Kafir müslümanlar – 7 ve Ali İmran suresi – Muhkem ve Müteşabih ayetler

Hiç tahmin ediyor muydunuz, Kafirun suresinin ne Mekkeli müşriklere ne de ehli kitab kafirlere gelmediğini… MEKKE’nin tamamı müslüman olduktan yıllar sonra geliyor… Bilmem anlatabildim mi?

Üstelik artık o bölgede Yahudi ve Nasrani de kalmıyor. (Kaçıyorlar)

<> evet

Bu KAFİRLER kimdir acaba?

<> müslümanlar

Ali İmran suresi bir Kategori suresidir. Onun içinde 104-110-114 gibi 116 ve 100 gibi Masonlaşmışlar. Ali İmran suresi 7-14 ayetleri üzerine kuruludur. Mesela 7. ayeti yazabilir misiniz?

<> 3-Ali İmran/7: Kitabı sana indiren O’dur. Onun ayetlerinden bir kısmı muhkemlerdir ki, onlar Kitabın anasıdır. Diğer ayetlerse müteşabihdirler. Şu var ki, kalplerinde bir eğrilik ve bozukluk bulunanlar, fitne aramak, onun yorumuna öncelik tanımak için Kitabın sadece müteşabih kısmının ardına düşerler. Onun tevilini ise bir Allah bilir, bir de ilimde derinleşmiş olanlar. Bunlar, “Ona inandık, hepsi Rabbimizin katındandır” derler. Gönül ve akıl sahiplerinden başkası düşünemez.

Yani herkesin bildiği Muhkem ayetlere bir örnek: “Yalan söylemeyin”, “Domuz eti yemeyin” gibi…

Diğer ayetlerse müteşabihdirler. Teşbihlidir. Bunlar iki bölümlüdür:

1. Asal olanlar:

Bir örnek Kehf suresinde Allah Resulüne “Sen bunun ardına düşme…” diye çıkışıyor. (Ashabı Kehf’in sayılarının tartışılmasına kızıyor Allah)

Bu Asal Müteşabih ayetleri muğlak olarak dini sömürenler daima kullanmışlardır. Bunlar ile insanlar imtihan olur. (Fitne) Örneğin 19 fitnesi gibi. (Müddesir suresini anımsayınız. 19 ASAL sayısının insanların nasıl başını yediğini ve Sekar’a yolladığını hatırlayınız.)

Müteşabih ayetlerin ASAL olanının ikincisi ise MİSAL’dir.

2. Misal:

Bunlar da müteşabih’tir. Ama orada MİSAL verildiği anda TOP ALLAH’ın El-Alim isminden Kullarından Alim olanlara ikram ediliyor…

Hatırlayınız bir Nur suresini (Nur-35) nasıl açmıştık ve daha üçte birine bile gelememiştik.

Yani oraya hangi kelimeyi seçip korsan, onun yerine geçmektedir.

Allah göklerin (Melek) ve Yerin (Süflilerin Şeytan) Nuru’dur. (Elektrik de öyle değil miydi: Faz ve toprak demiştik)

-devam edecek-

Hans von Aiberg, 26/12/2001 (037/05)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 037 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

037-05-kuran-muhkem-mutesabih-ayetler

Yorumlar