Kehf suresi – Musa-Yuşa-Hızır – Zaman yolculuğu – Yuşa ne demek – İsrailoğullarında gençler

Yuşa ne demektir bilen var mı? (Yuşa peygamber ya da Yuşa Tepesi/Beykoz’dan söz etmiyorum.)

Kelime kökü Yeşu, İbranice 17 demek. Eşu=AŞR, yani on. Ye=Yedi (Sabbat=Sebit de yedi demektir.) Ama En eski dil olan İbranice’de 17 demektir.

Yuşa orada bir peygamberin ismi değil “Seventeen” bir delikanlının LAKABI durumunda.

(İngilizce TEEN diyoruz ya, thirteen’den nineteen’e kadar olan delişmen yaşlardaki gençler.) İşte bunun İbranice adı Yeşu’dur.

Yeşu dişidir: Örneğin 13-19 yaş arası kız çocukları Havraya (Allah’ın evine) dienst-servant olarak verilirlerdi. Mabedi süpürür, temizler ve safiyetlikleriyle orada bir itikaf yaşarlardı.

Hz. Meryem de bir Yeşu idi. Mabed bakıcısıydı. (Rahibelik kurumu buna dayanmaktadır.)

Havra kıyafeti ise Cilbab diye iki parçalı bir karaçarşaf ya da kapalı pelerinden ibaretti.

O kıyafet hem Müslümanlarda Karaçarşaf olarak hem Hristiyanlarda Rahibe kıyafeti (Manastır Cilbabı) olarak, Yahudilerde ise Kimi zaman kukuletalı bir pelerin idi.

Rahibe kıyafetlerinin bir minik örneği de ilkokul çocuklarımıza (Şimdi ortaokullar da buna dahil) giydirdiğimiz YAKA ve ÖNLÜK.

İşte bu RAHİBE kıyafetidir, Yahudi Meryem’den Hristiyan Meryem’e kadar açılan ve çocuklarımıza giydirilen ya da Arapların eldivenli, peçeli (Çift peçeli hem de).

İşte bu moda İBRANİ kökenlidir.

Bu Havra Manastır kızlarına “Yeşu” ve bunun gibi Rabbi ve Kohenlere verilen “Atuşağı=Seyis” çocuklara da “Yuşa” denirdi.

Güçlü kuvvetli seyis olması açısından 17 yaş ideal ve kasların güçlendiği bir dönemdir. 18 ve 19’da daha birey ve asi oluyorlar. Bu yüzden her nedense “ye-aşru” 17 yaş denmesi gelenek olmuş.

<> Yani Musa Yuşa’yı kendisine yardımcı olması için mi yanına alıyor?

Yuşalarda Ergenlik dönemleri üç aşamalıdır:

1. Doğunca Sünnet olurlar.

2. 13 yaşında ergenlik törenleri vardır.

3. 17 yaşında “Çırak, Yuppie iş adamı adayı” vb. olurlar…

Gezmeye, yolculuğa kendi başlarına turistik geziye vb. gitmelerine izin verilir.

İşte bu Yahudi geleneklerini bilseydiniz, hemen Yuşa’nın 17 yaş bir delikanlı olduğunu bir bakışta görebilirdiniz.

Bunlar ayrıntı ama ÖNEMLİ. Çünkü burada “Şeytan ayrıntılarda gizlidir” DEMİYORUZ. Burada “YUŞA“nın anlamını veriyoruz, bunun için ayrıntı gerekli…

Yuşa, peygamber olan kişi bu değil yani…

Bir de Beykoz/İstanbul’daki Yuşa tepesi değil dedimdi… Yuşa peygamberin ya da Musa’nın atuşağı Yuşa’nın BEYKOZ’da ne işi var?

Kur’an bunun için YUŞA ayrıntısına girmiş. Yoksa “Atlayıp geçerdi” bunları.

Mesela şöyle derdi: “Musa balığın denizde bir yol bul[duğunu] görmüştü”. Ama böyle değil ayet, Yuşa’yı da işin içine alıyor. Amaç 16-17 yaşındaki bir genci vurgulamak.

İkisi üçüncü şahıs ile buluşuyorlar. Sonra Yuşa 17 yıl kadar geriye giderek “DOĞMAMIŞ oluyor”. Musa da 17 yaş geriye gitmiş oluyor.

-devam edecek-

Hans von Aiberg, 09/11/2001 (018/02)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 018 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

018-02-musa-yusa

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar