Özgür irade – Kader

<> slm slm kaptan, hoş geldiniz

<> Selam selam

<> slm slm hocam hoşgeldiniz

ss hoşbuluştuklarımız, hoşbuluşturana, dostbuluşturana hamdolsun. ss saygıdeğer başkanım ve zarif hanımefendiler ve de beyler…

Bugün chat kısa sürebilir. Onun için hemen konuya giriyorum. Konuyu siz belirliyorsunuz herzamanki gibi…

<> slm slm

ss candaşlarım, herkese mahşerde söyleyeceğimi söylüyorum: SELAM SELAM/BARIŞ BARIŞ İLE… Esselam ile barışmayan bu selamı alıp veremez -çünkü başka bir yerde HAŞROLUR-.

<> Allah senden razı olsun Kaptan

 

Allah Razı olsun, Allah razı olsun diyenlerden. Rızayullah’ı hissediyorum 🙂 (Radyallahü).

<> “Bir ben var benden içeru” diyen Yunus Emre’yi değerlendirebilenlerden olalım der Ahirete intikal ettiği bu gün.

Evet, bu özgür irade (Nefsin dayattığı). Diğeri de külli irade (Allah’ın olan/Yaratanın olan). Allah BİR. NEFS >>> YARATIK SAYISI KADAR! Yani kesret aleminde… Ne kadar çoğalırsak o kadar AZ (cüzz) oluruz. (Kesirlenerek yok olmaya/sıfıra doğru ilerleriz.) (1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/16… 1/n (Sonsuz))

<> 76-İnsan/30: Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz. Allah Alim’dir, Hakim’dir.

<> 81-Tekvir/29: Alemlerin Rabbi olan Allah dilemedikçe, siz dileyemezsiniz!

1/n” >>>>> SIFIR‘dır, sıfıra en yakın sayıdır. “YOK OLURSUNUZ” Ehadün Wahid=1 içinde… 1=KÜLLİ İRADE (ki Rabbimin), 0=NEFSİN minicik iradesi (İradeyi cüziyye).

Gelelim  K I S A  açıklamasına (Bugün kısa kesmek için özetliyorum).

Sonsuz nefs olduğunu düşünün (Öyle ya Küllişey’in sonsuz nefs gibidir). Her bir nefsi Allameicihan = Herşeyi bilen, düşünen ve tasavvur eden GİBİ düşünün…

Bizlerin/benim düşüneceğim herşey -ama herşey- zaten MİSAL ALEMİNDE var. Ne düşünürsem düşüneyim, O ZATEN ORADA  A L L A H  (El Musavvir) tarafından VAR EDİLMİŞTİ!

Ben/sen/biz/bizler/külli şey*in >>>>> ORADA VAR EDİLENİ düşünüyoruz. Ama yarın, ama bugün, ama dün…

HERŞEY (Toplam bilincin düşünebileceği tüm hayal/hologram) Tüm tasavvurlar, tüm aklımıza gelenler >>>> ORADA ZATEN VAR! Onları El Musavvir (Tasvir eden, tasavvur ettirten) ALLAH YARATTI!  Onları Allah yaratmasaydı, ZATEN BİZ DÜŞÜNEMEZDİK!

İyi ki yarattı! İyi ki Yaratan var! Düşünüyorum, o halde VAR’ım.

O mutlak düşünen ve mutlak var olan (ebedi-ezeli) BEN İSE minicik bir nefsim/faniyim/geçiciyim. YANİ uzun lafın kısası: “Alemlerin Rabbi olan Allah dilemedikçe, siz dileyemezsiniz!“demek istedim.

Hans von Aiberg, 31/08/2003 (181/01)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki CHAT’i (180) oku | 181 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

181-01-herseyi-yaratti-ki-dusunebiliyoruz

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar