Mutmain/Tatmin/İkna olmak – Kur’an’ın şakası yoktur

Mutmain oldun mu?

<> Evet dr, helaliniz var

Bu çok önemli. Kur’an’ın şakası yoktur, ilim kitabıdır. İlim ise Mutmain olmakla yani AKLİ iknayla mümkündür. Aklın yolu birdir. Akıl kendini kendisiyle ikna eder. Aklın ikna olma sürecine de BİLİMSEL çabalar deniyor. Akıl kendini akıl ile ikna eder ki bu işleme Mutmainlik diyoruz.

Mutmain olmayan beri gelsin. Çünkü bilim mutmain olmak üzerine kuruludur. Bin kez de olsa anlatırım. Mutmainlik için canım feda…

Bu kelimenin önemini Hz. İbrahim belirlemiştir. (Her Hanif de İbrahim milletinden olduğundan, MUTMAİN olmak zorundadır.)

Bu konudaki ayeti hatırlıyor musunuz? Hz. İbrahim babamız, Allah’a “Sana İMAN EDİYORUM, ama Kalbimi MUTMAİN et” diyor. Bu çok önemli. Biz de İbrahim’cikleriz.

[] Bakara/260: İbrahim demişti ki: Rabbim, ölüleri nasıl dirilttiğini bana göster. Dedi ki: Yoksa inanmadın mı? Dedi ki: İnandım, fakat kalbimin mutmain olması için. Dedi ki: O halde kuştan dört edin. Onları kendine alıştır. Sonra her dağa onlardan bir parça koy. Sonra onları çağır. Koşarak sana gelir. Bil ki şüphesiz Allah, Aziz’dir, Hakim’dir.

-devam edecek-

Hans von Aiberg, 01/02/2002 (054/14)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 054 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

054-14-kuran-saka-degil-mutmainlik

Yorumlar