Gerçek namaz nasıl kılınır-2 – Vakitler – Namazda amin denir mi

[] Bir katılımcı Tarık suresini yapıştırdı

Sanırım Tarık’a ve zaman yolculuğuna ara verilecek. Çünkü tüm özellerden bana KUR’ANDAKİ NAMAZ soruluyor. Nasıl kılınacağı vb. Sanırım bir düzine arkadaşımız da namaza başlamak istiyor “Bu kadar kolay mıydı yahu” diye yazanlar var.

<> Sitede bunlar var dr

Bunların nüanslarını soruyorlar.

Biz o zaman basitçe anlatalım:

Sabahtan öğlene kadar olan namazın adı SABAH namazı. Öğlenden akşama olan namazın adı ÖĞLEN namazıdır. Bunlara niyet edeceksiniz. Bir de tüm gece için “GECE” namazı var.

(Akşam ve yatsı diye sakın ayırmayın!) (Yatsı ve ikindi namazı Kur’an’da yoktur. Vardır diyen Dinden çıkar, Kur’an’ı inkar etmiş olur.)

Niyet ardından İLK tekbir (Allahuekber)

sonra Euzü besmele ve bir ayet (Alak ya da Fatiha vb.)

Fatiha okudunuz ise ve namazda iseniz asla (hele sesli) AMİN demeyiniz. Amin denen fatiha, NAMAZ içinde değil dışında mesela şimdi şu an ben okuyorum ve amin diyorum (Gerçekten okudum) Ama namaz içinde okuyorsam AMİN diyemem.

Amin ayetten değildir namazı bozar Kıraat şartına terstir.

Tabii en başta Sübhaneke de okunmayacak.

(Namaz bitince okuyunuz. Ben bile okuyorum. NAMAZ İÇİNDE  O L M A Z .)

-devam edecek-

Hans von Aiberg, 13/02/2002 (059/09)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 059 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

059-09-namaz-vakit-amin

Yorumlar