Nebi, Resul, Rasul farkı

<> slm&slm profesor

<> slm slm hocam hoşgeldiniz

<> slm slm

Selam hoşbuluştuklarımıza selam. Ben hazırım candaşlarım. Evet sizden konu/soru bekliyorum. Serbest bir gün…

<> 9-Tevbe/128: Andolsun size içinizden öyle bir peygamber geldi ki, gayet izzetli ve şereflidir. Sıkıntıya düşmeniz ona çok ağır gelir üstünüze titrer, müminlere gayet merhametli ve şefkatlidir.

<> (Ayette nebi değil rasul yazıyor.)

[Candaş] haklı. Resulullah, HATEM (hitam=Sonuncu)  N E B İ  ‘dir. [Rasul] dizisi devam ediyor (Tabii bu 19 peygamberleri değil).

<> Burada ki Resul hangi Resul?

 

İsa Resul’dür, Mehdi [Rasul] diye anılacaktır -şimdi bile Mehdi [Rasul] diyorlar-. Hızır + Yahya MİSAK [Rasul]üdür. 3M >>> Nebi değil -nebilik B İ T T İ  Resulullah ile-. NEBİ değil [RASUL]DÜR… Peygamber değiller -karıştırmayalım- dikkat!

İsa NEBİ + RESUL idi, ama Gelecekte sadece [RASUL]. Asla Nebi değil! Neden! Çünkü Hatemül Enbiya (Sonuncu Nebi) illa ki peygamberimizdir. Neye göre?

Eğer zamanda yolculuk vb. olmasaydı gerçekten o sonuncu olurdu ve asla GELECEK değişmezdi. Hızır gidip gemiyi delemezdi, çocuğu öldüremezdi, duvarı onaramazdı… Ama gelecek DEĞİŞTİĞİ İÇİN, yani İsa geleceğe nakledildiği için, artık NEBİ  d e ğ i l  ! MESİH!

(Önceden nebi+resul; sonraki gelişinde sadece [RASUL].) Yani İsa asla NEBİ olmayacaktır. Halbuki göğe alınana kadar NEBİ+MESİH idi.

Bir de şuna ÇOK  D İ K K A T  ediniz: Bazı yerde rEsul, bazı yerde rÂsul yazıyor. Evet buna dikkat ediniz. İkisi farklıdır, dikkat dikkat!

<> (İsmail as için rAsul yazar. İsmail Kitap getirmemiştir ancak rEsul derecesinde olduğundan rAsul’dur.)

Evet İsmail ss. Rasül’dur. Haklısın [candaş]. Verdiğiniz AYETTE de E ile mi yoksa  ile mi yazılmış, şimdi iyice bakınız.

<> 9-Tevbe/128: “le kad caeküm rAsulüm min enfüsiküm azızün aleyhi ma anittüm harısun aleyküm bil mü’minıne raufür rahıym”

Gördünüz mü Resulullah efendimiz değil bu ayetteki kişi! Efendimiz RESULDÜR! Risaletini büyük büyük dedesinden yani İsmail as.dan almıştır. Ama RASUL değil; rEsuldür. Mehdi RASUL’dur. İsa geçmişte RESUL; sonra RÂSUL olmak üzere ilahi katında programlanmış.

<> Üstelik ayette “içinizde” olarak meal edilen yerde “fi küm” denmiyor, “min enfüsi küm” deniyor, bu fark önemli değil mi? Sanki enfüs ile açılmamış 7 boyut var? Burayı açabilir miyiz?

[Candaş] Çooooooooooooooooooooooook haklısın. :))))))))))))) Bu konu çok önemli!

<> Burayı açabilir miyiz?

Açtın bile. :))) GELECEKTEKİ RASUL serisi için bu ayet var.

Hans von Aiberg, 02/09/2003 (182/01)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki CHAT’i (181) oku | 182 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

182-01-nebi-resul-rasul

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar