Nikotin – Beyni örten maddeler – İçki uyuşturucu vb. – Yarar-zarar dengesi – Sarhoşken namaz yasağı – Haram-Günah-İsm farkı

<> Sigaranın düşünmeye olumsuz bir etkisi var mı?

 

Nikotin’den nikotinamid bile yapılıyor ki kalbin en önemli ilaçlarından biridir. Trinitrin gibi kalp yetmezliğine karşı önemli bir ilk müdahaledir.

Nikotin, Cafein, Tein, Etil Alkol, bunların (Ve Allah korusun ötesindeki dröglerin) mutlaka bir zihin açıklığı etkisi vardır.

Ama ayetteki “Yararları olmakla birlikte zararına kayarsak” pislik (Toksik) haline geliyor.

Ayette “Şeytan pisliğidir” diyor ya, bunun anlamı şu: Alkolik olanın ya da uyuşturucu bağımlısının beyin hücrelerinin katliamı sürerse, yani yenilenmeden yerine yeni kotsinler gelirse, denge bozulur.

Ölen beyin hücrelerinin kıyımında şeytani halüsinasyonlar görmeye başlarız. Bunlar çok korkutucu ve karabasanlarla dolu ve hatta grotesk tiplerdir.

<> Beyin nöronları çoğalmaz mı?

Önemli olan nöron aksiyon [akson] dendrid vb. değil. Beyin hücrelerinin katliamı… (Tiryakilik budur zaten)

Karaciğerden örnek verirsek, karaciğer kendini uyku süreci içinde ve bir günde YENİLİYOR… Ama biz sürekli içiyorsak buna zaman bulamaz. (Sonu ta siroz’a giden bir ölümcül serüven başlar.)

Yani delik büyük-yama küçük olunca kapatamıyor karaciğer ya da beyin hücreleri…

Karaciğer “Şeytani” hayalleri göstermez ama, beyindeki “Yenilenmeme” işte o tam bir felaket.

Gerçekten ayet “Şeytan pisliği” diyerek bu karabasan hayallerini vurgulamıştır ama bir yandan da “FAYDASI VARDIR” demiştir. “HARAM” dememiştir. (İsm=Haram değil, uzak durun, kaçının demek. Hurrama=Haram kelimesini buraya yükleyen emevidir.)

Domuz eti kesinkes haramdır öyle yazmıştır. Fakat içki için “Haram” demediği gibi üstüne üstlük SAKİR=SARHOŞ halde iken namaza dumayın diyor ayet… İÇKİLİYKEN DURULABİLİR demektir bu… Ama sarhoşken “Kaçının” demektedir…

Eğer Hanif isek, KUR’AN ne yazıyorsa ONU sıdk-Sadakatle en yüce doğrulukla söylemek zorundayız bunda alınacak gücenecek hiç bir şey yok..

Ben bile içiyorum ve hatta bazen bir kurtarıcı oluyor… Yoğun bir günün yoğun bir gecesinden çıkınca bir duble içkiyle rahatlıyorum.

Afganistanlı ise ağzına içkinin damlasını sürmüyor ama başta kokain olmak üzere Esrar, Marihuana ve benzeri “Ot”ları 7 yaşındaki çocuklara veriyorlar, bir yaşındaki bebek ağladığında Haşhaş ile uyutuyorlar. Ama Hamır=Şarap diye tercüme ettikleri o kelime gereği DAMLA içki ağızlarına girmiyor. Zaten Afganlı’nın kafası sürekli haşhaşinler/esrarkeş dervişler gibi sürekli SAKİR’dir. Şarap onlara vız gelir.

<> Yemen-Libya başta olmak üzere Fas-Tunus-Mısır-İran esrar kullanımı çok yüksek

Kandehar dünya KOKAİN merkezidir. O gelirden kuzey ittifakı ve Jirga reisleri de vazgeçemez… ABD falan da denetlemez. (Tam tersine halkının o sevkiyata ihtiyacı var.)

<> Cunah ile ithm arasındaki fark nedir?

 

İsm şudur: “TERAZİ” kurulur. İki kefe vardır. Biri Müfid (Faideli, yararlı), diğeri ise Muziyan (ya da Mudarar. Kelime kökleri Ziyan ve Zarar ile aynı.)

Bu denge korunursa HİÇ BİR vebali yoktur. İstersen 100 promili götür… Ammmaaaaaa SAKİR olursan (Yani terazinin ibresi zarara kayarsa) bu İSM (ithm diye yazdığın) dolayısıyla bu harama değil CUNAH’a girer.

<> Günah

-devam edecek-

Hans von Aiberg, 09/12/2001 (031/10)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 031 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

031-10-hamir-terazi

Yorumlar