Boş cümle – Yesevi – Kalubela – İbrahim – Yahya – Hızır

BOŞ CÜMLE… Bunu matematikte belki okudunuz ama, ne kadar önemli? Önemini anlayan YESEVİ‘den söz etmiştim: Dünya hayatının bomboş (cümle) olduğunu, boş-tümce, boş-küme, EMPTY SET olduğunu söylüyor.

Yesevi’yi sevmemiz gerektiğini, onun bir ucundan Hanifliği neredeyse yakaladığını, fakat beş vakit namaz yerine daha az kıldığı için, sünnetleri terkettiği için RAFİZİ diye dışlandığını yazmıştım. Alevi sanıldığını!

Bu felsefeyi (hologram/hayal) en iyi anlatanlar da bizden: Cantor, Hilbert kümeler teoremi için çok uğraştılar onca muarızlarına rağmen.

Elcabir SIFIR’ı icat edip diğer 9 sayının yanına koydu. Böylece ondalık artışları veya ondalık kesirleri bulmuş oldu (ALGEBRA=CEBİR=EL CABİR) İşte bu isimler bilimi bilim yaptılar -anlayana-.

Bu bir din değil, mezheb değil, tarikat değil dedim. Bu HANİFLİK, yani insanın mayasının KALUBELA‘da yaratıldığı FITRAT! O fıtratın tohumunu Kalu bela’da taşıyanın adı İBRAHİM as. idi. Sonsuz şey içinde SONSUZDA-bir ihtimalle İBRAHİM fıtratı üzerine DİN seçildi. O diğer nefsler gibi (biri de ben) BOŞ CÜMLE olarak davranmadı.

BEN SİZİN RABBİNİZ DEĞİL MİYİM” sorusuna “EVET DİYEN” ve bir tür “Kifaye” ile hepimizin sözcülüğünü yapan İBRAHİM atamızdır. Farzı ayn ile kifaye farkını biliyorsunuz. Herkesin sözcüsü İbrahim as. Allah’ın dostu oldu. (Zaman yok. Olmuş idi/oldu/olacak idi/olacak vb. hepsi AN‘dır).

Geniş zaman ile İbrahim as. ALLAH‘ın HER AN dostudur. İbrahim’e “ÖĞRETMESİNİ” istedi, bir grup bu öğretmenin peşinden gitti (İbrahim milleti). İdris DERS verdi. İdris as. İbrahim’in ardından ayrılan İKİNCİ nokta(şey)nın adıdır…

Allah sonra tüm ELÇİ-şeyleri topladı. Misak Meclisi (Üçler meclisi) Yahya’nın da İbrahim ve İdris’e katılımıyla kuruldu. İbrahim ölümlü olacaktı, ama İdris ve Yahya ÖLÜMSÜZ olacaklardı. İdris “Ölmeden ölmenin” sırrını YAHYA‘ya verdi.

Yani İbrahim as.a iltimas edilmemek için, ve illa ki, Rabbine ÖLÜM ile rücu etmek isteyeCEĞİ için HAYAT hakkı, İdris’e verildi. İdris de bunu YAHYA’ya verirken “Dirilik hakkı o şey İKİ EL tarafından paylaşılınca, ikisi de ölümsüz oldular.

İbrahim ölecekti ama geriye İKİ diri bırakacaktı. O halde ÜÇLER meclisine bir diri daha gerekiyordu. O İdris gibi BİLİM; İbrahim gibi RAHMET ve Yahya gibi DİRİLİK alacak biriydi.

Rabbine giden Asansöre bindiğinde “sonsuz x sonsuz kare matris + holografik hafıza içeren KÜBİK matrix LEVHİ MAHFUZ‘a kadar tırmanmıştı. Onu evrende gören İLK VE SON  y a r a t ı k  idi.

Böylece Hızır’ın başlangıcına kadar gelmiştik. Hatırlatmak için bir daha kah yazıp kah copy paste ettim.

<> 18-Kehf/65: Orada, KULLARIMIZDAN öyle bir KUL buldular ki, biz ona indimizden bir RAHMET vermiş, lütfumuzdan (LEDÜN na) bir İLİM öğretmiştik.

<> 9-Tevbe/128: Andolsun size, içinizden sıkıntıya düşmeniz onun gücüne giden, size pek düşkün, müminlere şefkatli ve esirgeyici olan bir elçi gelmiştir.

<> 3-Ali İmran/81: Hani Allah peygamberlerden ‘kesin bir söz (misak)’ almıştı: “Andolsun size Kitap ve hikmetten verip sonra size beraberinizdekini doğrulayan bir elçi geldiğinde, ona kesin olarak iman edecek ve ona yardımda bulunacaksınız.” Demişti ki: “Bunu ikrar ettiniz ve bu ağır yükümü aldınız mı?” Onlar: “İkrar ettik” demişlerdi de “Öyleyse şahid olun, ben de sizinle birlikte şahid olanlardanım,” demişti.

Sağol [candaş]. Burada tüm müfessirler, sözü edilen MİSAK peygamberinin İLLA ki Hz Muhammed ss efendimiz olduğunu ve Tunceli Alevileri de Ali as. olduğunu yazıyorlar. Sizce de bu ilk bakışta efendimiz gibi duruyor mu? Samimiyetle yanıt ve yorum bekliyorum. Top sizde.

<> İyi de peygamberimiz vefat etti; ayette anlatılan kimse sağ; olur değil.

Evet, o kişi SAĞ! Bu birinci delil! 🙂

<> İlk önce nebi+LER yazılı ayette; sonra rasul! Resulullah SS nebi+LER içinde.

<> hatemul enbiya deniyor, ve tüm nebilere misak aldırttık diyor ve şahit nebiler dışında şahıs

Evet bu kişi NEBİ (elçi) değil ama  R A S U L !  Zaten Hızır için de “Peygamber idi” denmiyor! (Zülkarneyn, Lokman, Üzeyr, Hızır peygamber değillerdir).

<> Nebi değil

Evet [candaş] bu da doğru! 🙂

<> Tevbe-128deki kimse hala sağ, oysa peygamberimiz vefat etti.

<> “Hani Allah NEBİLERDEN ‘kesin bir söz (misak)’ almıştı: Andolsun size Kitap ve hikmetten verip sonra size beraberinizdekini doğrulayan bir RASUL geldiğinde.”

<> Kur’an’ı da doğrulayacak bir RASUL..

Evet, NEBİLER‘den (ki son nebi vefat eden Efendimizdir), sonra bir Rasul (resul değil/RASUL), mesela Mehdi RASUL (Mehdi Nebi veya Mehdi Resul değil) RASUL!

Hans von Aiberg, 09/09/2003 (185/09)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 185 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

185-09-different-hi

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar