Haniflik – İbrahim Milleti – Allahtan razı olmak – Mutmainlik – Selam selam

Evet… İbrahim atamız hoşnut olsun, onun BELİRLEDİĞİ ve Allah’ın onayladığı sonra 7bin yıldır unutulan o DİN 26 AĞUSTOS gününde iki yıl önce BAĞRIMIZDAN yeryüzü sürgünü gibi başını çıkardı.

Ve bir gün Dünya nüfusu kadar Müslüman oluşan bir gün gelecek ki, o gün NASR suresinin tamamı gerçekleşecek!

Resulullah aşkına o ayeti yazınız. Allah’ımız o son ayet ile Resulullah’a olacakları müjdeledi. Akın akın Müslüman olacakları müjdeledi.

<> Nasr/1: Allah’ın yardımı ve fetih geldiğinde,

<> Nasr/2: Ve insanların dalga dalga Allah’ın dinine girdiklerini gördüğünde,

<> Nasr/3: Rabbini överek tesbih et, O’ndan bağışlanmanı dile, çünkü O, tevbeleri çok kabul edendir.

 

İŞTE BUNLARDAN BİRİLERİ de  s i z l e r s i n i z  ! BEN dahil! Akın akın geldik!

<> Bugün kafirler dininizi söndürebilmekten ümitlerini kestiler; onlardan korkmayın, yalnız benden korkun! İşte bugün dininizi kemale erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve size din olarak müslümanlığa razı oldum.

Ben de Allah’tan razı oldum! Çünkü ben HANİF’im! Allah RAZI olduysa, müslümanlardan HANİF MÜSLÜMANIN bir alacağı var: O da Allah’dan razı (hoşnutluk) olmak! Allah Müslüman’dan RAZI, fakat HANİF müslüman da KARŞILIK olarak ALLAH‘dan razı!

Allah’ımız bize sordu: “Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” Evet Ya Rabbi dedik! Allah bundan RAZI oldu.

Sıra bize gelmişti: Allah’ımıza İbrahim atamız sordu:

İyi de biraz mutmain olmak isterim. Körü körüne değil.

Allah -ki daha yaratmadan önce soracağı soruyu da bilendi- İbrahim’e “Yoksa benim Rabb/Mabudun oluşumdan RAZI değil misin?” “Başka bir Rabb’dan mı daha RAZI olurdun?”

Özgür irade odur ki, RABBİNİ de kendi seçendir. Ama ÖZGÜN bir irade var: RABBİMİZ özgündür BİR TEK tanedir. İbrahim veya senin benim BAŞKACA bir ALLAH seçme şansımız yok. Bu insanın hep kaderidir.

Adem ve Havva BİRBİRİNDEN başka birini seçmek şansına sahip değillerdi. Adem babamız Havva anamızın üzerine Kuma alamazdı! Havva anamız da Adem’i başka bir erkekle aldatamazdı.

ÖZGÜR iradenizi engelleyen şudur: ÖZGÜN varlıklar… ALLAH TEK. Başka şansın yok. Havva da tek Adem de tek!

İbrahim atamız ÖZGÜR İRADESİYLE ÖZGÜN’ü seçti.

Yani “Olmayana ergi metoduyla” -if/eğer- birden fazla tanrı olsaydı beni hangisi MUTMAİN ederdi?

Yanıtı İbrahim buldu: “Sonsuz tane tanrı da olsa, burada DEĞERLENDİRMEYİ yapacak olan BENİM (bilincim/tercihim) olup, ben seni seçtim.  M U T M A İ N  oldum” dedi.

Allah da İbrahim’i dost edindi. Ona hem Halillullah, hem Halilürrahman dedi!

Resulullah efendimize selatüsselam var da İbrahim atamıza neden yok? (Onun salata ihtiyacı yok o Allah dostu zaten.) Demek ki Selat yerine >>> SELAM diyeceksiniz. Selatüsselam yerine SELAMEN SELAME diyeceksiniz!

İbrahim atamız ALLAH’ın tek dostudur. (Resulullah değil) Onun selatüsselama ihtiyacı yok. SELAM SELAM demeniz yeterlidir. O sabıkun’da Makamı İbrahim’i tutmuştur.

Ama daha sabıkun altındaki en yüksek nokta olan Makamı Mahmud’a Resulullah efendimizin YERLEŞTİĞİ Kur’an’da BEYAN edilmemiştir. (Umulmaktadır sadece)

Onun için Resulullah’a SELAT >>> DUA ediyorsunuz ve + selam diyorsunuz. Ama ataların atası İbrahim atamız’ın SALAT’ınıza ihtiyacı yok. O’nun bulunduğu yer Vakıa-25 koordinatı ve adresidir.

<> Vakıa/25: Orada boş bir söz ve günaha sokan bir laf işitmezler.

Evet, BİZLER burada BOŞ bir söz ettik mi? Sizlere maaşlı imamlarınız gibi bomboş söz eden oldu mu? Hiç onlar gibi sizi GÜNAHA sokacak bir tek satır -değil- HARF yazdım mı?

<> hayır

<> Vakıa/26: Tek işittikleri söz: “Selam, selam!”

Sizlere İLK günden beri SELAM SELAM demedim mi?

Bu benim fıtratımdı. Mayam sizi de tuttu!

Allah’a ensar ve muhacir gibi (104 ve 114) koştuk, ensar ve muhacir olarak buluştuk. O halde sadece ALLAH BİZDEN RAZI olmamalı. Sizler de Allah’tan razı mısınız?

<> evet

BAŞKA bir Allah    d   a   h   a    mı isterdiniz? O zaman siz Allah olurdunuz.

İşte ÖZGÜR irade’nin ÖZGÜN irade karşısındaki durumu. Sadece biri değil; ötekisi de MEMNUN/RAZI/HOŞNUT olmalı. Rabbim böyle buyurdu…

<> Maide/119: Allah buyurdu: “Özü-özü doğru olanlara, doğruluklarının yarar sağlayacağı gün budur. Altlarından ırmaklar akan cennetler var onlar için. Sonsuza dek kalacaklardır orada.” Allah onlardan razı olmuştur onlar da Allahtan razı olmuşlardır. İşte budur büyük kurtuluş.

Allah büyük kurtuluşumuzu onaylasın -amin.

<> amin

Beş saattir aranızdaydım. Şimdi DİĞERlerini de unutmayalım. (Zigzag). Onlara yarım saat sonra dönüp TSİ (size göre 23.00)e kadar chat yapacağız. Sonra yeniden sizlere döneceğim, Allah inşaa ederse candaşlar.

<> Allah inşaa

Geronimoo gider.

<> teşekkür ederiz hocam

<> iyi günler

<> slm slm Allah yardımcınız olsun

Umarım ZigZag’ın chat’i uzamaz ve sizin hakkınıza tecavüz etmez. Elimden geleni yapacağım. Allah yardımcımızdır. Hoşkalın. Dostkalın.

<> bye bye

<> selam selam

Hans von Aiberg, 28/09/2003 (193/11)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 193 anasayfasına dön | sonraki CHAT’i (194) oku

193-11-vakia-25-26-selam-selam

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar