Vacib nedir – Peygambere has işler – Kurban kesmek – Vacib ve Farz

Resulullah’ın kıldığı ve sadece ona ait namazı bugün VİTİR adıyla kılıyorlar. Resulullah’ın Kunut adlı dualarını da bu namazın içine alıyorlar. Oysa bunları Resulullah sadece kendine ait olan bu namazdan çıkınca ve ayakta ederdi, sonra da mescidi ya da seccadeyi terk ederdi.

<> bu teheccüd namazı değil mi hocam

Hayır, bu haced namazı değil. Kunut/Vitir namazı!!!!

Haced namazı bizim şu anda DİLEDİĞİMİZ KADAR KILDIĞIMIZ iki rekatta bir selam verip istediğimiz kadar kıldığımız DİLEK kipine giren namazın arapça adı.

Vitir VACİB yanlış kelime!

Kurban kesmek ne farz ne VACİB (Vecibe)dir. Eğer onu  A D A K  edersen VACİB olur ve kesmek zorundasın.

(Kesmemeye yoksulluk engeldir, yoksul olan ve durumu bozulan kurbanı erteleyebilir. Ya da takside bağlar.)

Taksit işi şu: Bir kurban diyelim ki 300 milyon lira olsun. Durumun bozuk ve kesemedin. Bunu VAR OLAN gücün kadar taksitlendirerek, mesela bir yoksula, bir öğrenciye, bir acize veya ağaç dikmeye HARÇLIK olarak kullanabilirsin. Ta ki o 300 milyon ödenene kadar bu taksidi VECİBE olarak yerine getirirsin.

Borca hayvan kesilmez. Borca Hacca gidilmez vb. bilirsiniz…

-devam edecek-

Hans von Aiberg, 10/03/2002 (067/15)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 067 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

067-15-farz-vacip-vitir-kurban

Yorumlar