Kur’an’dır ve Allah katındadır.)
\n
<> dinlenip çay içiniz pls, 01’e kadar hiç değilse
\n
Kur’an okumayı dinlenmeye yeğlerim. ZigZag’a da Kur’an okuyorum. Dünki chat verimsizdi, bir telefon ve gidip gelenler trafiği vardı. Bugün sanırım verimli oldu.
\n
<> sizinle (kuranla) olan her dakikamız verimlidir
\n
Tşk.
\n
Hans von Aiberg, 01/06/2004 (236/08)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 236 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

236-08-isra23-uf-ahkaf15-40-yasi

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar