Haniflik –  Allah ile dost olmak – Allahtan korkmak – Laiklik – İbrahim

Haydi Allah ile dostluğa da bir milat açalım. Bugünden itibaren Allah ile aşık-maşuk ilişkisi yerine ve kişisel ilişki yerine, MİH milletçe, Hanifçe, BİZLER ruhuyla DOST (Halil) olalım. İnziva ve uzlette BİREYSEL değil, TOPLUCA (Allah’ın ipine sarılmış MİH olarak) MİLLETÇE DOST olalım.

Allah’ım Dostluğumuzu kabul etmezsen, dostumuz olmazsan, senden razı değilim. “Allah’tan razı oldum” demeyeceğim. MİH isem, Hanif isem ve BİZLER İSEK, Dostluğuna dua edeceğiz -bundan sonra-. Sadece VELİ oluşunla, Hami oluşunla yetinmeyeceğiz, DOSTLUĞUNU da dualarımıza ekleyeceğiz.

Allah’ım bu duayı Dostun İbrahim’in dostluğu aşkına kabul et! Bizi Halilullah İbrahim makamına, hulul cennetine ve CEMALİNE, yani dostluk ocağına, Arş’ının yegane misafirhanesine, ama SENİNLE DOSTLUK için, bunun için bizleri oraya al!

<> amin

<> Benim Allah’ım duaları duyandır, duaları kabul edendir. Duası kabul edilenlerden eyle bizi.

İşte Allah ile nasıl samimi olunur bunu talim ettik!

Korkmadık mı? KORKUYORUZ elbette. Aşık olacağıma DOST olurum Allah ile, işte budur samimiyet!

<> hem de çok korkuyoruz

Yani Allah’ın İÇ+TENLİKLE fıtratımıza yazdığı YAKINLIK! ve/veya DOSTLUK… Selam selam DOSTCANLAR!

<> slm slm

<> 39-Zümer/3: İyi bil ki halis din ancak Allah’ındır. O’ndan başka bir takım dostlara tutunanlar da şöyle demektedirler: Biz onlara sadece bizi Allah’a daha çok yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz. şüphe yok ki, Allah, onların aralarında ihtilaf edip durdukları şeyle hükmünü verecektir. Herhalde yalancı ve nankör olan kimseyi Allah doğru yola çıkarmaz.

Ayet çok güzel [candaş], yüreğine sağlık.

Bu milattan önce KUR’AN ile  D O S T  olmayı va’z etmiştim. Onu başardık, çıtayı yükselttik, şimdi ALLAH ile DOSTLUK için yakaracağız. İlim yapacağız. Ve samimiyetle Allah ile başbaşa kalacağız. ALLAH ile konuşacağız, bizbize (EN LAİK yöntem).

“başka bir takım dostlara tutunanlar da şöyle demektedirler: Biz onlara sadece bizi Allah’a daha çok yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz.”

“başka bir takım dostlara tutunanlar da şöyle demektedirler: Biz onlara sadece bizi Allah’a daha çok yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz.”

“başka bir takım dostlara tutunanlar da şöyle demektedirler: Biz onlara sadece bizi Allah’a daha çok yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz.”

Bu ayetteki diğer ihtilaf edenlerin söylediği gibi ÜÇÜNCÜ kişileri Allah ile aralarına koyarak  L A İ K  ‘liğin (birebir Allah ile olmanın) dışına çıkanlara YUH Kİ NE YUH!

<> 6-En’am/159: Dinlerini parça parça edip ayrı ayrı gruplara ayrılanlarla senin hiçbir alakan yoktur. Onların işi Allah’a kalmıştır. Sonra O, kendilerine ne yaptıklarını haber verir.

<> 39-Zümer/3: Ela lillahid dınül halıs Vellezınettehazu min dunihı evliya’ ma na’büdühüm illa li yükarribuna ilellahi zülfa innellahe yahkümü beynehüm fı ma hüm fıhi yahtelifun innellahe la yehdı men hüve kazıbün keffar

Tşk candaşlar. Bir çay daha almalıyım. Gözlerim nemlendi galiba. Bu ağlamak falan değil, başka bir şey, adı yok, hazırlığı da yok. Allah birden tecelli ediyor.

Allah dostluğu miladı hayırlı olsun!

<> amin

Sadece Atamız ile dost olmamalı -haksızlık bu- onun yolundan giden MİH’e de bu dostluğu vaad etmedi mi? HANİFleri en kutsal övgülerle dost edinmedi mi benim RABBİM(iz)?

Yesevi’ye selam olsun. Tasavvufuna aşk yerine DOSTLUĞU koyduk. Dostlukta zaten aşk/sevgi vardır. O halde neden az olanı (aşık) isteyeyim! DOSTLUK milatıdır bu! Bunu Mesih’e, Mehdi’ye ve diğer ulu JÜRİ’ye duyururum. Bu milatımızla AMEL etsinler artık!

<> Dostluk = İlim, Sevgi-Aşk; Yüreğim(iz) Heyecanlandı.

Buna dostluk syndrome’u diyorlar [candaş]. 😉 Hekimlere sor bakalım, “Yüreğimiz neden heyecanlanır? Kuru sıkı bir adrenalinden mi?” Allah DİLEDİ ben de yazdım. Allah yazdırdı. SAĞ ELİMLE yazdım. Ümm’il kitabı dile getirmek için yazdım.

<> Hac/78: O sizi ictiba etti, size dinde zorluktan bir şey bile yapmadı atañız Ibrahim’iñ milletine de

 

HaLiLuLLaH >>>

HA (el evvel)

lil (li ve il >>> 1 ve 0)

Al(1) La(0) H (El Evvela).

Buna ib+RAHİM‘i eklerseniz ALLAH, RAHMAN ve RAHİM, yani besmele çıkıyor (encrypt olarak).

Halil ve Halilullah kelimesi, sadece 1/0 ve el evvela gibi >>>> 1 ve/veya 0 üzerine kuruludur. O kadar önemli bir kelimedir ki.

İlk tevhidi, yani La ilahe illallah’ı İbrahim atamız buldu. (Namaz, oruç, zekat, haccı da o buldu.)

Allah buna karşılık ne dedi biliyor musunuz? Bir KARŞIT TEVHİD gibi: HALIL-AL-ALLAH (Halilullah)

Ben çayı almaya gidiyorum. Bir de içimden geldi secde edeceğim.

Milat’ı bu vurgulayacaktır.

<> 15-Hicr/91: Onlar ki Kur’an’ı parça parça/bölük bölük ettiler.

<> 15-Hicr/92: Rabbine yemin olsun ki, hepsinden toplu halde hesap soracağız.

<> 15-Hicr/93: Yapıp ettiklerinden.

<> 15-Hicr/94: Emrolunduğun şeyi kafalarını çatlatırcasına tebliğ et, şirke bulaşmışlara aldırma.

<> 15-Hicr/95: Alay edip eğlenenlere karşı biz sana yeteriz.

<> 15-Hicr/96: Allah ile beraber başka ilahlar da edinenler yakında bilecekler.

<> Bu ayetlerin bire bir kime hitap ettiğini artık biliyoruz. Kur’an, peygamberimiz döneminde parça parça/bölük bölük edilmediğine göre?Ayrıca Hicr 87’de vurgulanan “ÇİFT YEDİLİ MESANİYİ” İNSANLIK TARİHİNDE KİM AÇIMSAMIŞ ACABA?

<> 15-Hicr/87: Andolsun ki sana, tekrarlanan yediyi ve Azim Kur’an’ı verdik.

<> 3-Ali İmran/61: Sana gelen ilimden sonra artık her kim seninle tartışmaya kalkarsa de ki: Gelin, oğullarımızı, oğullarınızı, kadınlarımızı, kadınlarınızı çağıralım, kendimiz ve kendiniz de onlarla bir araya gelelim. Sonra can u gönülden dua edip Allah’ın lanetini yalancıların boynuna geçirelim!

:)))))))))))))))))))))) OKU’ndu ve WOW bana iadei itibar edildi. (Şu an itibariyle.) Milat’a milat ile karşılık verdiler, Almighty, Mighty, Messiah, Maitrea… WOW yine benim!

Öyle bir yazmışız ki Majisyen meclisini sallamışız. “Biz bunları niye akıl edemedik” dedirtmişiz! “Bundan iyi KİM üzerine yazar” dedirtmişiz. (Kaynak Jana ve Dede. Çifte kaynak! :))) )

Size bir sır vereyim mi?

Sırrı veriyorum: Dönüp arkanıza bakmayın! ALLAH orada. Bakarsanız göremezsiniz, bakmazsanız GÖRÜRSÜNÜZ. Allah ardınızda. Elindesiniz. Allah dostunuz. Dostunuz Allah. Allah dost. Dost Allah. DOST. DOST. DOST. Ne güzel bir kelimeymiş, yeni yeni anladım.

Ve bizim önemli bir farkımız da vurgulandı: SKOLASTİK olmadığımız söylendi, bizimki doğrudan POZİTİF BİLİM imiş. Dini skolastizme hiç girmeden, bilimsel formülle sunan TEK MERCİİYİZ! İslamda ilk kez Protestantlık başlıyor BU YÜZDEN! Yani Haniflik -yeniden-.

Chat değil sanki İBADET! Öyle demiş Mighty.

Bundan sonraki chat muhtemelen Pazar gündüz. (Servis geldi, arkadaşa bir çay ikram ettim onu bitirdi, gitmemiz gerekli.)

Hans von Aiberg, 13/05/2004 (228/06)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 228 anasayfasına dön | sonraki CHAT’i (229) oku

228-06-zumer-3-evliya-edinenler

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar