Dilbilim – Turanca – Eskimolar – Kangal köpeğinin kökeni – Aiberg hakkında – Zigzag

Eskimo/Inniut dilinde ve efsanelerinde QarNAAK, QAARN=Boynuz, AK=Çift. (Türkçe’deki yan*AK, dud*AK, şak*AK, dam*AK gibi.) (Daha önce sizlere Turanca gramerini yazıyordum, oradan hatırlayınız. Eskimolar TURANCA konuşurlar.)

Su=Su. Kayak=Kayık. Kasak=Kızak. Tope=Tepe. Yay=Yaz. Kobus=Mızrak (topuz gibi). Omuk=Yumurta. Agu=Ayı. HOT=Ot ve ateş (od). Daha çok var aklıma gelmiyor.

Çift boynuzlu SAHİP demek ThuleQaanaak, ZülkarnEYN.

Askerliğimi Grönland’da yapmıştım. Onları iyi tanıyorum eskimoları… Angalmasig deniz üssünde yedek teğmen idim. Ta Yakudistan’dan getirilmiş kızak köpekleriyle az mı oynaştık. (Kangallar da Sibirya kızak köpeğidir, Sivas’a getirilmiştir.)

<> Bizim şehrimize

Kangal mı? Yoksa Sivas Merkez mi?

<> İkisi de. Baba tarafı Karakalpak Kangal, Anne tarafı Türkmen Merkez

Yaw Kangal dünyaca meşhur. Öyle ki kasabanın Zağra olan adı bile Kangal (Yakutçadır) oluverdi. Dünya tanıyor ve satın alıyor. Çünkü St. Barnardino köpek türü Kangal gibi SERT vahşi değil yumuşak pamuk gibi köpekler ve Kar’a dayanıklılar.

Ama Kangallar hem kar köpeği (Kızak=Kanga) hem de inanılmaz vahşi olabiliyorlar. Kendileri kurt’tan üretildiği halde, kurtları parçalıyorlar. Ama ET bile yemiyorlar.

<> Evet

Onun için iyi de Çoban köpekliği yapıyorlar. (Sheppard’ları kastetmiyorum Shepherd de deniyor.)

<> Kaçan kurdu kovalamayıp sürüye dönüyor.

Çok iyi gözlemişsin. :=)

<> 😉

İşte Eskimoların İto’ları kangallar ile akraba ve kaynakları onların da Yakudistan. Rusya’da Aleut adalarında Çukçi yarımadasında ve Yakudistan’ın Dolgan kabilesi Eskimodur. Dolganların dili artık TAMAMAMEN TÜRKÇE kalmış.

Türkiye’deki askerliğimi Tuzla’dan sonra Temeltepe (Tekaüttepe) de yaptım. Sonra Ankara-Konya-Eğridir ve nihayet Brüksel Nato’dan da tezkere aldım.

<> Ben de Tuzlada görev yaptım.

<> Temeltepe Türkiyenin en soğuk yerlerinden birisi

Zaten benim şansım bu: Grönland’dan sonra bir de Temeltepe çıktı. Ama hakkını yemeyelim İskenderun’da da SHM subaylığı yaptım.

<> İşe gitmek için hazırlanmam gerek. Bu arada chat bitecek olursa iyi geceler.

Ne yapalım biz de yatalım mı?

<> Uygun olur

<> Cifr konusu gelecek chate kaldı.. Bir de yarın chat olacak mı hocam..?

Yarın Salı değil mi? Yani bugün salı’ya girdik değil mi?

<> Evet

Çarşamba chat günü olması gerekiyor. Salı ve Perşembe günleri Danimarka diliyle ve Skandinavya ile chatleşiyoruz.

Finlandiya’dan evlenme teklifi aldım, evli olduğumu söyledim. “Olsun müslümansınız ya bir kaç kadın birden alıyorsunuz” dedi de bir saat güldüm. Resmini de gönderdi. Elinde benim kitabım var resimde.

<> 🙂

<> İlmin değerini bilen birisiymiş.

Zaten öyle diyor: “Müslüman olmama ON kaldı” diyor… Bize neden söylemediler ki “Kur’an BİLİM KİTABI” diye… Aynen böyle yazıyor. “On kaldı” demek Finlandiya esprisi, “Eksi on”, Geç bile kaldım, ben (müslüman) oldum bile demek…

-devam edecek-

Hans von Aiberg, 24/12/2001 (036/19)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 036 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

036-19-turanca-eskimoca-kangal

Yorumlar