İslam’ın bozulması ve Mezhepler

Şimdiki konu 4 mezheb. İkisi Muaviye’ninki, İkisi de mezheb olmayan mezheb diye kendilerini arada kaynatmak isteyen Yezidilerin yutturmacası.

Hanife ve Malik MEZHEB KURMADILAR. Hatta ölümden sonra adlarına mezheb kurulduğunu bilselerdi HİÇ BİR KİTAP YAYINLAMAZLARDI.

Kısacası dostlar, bu dört mezheb olayına DÖRT KIRMIZI KART gösteriyorum. Yerine  H A N İ F  (En güzel din) öneriyorum.

Bugünkü maçta iki kırmızı kart haklıydı (Mezhebler dışarı) İkisi de sert karar idi. (Hanefi ve Maliki)

 

<z> 30-Rum/30: O halde sen yüzünü bir hanif olarak dine, Allah’ın insanları üzerine yarattığı fıtrata çevir. Allah’ın yaratışında değiştirme olmaz. Doğru ve eskimez din işte budur. Fakat insanların çoğu bilmiyor.

<z> 30-Rum/31: O’na yönelmiş kişiler olarak O’ndan korkun. Namazı kılın ve sakın şirke sapanlardan olmayın.

<z> 30-Rum/32: Onlardan ki, dinlerini parçalayıp fırkalar haline geldiler. Her fırka kendi elindekiyle sevinip övünür.

[] 3-Ali İmran/103: Hep birlikte Allah’ın ipine (kitabına, dinine) sımsıkı sarılın. Parçalanıp ayrılmayın. Allah’ın üzerinizdeki nimetini düşünün. Hani siz birbirinize düşmanlar idiniz de, O, kalplerinizi birleştirmişti. İşte O’nun (bu) nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi O kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki, doğru yola eresiniz.

Sağol [Z]. Kum saati gibi sonsuz ol. ;))

<z> 🙂

-devam edecek-

Hans von Aiberg, 16/02/2002 (060/20)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 060 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

060-20-mezhepler-dini-parcalayanlar-haniflik

Yorumlar