Kafirun suresi – Din – Haniflerin özellikleri – Sonu -un ile biten sureler – Kafir müslümanlar

SİZİN dininiz SİZE ama dikkat BENİM DİNİM BANA dedirtiyor Resulullah’a…

Arapça’nın gelişine gramerine, oradaki meramın akışına tek bir istisna var: Bizim dinimiz bize değil! Benim DİNİM BANA… Bu inceliği fark ettiniz mi? Oysa benim dinim BİZE demeliydi… (Bu incelik Türkçe mealden pek anlaşılmasa da Arapça bilenler demek istediğimi hemen anlamışlardır.)

Bu demektir ki, “Ne kadar müslüman varsa o kadar da islam DİN’i vardır”….

Bir tek ve bir tek “BİZİM DİNİMİZ BİZE” diyecek bir topluluk vardır: Onlar bir istisnadır. Bir millettir. İbrahim’in milletidir…

Hanif atbaşı-yarışmadan-yardımlaşarak bir rally gibi paylaşarak gider… Hanifler zaten ÖNE geçmişlerdir. (Mukarrebun öne geçmek demektir.)

Hanifler arasında ASLA daha da öne geçeceğim savaşı yoktur.

Benim bilgim sizindir. Kazancım da sizindir. Hans Aiberg de sizindir.

Doğru hedefi gösterirken “Önde” değil, en gerideyim, orayı işaret ediyorum ve “Ta orada mukarebun hedefte buluşalım” [diyorum]. Uzak bir hedef gösterirken en önünüzde değil en gerinizdeyim.

Bir Hanif tüm hanifler adına rahatlıkla “BİZİM dinimiz de BİZE” diyebilir, Allah ruhsat vermiştir. Ama bir Hanif müslümanlar adına bunu söyleyemez. Herkesin dini kendinedir…

Sonu “un” ile biten sureler müslümanları eleştiren surelerdir. Maun’u hatırlayacaksınız… Bir daha yazmam gereksiz…

Maun kendi dinini Hadisler ile yalanlayan, yetimin başını okşamayan, kıldığı namazdan haberi olmayan vb.dir. Yani müslümanlara indirilmiş bir suredir. Hedef olarak Müslümanlar yergi görmektedir.

Bu türlü surelerin en başındaki de Kafirun suresidir.

<S> Muminun, munafikun da un’la bitiyor.

Bize “Kafirler=Ecnebiler” diye yutturulduğundan, [S]’nin de söylediği surelerde olduğu gibi KAFİRUN da  M Ü S L Ü M A N L A R A  indirilmiştir.

İşin talihsiz yanı şu: Müslümanlardan BİR GRUP KAFİR olarak nitelendiriliyor. Onun karşısındakilere “De ki  ey Kafirler…” diye bir hitap tarzı getirilmiş. “Ben sizin taptığınıza tapmam siz de benim taptığıma”…

Oysa iki taraf da bir tek ALLAH‘a inanıyor… Sonra da diyor ki: “SİZİN dininiz SİZE, benim dinim de bana…”

(Bizim dinimiz de bize olmalıydı)

DİN KİŞİSELDİR. ALLAH ile KULU arasındadır.

Ali İmran 116’dan 120 arasındaki ayetleri anımsadınız mı? Orada da MÜSLÜMANLAR arası bir SAVAŞ, bir SİNİR HARBİ YAZILIYDI… Hatırlarsanız…

Allah’ın “Kafir” diye niteledikleri Yani Kafirun suresinin muhatapları Hristiyan ya da Yahudiler değil. (Kur’an onlar için Ehli Kitab Kafir diyor.) Bu kafirler BİZİM YERLİ KAFİRLER.

-devam edecek-

Hans von Aiberg, 26/12/2001 (037/03)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 037 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

037-03-kafir-muslumanlar

Yorumlar