Dabbet – Meal – Neml-82 – Aklen ikna olmak

DABBE’den daha iyi bir mealci andolsun gelmeyecektir. Mealcileri bırakın, günahlarıyla başbaşa kalsınlar. Müfessirler ise daha şimdiden cehennemdeler.

Var mı “BANA GÖRE…” veya “FİLANA GÖRE…” diye tevil yapmak???

Kimse çıkıp da “ALLAH’A GÖRE…” diye tevil yapmadı.

Dabbe bir İHTİYAÇTI!

İtirazı olanı da dinlerim, ben despot değilim. (Beklemedeyim)

<> İlim olmayınca “bence sence” olur 🙁

Evet, Ya şeyhler yumurtlar ya da şu hadis’e göre diye yumurtlamadan öte (s..arlar)

HİÇ AKLI BAŞINDA bir tek adam çıkaramadı şu katoliklik ve ortodoks müslümanlık.

<> 30-Rum/29: Fakat zulmedenler hiç bir ilimsiz hevalarına uydular, artık Allah’ın şaşırttığını kim yola getirebilir? Onlara yardımcılardan eser de yoktur.

Şimdi DABBE ile ilgili ayeti yazar mısınız?

<> 27-Neml/82: El qawl onlara/üzerlerin wâqî olduğu zaman, onlara arzdan bir dabbe çıkarırız ve o, onlara, “İnsanların âyetlerimize yaqîn/qânî/îqnâ olmadıklarını (kesin bir imân getirmediklerini)” kelimelerle söyler.

<> 27-Neml/82: O söz tepelerine indiğinde, yeryüzünden onlar için bir dâbbe/debelenir gibi yürüyen bir canlı çıkarırız da o onlara, insanların bizim ayetlerimize gereğince inanmadıklarını söyler.

<> 27-Neml/82: Söylenen başlarına geleceği vakit, bunlar için yerden bir “dâbbe” (canlı) çıkarırız ki bu, onlara insanların âyetlerimize kesin bir iman getirmemiş olduklarını söyler

Evet, benim görevim AKLEN ikna’dır, sizleri yakin kılmaktır. Bilimsel iknadır başlıca görevim.

İkincisi de mutmain etmektir.

Üçüncüsü de Sabıkun’a randevu vermektir.

Allah’a en yakin bir tek kişi var >>>> İBRAHİM. Allah onu mutmain etmeden önce o araştırarak kendini İKNA etti!

Bunun üzerine mutmainlik olayı başladı: “Ya Rabbi, ben kendi kendimi sana yakin kıldım, ama senden hiç bir ses çıkmadı.”

Kuşkusuz Allah duydu bunu ve mutmain etti.

Eğer ikna olmamışsanız zaten mutmain olmazsınız.

Allah’ın şeytan’ı kurtarmak gibi bir mecburiyeti yok. Şeytan kendini kurtarmalıydı. (Aklen ikna olup, mutmain/tatmin olmalıydı) İbrahim ve İblis’in farkı budur.

Allah İbrahim’i dost edindi. Onun sunduğu dini en güzel ve tek makbul kıldı. Oysa Allah şeytanı da (İB+lis) neredeyse dost edinmiş gibi cennete almıştı, ama İB+RAHİM bambaşkaydı elbette.

Bir dk tlf. Yarın (Salı gecesi) devam etmemizi önerebilir miyim? Bir problem var ve onu halletmeliyim.

<> elbette kaptanım

Bu önemli bir durum ve acil. Yoksa benim asla ilim yaymaktan kaçınmayacağımı biliyorsunuz. Bu gece kısa oldu ama yarın telafi ederim. RZİ.

<> amin

<> Teşekkür ederiz hocam

<> Allah kolaylık versin

Acil çıkış, geronimo ss dedi ve gitti.

<> rzi, ig, slm&slm

-sohbetin sonu-

Hans von Aiberg, 09/08/2004 (244/04)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 244 anasayfasına dön | sonraki CHAT’i (245) oku

244-04-dabbet-ikna

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar