Süfyanilik – Akılsız ataların dinine uyma gafleti

<> Bir de sn aiberg tüm kalbimle şunu da söylemek istiyorum.. yıllarca Maun namazı diye tarif edilen namazı kılan yaşlı hanımefendi büyük annelerimiz var… onlar için ne yapabiliriz.. içim acıyor.. kanıyor.. paylaşmak istedim sadece. bu konuda muzdaribim..

 

DUA çözer bu işi.

<> Çok ediyorum. Bir büyük annem var, yaşlı. Çok saol

Allah onlar için “Ya ebeveynleriniz hiçbir şeye akıl erdiremeyenler olsa da mı onlara uyarsınız?” diye soruyor.

[] Bakara/170: Allahın indirdiğine uyun denildiği vakit de onlara yok dediler: Atalarımızı neyin üzerinde bulduksa ona uyarız, ya ataları bir şeye akl erdiremez ve doğruyu seçemez idiseler demi?

[] Maide/104: Bunlara: “Gelin Allah’ın indirdiği hükümlere ve peygambere.” denildiği zaman: “Atalarımızı üzerinde bulduğumuz şey bize yeter!” derler. Ya ataları birşey bilmeyen ve doğru yolda bulunmayan kimseler idiyseler de mi?

[] Lokman/21: Onlara: “Allah’ın indirdiğine uyun!” denildiği zaman: “Hayır biz atalarımızı neyin üzerinde bulduksa onun ardınca gideriz.” diyorlar. Ya şeytan onları kızgın alevli ateşin azabına çağırıyor idiyse de mi?

[] Zuhruf/23-24: Yine böyle biz senden önce de hangi memlekete bir uyarıcı göndermişsek, mutlaka oranın şımarık varlıklı kimseleri: “Biz babalarımızı bir din üzerinde bulduk, biz de onların izlerine uyarız.” dediler. – Gönderilen uyarıcı; “Eğer size babalarınızı üzerinde bulduğunuz dinden daha doğrusunu getirmişsem de mi bana uymazsınız?” deyince, onlar: “Gerçekten biz sizin tebliğ için gönderildiğiniz şeyi tanımıyoruz.” dediler.

Yapacak bir şey yok. Hanımlar mevlid’e de inanırlar. Telli babaya da. Türbeye mum yakmaya. Buna bir çare yok… Tören ve ayini seviyorlar.

(Erkekler de öyle değil mi?) Muharrem’de Aşure, Kandillerde helva…

(Sadece Kadir gecesi kandildir, diğerleri değil.)

-devam edecek-

Hans von Aiberg, 01/03/2002 (063/15)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 063 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

063-15-atalarin-hatalarini-devam-ettirme-hastaligi

Yorumlar